Miten mielellään ruotsalaiset työnantajat ottavat suomalaisia työntekijöitä kesätöihin? Ja tarvitaanko minkälaista paperisotaa, vai miten se menee? Jos nyt 1-3kk ajasta puhutaan.
Kesätöihin ruotsiin
kymysyksiä
5456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ymmärrykseni mukaan täällä on tarvetta suomenkieltä taitaville työntekijöille. Luulen, että nyt voi olla jo liian myöhäistä hakea.
Ruotsinkieli on usein vaatimuksena. Paikkoja jonne ainakin tarvitaan suomenkielisiä on mm. laivayhtiöt Silja Line ja Viking Line.
Kannattaa koittaa kuitenkin ja soitella perään sekä osoittaa kiinnostusta.
Paperisota ei ole kummoinenkaan. Kun muutat ruotsiin töiden ajaksi, haet maistraatista pohjoismaisen muuttokirjan joka viedään täällä ruotsissa verotoimistoon (Skatteverket). Sieltä saat ruotsalaisen henkilötunnuksen jolla sitten saat avattua itsellesi pankkitilin ym. Kannattaa tutustua ruotsalaiseen tai muuhun ruotsissa asuvaan henkilöön joka omaa voimassa olevan ruotsalaisen henkilökortin. Tarvitset sitä jo pankkitiliä avatessasi. ID-kortti haetaan pankista.
Asuntoja kannattaa etsiä www.bostaddirekt.se. Jos asunnon etsimiseen ei ole aikaa, voi olla hankalaa löytää asuntoa. Minulla tosin on ystävä joka on muuttamassa Suomeen puoleksi vuodeksi ja hänen asuntonsa on tyhjillään sen aikaa. Asunto sijaitsee St Eriksplanilla joka on aivan lähellä Tukholman keskustaa. Asunto on yksiä, noin 25 neliötä. Eli jos kiinnostaa tuollainen? :) Kalustettuna siis.
Hei. Vielä täksi kesäksi en ole Ruotsiin tulossa töihin, mutta lähivuosina olisi tarkoitus. Eli siis vähän etukäteen kyselin. Kiitoksia kuitenkin avusta. Mutta onko se ruotsalainen pankkitili välttämätön? Eikö sitä palkkaa voisi maksaa suoraan sille suomalaiselle tilille? Ja Suomen maistraatistako se muuttokirja haetaan?
Juu, eli oman kotipaikkakuntasi maistraatista haetaan se pohjoismainen muuttokirja.
Tuosta pankkitilistä en tiedä, mutta jos ulkomailta maksetaan suomalaiselle tilille, menee siitä aina palvelumaksu joka taitaa olla noin 7 € paikkeilla per siirto. Ja luulen että työnantaja ei sitä mielellään maksa vaan se on aina työntekijän palkasta pois.
Ja tietysti on se kurssiero olemassa. Kun ruotsissa on vielä (?) kruunut.
Itse perustaisin ruotsalaisen pankkitilin. Se on maksutonta ja tulee palkka sitten aina juuri palkkapäivänä eikä lähde mitään inhottavia pankin perimiä palkkioita.
Mutta tätä asiaa kannattaa aina kysyä työnantajalta.
Minun käsittääkseni kesätöiden ja takia ei muuttokirjaa tarvitse hakea. Opiskelija saa tienata verotta jonkun verran niin kuin Suomessakin.
Muuttokirja merkitsee sitä, että osoite vanhempien luota siirtyy tänne. Kannattaako sitä tehdä kesätöitten takia?
Haaveilin itse tänne tulosta 30 vuotta sitten. Kokemuksesta sanoisin, ettei kannata tulla.
Itse kun täytin muuttokirjan, oli siinä kohta "määräaikainen muutto". Ilman muuttokirjaahan ei saa ruotsalaista henkilötunnusta ja ilman tunnusta ei pysty maksamaan veroja. Kannattaa kuitenkin tarkastaa miten toimia mm. skatteverketistä ja oman paikkakunnan maistraatista.
Tietysti on olemassa tuo tienestiraja, mutta eihän ruotsissa saaduista tuloista makseta suomeen veroja. En tiedä onko vastaavaa rajaa ruotsissa, mutta ymmärrykseni mukaan palkasta täytyy kuitenkin maksaa jonkinnäköinen kunnallisvero.