Mitähän seuraavaksi tapahtuu?
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=90410
Ammattikorkeakoulujen nimestään käyttämä englanninkielinen University of Applied Sciences -käännös on suivaannuttanut yliopistot lopullisesti, kertovat ns. Väli-Suomen sanomalehdet torstaina.
Yliopistot uhkaavat nyt lopettaa kaiken kansainvälisen yhteistyön ammattikorkeakoulujen kanssa, elleivät nämä suostu lopettamaan university-nimen käyttöä. Vaatimuksen esitti yliopistojen rehtorien neuvosto ammattikorkeakoulujen rehtorineuvostolle 12.4.2006 päivätyssä kirjeessä.
Yliopistot ovat vaatineet ammattikorkeakouluja luopumaan university-termistä ennen kaikkea siitä syystä, että sen käyttö hämärtää näiden kahden korkeakoulutyypin eroavaisuuksia erityisesti maan rajojen ulkopuolella. Sanan 'science' käyttö hiertää sekin yliopistoja.
Opetusministeri Antti Kalliomäki (sd.) otti nimikiistaan kantaa helmikuussa. Hän totesi tuolloin, että opetusministeriön suositus ammattikorkeakoulujen englanninkieliseksi nimeksi on ja tulee olemaan polytechnic. Ammattikorkeakoulut eivät ole reagoineet millään tavalla Kalliomäen kantaan, mikä on entisestään suututtanut yliopistot.
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene on päinvastoin neuvonut viimeisiäkin polytechnic-nimeä yhä käyttäviä ammattikorkeakouluja vaihtamaan yhtenäisyyden vuoksi käännösnimekseen University of Applied Sciences. Kyseistä nimeä käyttää jo valtaosa maan 31 ammattikorkeakoulusta.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=90410
Ammattikorkeakoulujen nimestään käyttämä englanninkielinen University of Applied Sciences -käännös on suivaannuttanut yliopistot lopullisesti, kertovat ns. Väli-Suomen sanomalehdet torstaina.
Yliopistot uhkaavat nyt lopettaa kaiken kansainvälisen yhteistyön ammattikorkeakoulujen kanssa, elleivät nämä suostu lopettamaan university-nimen käyttöä. Vaatimuksen esitti yliopistojen rehtorien neuvosto ammattikorkeakoulujen rehtorineuvostolle 12.4.2006 päivätyssä kirjeessä.
Yliopistot ovat vaatineet ammattikorkeakouluja luopumaan university-termistä ennen kaikkea siitä syystä, että sen käyttö hämärtää näiden kahden korkeakoulutyypin eroavaisuuksia erityisesti maan rajojen ulkopuolella. Sanan 'science' käyttö hiertää sekin yliopistoja.
Opetusministeri Antti Kalliomäki (sd.) otti nimikiistaan kantaa helmikuussa. Hän totesi tuolloin, että opetusministeriön suositus ammattikorkeakoulujen englanninkieliseksi nimeksi on ja tulee olemaan polytechnic. Ammattikorkeakoulut eivät ole reagoineet millään tavalla Kalliomäen kantaan, mikä on entisestään suututtanut yliopistot.
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene on päinvastoin neuvonut viimeisiäkin polytechnic-nimeä yhä käyttäviä ammattikorkeakouluja vaihtamaan yhtenäisyyden vuoksi käännösnimekseen University of Applied Sciences. Kyseistä nimeä käyttää jo valtaosa maan 31 ammattikorkeakoulusta.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei toi nimijuttu ole asia eikä mikään.
Tässä tulos kun AKATEEMISET pääsevät mittailemaan "elimiensä pituuksia".
Eiköhän tällekin asialle olisi jo aika lyödä piste oli lopputulos mikä hyvänsä ja keskittyä olennaiseen eli opetukseen ja sen kehittämiseen.
Mikäli tätä asiaa olisi alunperin opiskelijoilta kysytty, olisi tulos ollut 100-0 polytechinicin puolesta.
