Olin kesällä tenolla lohestamassa.
Kämppä piti saada ja epäonnekseni valitsin Nuorgamin loma(ryöstö)keskuksen.
Kämpän hinta ei vastannut aluksi sopimaamme hintaa. Palvelu oli töykeätä ja huonoa.
Voisiko joku auttaa löytämään parempi paikka ensi kesäksi?
Ryöstökeskus
5
1117
Vastaukset
- Kokemusta on Tenon rahastukse
Ruotsiin Rostujärvelle, soita polar lento 0400-396087 Kilpisjärvi . Mene muutamaksi päiväksi , kalaa tulee ja puheet pitävät paikkansa . Utsjoki - ja Teno menossa konkursiin , luehan lehtiä, kalaa ei tule ja hinnat pilvissä, paikalliset pyytävät verkkokalastuksella ne vähätkin nousulohet. Rahastavat niin kauan kun tyhmät maksavat turhasta . Rostulla antavat takuun että saat kalaa. ! (varaa ajoissa , on vähän majoituspaikkoja )
- Perhokalastaja
Mikäli harrastat rannalta kalastusta (perholla), kokeile Ylä- Tenoa. Karigasniemeltä löytyy mielestäni kelvollista ja sopivan hintaista majoitusta. Esim. Kalastajan majatalosta. Toinen vaihtoehto on Ylä-Tenon Takkatuvat, jota itse olen käyttänyt jo kolmena kesänä ja tulevana kesänä menen neljännen kerran. Sieltä saa myös soutupalvelua, mikäli haluaa. Sen hinnasta en osaa sanoa mitään, koska kalastan vain rannalta. Se riittää minulle. Mökkien hinnat siellä ovat max. 50 €/vrk. Sillä hinnalla saa mökin kaikilla mukavuuksilla ( olohuone, 2 makuuhuonetta, takka, keittomahdollisuudet, jääkaappi, väri-TV ja oma sauna). Mökin koko on n. 50 neliötä. Ja isäntäväen pakastimeen saa viedä mahdollisen saaliinsa, eikä ole ainakaan minulle maksanut mitään. Alueella on myös pienempiä ja halvempia mökkejä. Lisätietoa saat numerosta 016-676200. Toivottavasti tästä on sinulle apua.
- exsailor
Karigasniemellä melkein vastapäätä Kalastajan Majataloa on myös Camping Tenorinne, jossa olen jo monena vuonna ollut useita päiviä ja saanut tosi hyvän palvelun edulliseen hintaan.
Heillä on erikokoisia- ja hintaisia mökkejä.
Suosittelen!
terv. Exsailor - Perhokalastaja
exsailor kirjoitti:
Karigasniemellä melkein vastapäätä Kalastajan Majataloa on myös Camping Tenorinne, jossa olen jo monena vuonna ollut useita päiviä ja saanut tosi hyvän palvelun edulliseen hintaan.
Heillä on erikokoisia- ja hintaisia mökkejä.
Suosittelen!
terv. ExsailorKyllähän mainitsemasi paikka käsittääkseni on Ylä-Tenolla. Ylä-Teno on -ainakin joittenkin- paikallisten käyttämä nimi Inarijoesta, itselläni ei ole asiasta sen parempaa tietoa. Voihan olla niinkin, ettei esim. Utsjokinen asukas pidä Inarijokea lainkaan Tenona. Mainitsemasi majoituspaikka ei ole itselleni tuttu, muuten kuin tienvarren mainoksesta. Ilmeisesti kuitenkin useammankin matkailijan tulee käytettyä hyväksi havaitsemaansa majoituspalvelua vuodesta toiseen. Kireitä siimoja tulevana kesänä, varsinkin, jos kalastat. Siinähän on se Torvikosken "leirimonttu" ihan kohdalla.
- Konkari60
Tasokasta majoitusta ja palvelua löytyy Karigasniemesta Lomakeskus Napaketusta, jota olen käyttänyt lohenkalastuksen ja pilkkimisen tukikohtana jo kuutena vuotena peräkkäin. Ensi vuodeksi on jo varmistettu mökin saanti. Lisätietoja numerosta 016 676232.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708