auto painaa n 1100kg ja renkaat on kokoa 195/50/15.
luulen että jotain välillä 2-3 bar, mutta mikä olisi oikea määrä?
paljonko painetta renkaisiin?
5
1104
Vastaukset
2,2-2,5 baria ois aika sopiva.
- fgfgfgfgfg
3.2-3.5 bar voisi olla sopivampi. Tarkoitit varmaan ylipainetta etkä painetta?
- sedemik
Rengasliikkeessä minulle on sanottu kun olen käynyt ostamassa renkaat, että pidä paineet 2,6 barissa huolimatta sitä mitä auton ohjeet sanovat. Renkaat kuluvat tällöin vähemmän, bensaa kuluu vähemmän, mutta ajomukavuudesta silloin joutuu vähän tinkimään niiden takia.
Tosin itselläni farmari Xsarassa ohjekirja näyttää täydellä lastilla takarenkaille 2,8 baria, eli kun laittaa pari kymmenystä yli ohjeiden niin silloin ei olla ainakaan metsään menty.- Nasta-Jamppa
Ei nyt sentään ihan kaikkea kannata uskoa mitä rengasliikkeissä sanotaan. Vataavilla perusteilla voisi huoltsikalla bensanmyyjä sanoa että tankkaa vaan puolilleen niin bensaa kuluu vähemmän.
Nykyisillä renkailla paineilla 2.0 ... 3.0 bar ei ole eroa kulumisen suhteen. Jos autossa muuten on tekniikka kunnossa tulee erot niin renkaan kuin polttoaineen kulumisessa täysin kuskin ajotavasta. - sedemik
Nasta-Jamppa kirjoitti:
Ei nyt sentään ihan kaikkea kannata uskoa mitä rengasliikkeissä sanotaan. Vataavilla perusteilla voisi huoltsikalla bensanmyyjä sanoa että tankkaa vaan puolilleen niin bensaa kuluu vähemmän.
Nykyisillä renkailla paineilla 2.0 ... 3.0 bar ei ole eroa kulumisen suhteen. Jos autossa muuten on tekniikka kunnossa tulee erot niin renkaan kuin polttoaineen kulumisessa täysin kuskin ajotavasta.En tiedä mikä intressi rengaskauppiailla olisi puhua paskaa. Uskoisinko alalla työskenteleviä ammattilaisia mieluummin kuin tavallista tallaajaa, kenellä ei ole kuin oma näkemys asiasta, mutta ei oikeasti mitään todenperäistä tietoa, jolla väitteitään voisi perustella.
Tietääkö naapurin (sähkäri) Pertsa vai sen äiti asiasta paremmin kuin rengaskauppias, jonka leipä on työssä kiinni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1336517
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495649- 1124768
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434422Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?503816- 552982
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.432849Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242212- 332176
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152147