Tein inssityöni englanniksi ja kielen tarkistuksen ohessa opettaja oli korjannut koulun nimessä käyttämäni nimen polytechnicin sijasta tuohon university...:n. Tästä huolimatta aion käyttää lopullisessa kansien väliin tulevassa versiossa alkuperäistä polytechniciä.
"Mikäli tätä asiaa olisi alunperin opiskelijoilta kysytty, olisi tulos ollut 100-0 polytechinicin puolesta."
Tuohon voisi vielä lisätä, että jos olisi kysytty niiltä joita tämä kiinnostaa. Suurin osa ei ole kiinnittänyt koko asiaan mitään huomiota eikä ole kiinnostunut koulun englanninkielisestä käännöksestä.
Mulla oli sama juttu, että opinnäytetyön abstraktiin opettaja korjasi polytechnicin tilalle tuon university...nimen. Teki mieli vaihtaa Polytechnic takas, mutten viitsi turhaa alentaa numeroani...
Kuitenkin mieluummin käyttäisin Polytechnicia
Meillä onneksi kielen arviointi / tarkastus tehdään ennen varsinaista arvostelua joten pienet omatoimiset korjailut ovat mahdollisia =)
maailmaa on: Polytecnic University. Mitä tämä muuten tarkoittaisi meidän systeemissämme?
Voisiko olla esim:Sounth Carelia Polytecninic University
University kääntyy sanakirjan mukaan:
kaikkeus
kokonaisuus
korkeakoulu
yliopisto substantiivi, yleiskieli
yliopisto
Kysyy: Sounth Carelia Polytecninic Business Administration From business school graduate to Bachelor of Business Administration opiskellut
osa-aikakassa
Kuinka moni AMK:n rehtori tai opiskelija jaksaa joka ikinen kerta opiskeluasioista puhuessaan kertoa, että "AMK ei oikeasti ole university" ja "science" tarkoittaa "käytännönläheisyyttä"? Kai se jollakin tavalla on selitettävä, jottei valehtele.
Kyllä on AMK:n koko elämänkaari tähän asti ollut perusteetonta ja aiheetonta itsensä korostamista ja nimityskikkailua. Siis 31 ammattikorkeakoulua vielä olemassa! Naurettavaa, siis ei jumalauta ajatelkaa, 20 yliopistoa ja 31 AMK:a tämän kokoisessa maassa ja kaikissa annetaan muka "korkea"koulutusta.
Kuten se ääliömäinen Stadian mainos: muotoilun korkeakoulutusta.
Kummasti mainoksissa unohtuu se AMMATTIkorkeakoulutusta.
Taideteollisessa korkeakoulussa annetaan sitten muotoilun korkeakoulutusta taas. Sinne on kaikilla yhtäläiset oikeudet hakea. Ei tarvitse itkeä, että Stadia ei ole oikea muotoilukorkakoulu, vaan hakee Taideteolliseen korkeakouluun jos sellaista haluaa.
Tiedettä AMK:ssa ei ole eikä tehdä, siksi science-sana on väärin, kansainvälisesti määriteltynä ja sovittuna on että varsinainen oikea tieteellinen tutkimus tehdään korkeimman portaan oppilaitoksissa ja laitoksissa, Suomessa yliopistot ja esim. Työterveyslaitos ja Kansanterveyslaitos.
AMK voisi lopettaa tuon pelleilynsä ja vaihta nimensä takaisin opistoksi ja "opiskelijakunnan" takaisin oppilaskunnaksi jne.
Sanoppas se näille oikeasti korkeakoulutetuille ja AKATEEMISILLE, koulujen päättävissä elimissä ja opetushallituksessa istuville herroille ja rouville.
AMK:jen määrän voisi reilusti puolittaa ja jäljelle jääneiden aloituspaikkoja laskea sen 50%. Sitten alettaisiin puhua oikeasta suhteesta.
