Minua on nyt vähän yli kolme päivää vaivannut tämä kiusallinen vaiva, röyhtäily nimittäin. Röyhtäykset eivät ole happamia joten en tiedä voiko tämä olla närästystäkään. Tämä alkaa yleensä melkein heti kun herään ja jatkuu aina iltaan asti. Melkein koko ajan on tunne, että pitäisi röyhtäistä ja jos yrittää pidättää niin tulee sellanen vähän epämiellyttvä tunne jonnekkin kurkun alueelle. Välillä mös kurkkkua tuntuu vähän kuumottavan, en tiedä johtuuko siitä, että oon yksinkertiaisesti röyhtäillyt nin paljon...välillä on myös vähän huono olo mutta ei nyt niin paljon, että oksennus tulisi. mistä tällainen voi johtua?
olen rautakuurilla nyt mutta se tuskin vaikuttaa.
Jatkuva röyhtäily
14
30866
Vastaukset
- vaikuttaa
raudan syöminen voi aiheuttaa erilaisia mahajuttuja. kokemusta on, ja röyhtäilyt kuuluu myös niihin
- okei..
siitä se sitten varmaan ja toivottavadtyi johtuu. tälläkin hetkellä vatsassa on vähän kuumottava ja epämiellyttävä tunne. :/
- olisi
okei.. kirjoitti:
siitä se sitten varmaan ja toivottavadtyi johtuu. tälläkin hetkellä vatsassa on vähän kuumottava ja epämiellyttävä tunne. :/
yksi kysymys. voiko röyhtäily aiheuttaa lievää kirvelyä kurkkuun?
- tuo
olisi kirjoitti:
yksi kysymys. voiko röyhtäily aiheuttaa lievää kirvelyä kurkkuun?
on kyllä enemmänkin kurkunpään alueella tuntuva epämiellyttvä tunne. O_o se tuntuu nielaistaessa ja on kyllä aika lievä. voi olla että vähän ylireagoin mutta varmistan vaan...eli voiko röyhtäily aiheuttaa tuon? pelkään koko ajan että minulla on refluksitauti vaikka ainakin osa oireistani voi tosiaan johtua noista rautalääkkeistä.
- olisi
tuo kirjoitti:
on kyllä enemmänkin kurkunpään alueella tuntuva epämiellyttvä tunne. O_o se tuntuu nielaistaessa ja on kyllä aika lievä. voi olla että vähän ylireagoin mutta varmistan vaan...eli voiko röyhtäily aiheuttaa tuon? pelkään koko ajan että minulla on refluksitauti vaikka ainakin osa oireistani voi tosiaan johtua noista rautalääkkeistä.
refluksi, niin ei sitä pelätä tarvii. hyvin pysyy lääkkeillä kurissa. ei siihe kuole
- Annemariza
Moikka !
Saankohan sut kiinni tätä kautta ...
Mulla on nyt ollut ihan sama ongelma ... olen kärsinyt ruokatorventulehduksesta vuosi sitten ja tämä on nyt toisenlaista ... aamulla kun herään alkaa röyhtäilyt.. Olen kokeillut nyt vaikka minkä ruuan pois jättämistä ja syönyt cavisconea, mutta tilanne vaan jatkuu..
Olisikin kiva kuulla saitko apua röyhtäilyyn ja millä sen pois sait ? Mitä teit tai mistä johtui ? Ethän enää kärsi siitä ?- ^^.je
Mulla on kans iha samaa vaivaa..
Röyhtäilyttää ja välissä tekee pahaa..
Ja myös kurkussa ikävää kuumotuksen tai kirvelyn tunnetta..
Tosiaan lääke mikä on tarkoitettu ruokatorventulehdukseen helpoittaa oloa ^^ - Anonyymi
Moi mulla ihan sama ongelma. Saitko miten röyhtäilyn pois ja kyinka pitkään kesti.
- ana-62
Onko sulla tilanne rauhoittunut ?
Millä lääkkeillä refluxi taudin saa kuriin ?
Mä röyhtäilen vaikka mulla on Somac jatkuvassa käytössä... - hapan ruokavalio
Minulla vastaavaan ongelmaan auttoi kehon hapan-emästasapainon korjaaminen. Liian hapan ruokavalio aiheuttaa juuri tuollaisia oireita. Suosittelen kokeilemaan esim. Valmarinia (lisätietoja www.valmarin.fi) ja muita kehon hapan-emästasapainon korjaamiseen tarkoitettu aineita. Minulla auttoi lähes välittömästi!
- Ninanie
Minulla on myös auttanut Valmarin. Tietty lisäksi se normaali ruokajuttu, eli leipä ja kaikki herkut ainakin itselläni pahentavat tosi paljon vaivaa.
- Anonyymi
Kyl röyhtäily johtuu ihan, mitä syöny ja juonu, hapot vapautuu röyhtäisynä, kun taas pierut on suoli-kaasua, ruokavalio, närästyksessä ittee röyhtäyttää ja se kertoo että hapot purkautuu pois, kyllä jos ilmaa vetää ni yleisin syy, ainaki mulla närästys rauhottuu, röyhtäilen aika paljon mut en kokoajan, jos joku kiusaa nielemistä ni mulla voi tulla pitkä röyhtäisy, hetken tai jonkun ajan päästä, kyl se ihan happoja on mitkä purkautuu pois.
- Anonyymi
Röyhtäily ja piereskely on ikiaikaisia suomalaistauteja, jotka edustavat kansamme jaloimpia idealismeja. Kuten poliitikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432191Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist168864Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675