Lyökö kommarit, jos osallistun vappumarssiin ylppärilakki päässä ja sellaisella kyltillä jossa lukee "Vapaa kauppa, vapaa ihmiskunta"? Vähän oon kaverin kans lyönyt jo vetoakin asiasta.
Vappu tulee!
3
359
Vastaukset
hymyn monen "totisen toverin" (huom. lainausmerkit!) huuleen!
- mitään
huomiota kun ovat muutenkin rapajuovuksissa ja sepalukset auki
- Wäinä
Vappukulkue on tilaisuus,jonka järjestämiseen haetaan viranomaisen lupa.Järjestäjä vastaa sen menosta.Kauppatieteitten opiskelijoita ja muita maistereita on joukossa niin,ettei siellä yksi hattu mitenkään erotu.Kulkueessa kannettavat julisteet päätetään järjestelytoimikunnassa.Ota yhteys siihen,ja sovi asiasta edeltä käsin.Ei tule väärinkäsityksiä.
Jos oikein ymmärsin,ajatuksesi on tulla ns. kutsumatta kylään.Sehän on rumaa,huonoa käytöstä ja toisten ajatusten aliarviointia.
Toisaalta luulen,että kanttisi ei kestä.Tule toki kylttisi kanssa kulkueen järjestätymispaikkaan,astu neliriviin ja marssi.Tuskinpa siinä sen kummempaa.
Katuvarrelta kulkueeseen liittyminen noin provosointimielessä voi johtaa siitä poistamiseen.Poistamisen hoitaa poliisi joko oma-aloitteisesti tai järjestysmiesten pyynnöstä.
Käytäntö on ollut nimen kirjaaminen ylös,kuulustelu Vapun jälkeen ja pieni sakko.Joskus harvoin asia etenee syyttäjälle asti.
Käytäntö Vappukulkueen osalta on sama,kuin minkä tahansa muunkin kulkueen.
Ota huomioon kuitenkin se,että kommunisteissakin saattaa olla kaltaisiasi nuoria höyrypäitä.Olen joskus nähnyt pienen punaisen lipun kiinnitetyn nastoilla pesäpallomailaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1532871Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.292767- 1811628
- 2051475
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3171410- 971363
Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �151178Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,671174Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja711128- 761073