Ei ole todellista. Otit taas tämän aiheen käsittelyyn. :D
Kuitenkin, olen samaa mieltä universitystä, nimitys on harhaanjohtava, tosin lähinnä Suomalaisille itselleen.
Esimerkkinä university-nimikkeen hyödyistä voidaan mainita koulumme tsekkiläiset vaihto-oppilaat. Jotta nämä saisivat tukea, olisi koulutuksen oltava kolmannen asteen koulutusta. Valitettavasti "polytechnic" viittaa yleensä toisen asteen tekniseen koulutukseen. Nyt, kun AMK:n englanninkielisessä nimessä on university, vaihto-oppilaat saavat täydet tuet opiskellessaan täällä.
Ja Stadian mainos oli totta. Kyseessä on muotoilun korkeakoulutus, vaikkakin ammatillinen sellainen. Ei siinä tarvitse itkeä.
Kaikessa muussa olen kanssasi samaa mieltä, mutta mitä ihmettä on vikana sanoissa opiskelijakunta ammattikorkeakoulu? Millä lailla nuo mielestäsi ovat harhaanjohtavia? Ei ymmärrä...
stadian mainos harhaanjohtava, et kai muuta väitä?
Ammattikorkeakoulu ei ole korkeakoulu, se on ammattikorkeakoulu. Voisihan tuosta sitte unohtaa hyvin tuon "korkea" pois, sitten se olisi ammattikoulu. Mutta eihän kukaan niin halua tehdä, unohdetaan mieluummin tuo "ammatti" nii voidaan johtaa ihmisiä harhaan.
tutkimusta. Ainakin jos vertaa kauppakorkeakoulussa ja yliopistossa opiskeleviin ystäviini verrattuna. Mitä tähän nyt sitten sanoisi.
Itseäni ei kiinnosta tippaakaan englanninkielinen nimitys ja lisäksi muistan aina mainita opiskelevani nimenomaan ammattikorkeakoulussa.
Ammattikorkeakoulu-sanassa on se vika, että samantasoisen tutkinnon edelleen samanlaisesta oppilaitoksesta suorittavat ammattihenkilöt valmistuvat yhtäkkiä muka korkeammasta oppilaitoksesta tilastoissa kuin ennen. Siis esim opistosta valmistunut sairaanhoitaja ja AMK:sta valmistunut sairaanhoitaja ovat suorittaneet samantasoisen tutkinnon, mutta nyt yritetään kikkailla AMK-sairaanhoitajan tutkintoa korkeammaksi kuin se on siis "korkea"koulututkinnoksi, vaikka sairaanhoitajan tutkinto ei ole korkeakoulututkinto ikinä ollut eikä ole.
Sitten tuo ihmeellinen sananvääntö "opiskelijakunta" opiskelija-sana alunpitäen viittaa yliopiston ylioppilaaseen siis se oli täysin selvää ennenvanhaan. Siis historiallisista syistä "opiskelija"-sana on korkeampaa tarkoittava kuin "oppilas".
Kuitenkin AMK:ssa on oppilaita ei yliopiilaita. Samaten lukiossa esim. on oppilaita.
"Opiskelijakunta"-sana ei ole edes oikeaa suomea, sanaa ei löydy nykysuomen sanakirjasta. "Ylioppilaskunta" löytyy kyllä ja samaten "oppilaskunta".
Tiedoksi, että AMK:issa oli alunpitäen oppilaskunnat, nimitys muutettiin joskus 2001 tai 2002... miksi, sen jokainen arvannee..
Ota asioista selvää.
Ammattikorkeakouluissa annetaan korkeakoulutusta. Eli aivan oikein tuo mainos on rakennettu. Korkeakoulutus nyt vain sattuu olemaan ammatillista, ei tieteellistä.
Kyllä aika pässi saa olla, jos ei muka vielä tiedä AMK:n ja yliopiston eroa.
KAIKKI työantajat kyllä takuulla tietävät, että AMK on muodostettu vanhojen opistojen pohjalta. Ei kukaan työantaja ajattele AMK:sta valmistuvan, vaikkapa insinöörin, olevan korkeammin koulutettu kuin opinto-inssi. Miksi siis lähteä JÄLLEEN muuttamaan vakiintunutta käytäntöä, koska se ei ylioppilaiden mielestä ole oikea?
Mitä sanon työnantajalle kun hän kysyy mitä opiskelen? Sanonko, että en opiskele mitään, enkä ole opiskelija? Olen AMK:ss ja opin, olen siis oppilas? Sanalla opiskelija on tietty merkitys suomen kielessä, se ei kerro millään tavalla opiskelijan tasosta muuta kuin sen, että opiskelee lukiota ja ammattikoulua korkeammassa laitoksessa. Myös kahden em. oppilaitoksen oppilaista olen kuullut puhuttavan opiskelijoina, mikä on mielestäni täysin hyväksyttävää. Esimerkki: joku on lukenut sähköasentajaksi ammattikoulussa. Häneltä kysytään ammattia, hän voi vapaasti sanoa opiskelleensa sähköasentajaksi vuonna se ja se. Comprende? Ei tässä ole mitään epäselvää.
Harhaan tuolla mainoksella halutaan tarkoituksellisesti johtaa. Korkeakoulutus on Suomessa mielletty korkeakoulu opinnoiksi ei ammattikorkeakoulu opinnoiksi.
Se on "korkeakouluopinnot" ja "ammattikorkeakouluopinnoiksi". Yhdyssanoja, nääs.
"Yliopistot uhkaavat nyt lopettaa kaiken kansainvälisen yhteistyön ammattikorkeakoulujen kanssa, elleivät nämä suostu lopettamaan university-nimen käyttöä. Vaatimuksen esitti yliopistojen rehtorien neuvosto ammattikorkeakoulujen rehtorineuvostolle 12.4.2006 päivätyssä kirjeessä."
Siis todellakin kansainvälisen? Onko tämä typerä keskustelu levinnyt jo koko Eurooppaa koskevaksi jutskaksi? Kyllä siinä KANSAINVÄLISET-sidosryhmätkin nauraa tätä Suomen yliopistonkunnan pikkusieluisuutta, kääntäisivät kellot oikeaan aikaan?
University on ihan hyvä yleisnimi korkeakoulutukselle, olemmehan Euroopassa!
"Science"-sanan käyttö taas vaatii ehkä hieman sulattelua. Toisaalta kun tämä T&K-toimintakin on oikein laissa määritelty AMK-sektorille, niin mitäs siitä sitten auttaa, sehän on soveltaaa tutkimusta. Voisihan se tietysti olla sitten vaikka "University of Professionals", tai muuta hauskaa. Mutta Polytechnic se ei ainakaan ole, koska se viittaa pelkästään teknilliseen oppilaitokseen.
Tällaisen keskustelun sivujuonne kertoo juuri siitä, mikä Suomen korkeakoulutuksen tila on! Puuhastellaan tällaisien nimiväännöksien kanssa, kun todelliset ongelmat ovat aivan jossain muualla! Sttk linjasi juuri eilen, että korkeakouluja (YO/amk) on karsittava kovalla kädellä, toisin sanoen mitään uusia yhteistyöinstituutioita ei luoda näiden sektoreiden kesken, se vain luo uusia laitoksia. Edessä on yhdistymisiä ja lopettamisia. Hyvä niin!
Nimi polytechnic siis ainakin antaisi paikan tasosta oikean kuvan. Senhän luulisi olevan päätarkoitus.
Amk on aika paska paikka. Arvatkaapa vaan tätä vitutustasoa, kun on vuoden paskalla opiskellut paskaa paskatusta. No nyt se loppuu onneksi!
Et vaan osaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4000000000000023&posting=22000000015837208