vahingoittunut kiintolevy

Levyntarkastuksessa tulee infossa "4 kilotavua vahingoittuneissa sektorissa" ilmoitus. Mitä tämä tietää käytännössä, onko kiintolevy loppusuoralla, vai miten asiaan pitäisi suhtautua. Kiitos !
4464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuolla http://www.it-tohtorit.fi/kysymykset.htm luki näin

"kuten kiintolevyä jossa on vain muutama vahingoittunut sektori, ei enää kannata ottaa käyttöön."

Taitaa olla uuden levynosto sulla edessä,ehkä.

Äänestä
  • Nykyaikaisessa kiintolevyssä on varasektoreita, jotka kiintolevyn oma ohjainlogiikka ottaa käyttöön jonkin sektorin vioituttua. Kun varasektorit on käytetty, ei voida ottaa enää uusia sektoreita tilalle ja vika tulee näkyviin.

    Äänestä

Kaikki tärkeet tiedot vaan levyltä talteen, ja uutta levyä koneeseen. Ei nuo bad sectorit ainakaan tule vähenemään.

Äänestä

ole vaarallista 4 kt vahingoittuneet sektorit.
Luulisi koneen levyntarkistuksen osaavan hoidella nuo. Eihän se ole kuin muutama klusteri (osa).

Jos ajatellaan, että 1 merkki=1 tavu (8 bittiä), 4 kt=4096 merkkiä, vahingoittunutta "osaa" on vajaa puolitoista arkillista pelkkänä tekstimuotoisena dokumenttina ajateltuna?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e.k kirjoitti:

Levyntarkastuksessa tulee infossa "4 kilotavua vahingoittuneissa sektorissa" ilmoitus. Mitä tämä tietää käytännössä, onko kiintolevy loppusuoralla, vai miten asiaan pitäisi suhtautua. Kiitos !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu