Nummen koulu

lapsi kouluun

Millainen Nummen koulu on?

Mietin vain jos ensi syksynä pääsemme Turkuun täältä kaukaa (pohjan)maalta niin millainen kulttuurishokki on toka-kolmasluokkalaisille koulunkäynti... Toivomus on saada yo-kylästä asunto, minä siis tulen opisekelemaan, puoliso töihin.

Kolmasluokkalainen kävisi täällä matikkaluokkaa, mahtaakohan Turussa mahtua ko.luokalle uusia oppilaita ja millaiset kriteeri (tästä täytyy varmaan soittaa koulutoimeen, mutta ajattelin josko joku tietäisi)

2

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anni
    • Jeps

      Samanlainen koulu se on kuin muutkin ja sitten jos alueelle pysyvästi jää, on aurajoen ylä-aste toisella puolen tietä, niin ei koulumatkakaan myöhemmin pitene:) Ylioppilaskylä on aika "villiä" aluetta(tai no riippuu tietysti hiukan missä kohtaa asuu, mutta kuitenkin)opikelija-bileiden takia, että en sitten siitä ole niin varma miten sopii, tuon ikäisen kasvupaikaksi..muuten yleisesti nummi ok aluetta(poikkeuksia lukuuntottamatta)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2266
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      424
      2153
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      968
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      790
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      784
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      766
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      754
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      679
    Aihe