Hei,
Tietääkö kukaan miten saisi silmäleikkauksen yrityksen poistoihin? Kirjanpitäjäni on tosi tiukka ja ankara. Ei meinaa hyväksyä edes matkakuluja minnekkään.
Silmien laserleikkaus yrityksen menoihin
4
5316
Vastaukset
- laki-ihminen
Näistä on ainakin yksi ennakkopäätös, jos osalle yrityksen työntekijöistä olisi annettu ilmaiset laserleikkaukset ja osa olisi jäänyt ilman. Katsottiin, ettei kyseessä ole työterveydenhuoltoon kuuluva asia, vaan leikkauksen hinta käsiteltiin palkkana verotuksessa (ja yrityksen kirjanpidossa).
Eiköhän yhden naisen yrityksessäkin (jos sinulla sellainen olisi) tilanne ole vastaava eli verottaja katsoo sen peitellyksi osingonjaoksi tai muuksi omistajalle jaetuksi verotettavaksi eduksi.- vivica79
Kiitos vastauksestasi!
Minulla on toiminimi, ei työntekijöitä. Millä todennäköisyydellä silmien laserleikkaus menisi läpi verottajalta? Kannattaako yrittää? - laki-ihminen
vivica79 kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Minulla on toiminimi, ei työntekijöitä. Millä todennäköisyydellä silmien laserleikkaus menisi läpi verottajalta? Kannattaako yrittää?En ole syvällisesti asiaan perehtynyt, mutta käsitykseni on, että leikkauksen hintaa ei edes kannata tarjota verottajalle liiketoimintaan liittyvänä kuluna, jollei leikkauksen suorittaminen jotenkin ole selitettissä tarpeelliseksi bisneksesi kannalta. Tuskinpa on, jos/kun olet tähänkin asti pystynyt liiketoimintaa harjoittamaan.
- eräs kirjanpitäjä
Millä perustelet että leikkaus on yrityksen kulua? Onko näkösi sellainen että se vaikuttaa työntekoosi? Onko laserleikkaus ainoa keino korjata se?
Kirjanpitäjäsi ajattelee parastasi. Nimenomaan verotuksen näkökulmasta. jos kirjanpitoosi laitetaan kaiken maailman kulut, ne voivat mennä läpi, mutta verotusta voidaan oikaista vuosia taaksepäinkin. Joten jos iskee tarkastus todenteolla niin sitten voit olla lirissä, jos yrityksesi kirjanpitoon on hyväksytty kuluja jotka eivät oikeasti ole yrityksen kuluja.
Ja poistoihin ei missään tapauksessa. Eihän kyseessä ole kuitenkaan sen kokoinen investoinit joka jaksotetaan vuosiksi eteenpäin. Kirjanpitäjäsi ei kiusaa sinua vaan ajattelee asiat niin ettet joudu vaikeuksiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517003Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414734HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2982676- 1401969
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321579Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3961512- 161449
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101293Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki201194mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k101109