Loiko Jumala

Sitä ei kukaan tiedä mutta Ihminen loi Jumalan.

Tätä seikkaa ei voi kiertää millään, Ihminen on luonut satoja jumalia itselleen aikojen saatossa.

Ihminen loi myös SRK:n ja säännöt sille. Ja vielä Oulustä käsin, jos olen oikein ymmärtänyt. Teknologia kaupungista hallitaan SRK:ta.
Hyvä Oulu!
4226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

2000 vuotta sitten Jumalan valitut lähtivät Pohjoiseen maahan ja tämän joukon jälkeläiset ovat nykyinen vl- uskoisten joukko.
Tmäm voi lukea Raamattusta kuka tahnsa.

Äänestä
  • Sitten iso paha susi sanoi: "puhkun talonne nurin jos ette avaa ovea". Tämä on myös totta luin sen juuri poikani satukirjasta. Kuka tahansa voi sen lukea sieltä, sen täytyy olla totta!

    Äänestä

  • tämän siitä saa! kirjoitti:

    Sitten iso paha susi sanoi: "puhkun talonne nurin jos ette avaa ovea". Tämä on myös totta luin sen juuri poikani satukirjasta. Kuka tahansa voi sen lukea sieltä, sen täytyy olla totta!

    Helllvettiin sinäkin olet matkalla, jos et uskomaan ala.

    Äänestä

Ihminen on pitkän evoluution tulos, tosin voi olla että Jumala on siellä taustalla vaikuttanut siihen, että evoluutio lähti käyntiin.

Missään nimessä ihmistä ei ole kuitenkaan luotu niin kuin Raamatussa sanotaan.

Raamatun esimmäiset tekstit on kirjoitettu tietääkseni vasta sata vuotta Jeesuksen (joka oli oikea historiallinen henkilö) kuoleman jälkeen, joten siinä voi olla suuriakin virheitä. Korjatkaa muuten jos olen väärässä tuon ensimmäsiten tekstien kirjoittamisen aikataulun suhteen.

Siihen on hankala ottaa kantaa, onko ihminen luonut Jumalan. Varmaan monen uskovaisen mielestä ns. vääräuskoiset ovat luoneet omat jumalansa, ja oikeauskoisten Jumala puolestaan on se "oikea" Jumala. Itse uskon että jokaisen uskonnon taustalla on yksi ja sama henki tai Jumaluus, jota vaan eri uskonnoissa kutsutaan eri nimellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmisen? kirjoitti:

Sitä ei kukaan tiedä mutta Ihminen loi Jumalan.

Tätä seikkaa ei voi kiertää millään, Ihminen on luonut satoja jumalia itselleen aikojen saatossa.

Ihminen loi myös SRK:n ja säännöt sille. Ja vielä Oulustä käsin, jos olen oikein ymmärtänyt. Teknologia kaupungista hallitaan SRK:ta.
Hyvä Oulu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu