Onko kellään kokemusta? Itsellämme lasitettu parveke ja lasituksen alapuolella oleva seinä kamalan vihreää aaltopeltiä. Ajattelin jos laittaisi siihen panelit...Miltä kuulostaa?
parvekkeen
panelointi
4402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ne pellit alas nurmikolle. Näin syntyneistä aukoista on hyvä näytellä persettä kyttääjille, ei tarvitse varvistaa että pakarat näkyy kaiteen yli.
Hyvältä kuulostaa eikä mikään estä laittamasta.Kaikki mikä on kaiteen alapuolista osaa eikä näy ulospäin on sallittua.Kuten panelointikin.Ei kokemusta asiasta mutta näkemys,vaakasuorat parvekkeen levyiset tukilaudat ylä/ala?.Johon sitten pysty panelilaudoitus kiinnitetään.
"Kaikki mikä on kaiteen alapuolista osaa eikä näy ulospäin on sallittua.Kuten panelointikin"
ei se näin ole,
minkäänlaista eristettä ei saa laittaa, paneeli on eristävä.
Toiseksi,
parvekkeella on niin suuret lämmönvaihtelut ja kosteus syksyisin,
useisiin materilaaleihin tulee hometta.
Katselin MTV 3:n sivuilta että Tila:ssa oli ainakin laitettu paneeli kiertämään parvekkeen. En itse nähty kyseistä ohjelmaa, mutta kuvia kyseisestä parvekkeesta katselin. Olen ajatellut itselleni vähän saman tyylistä panelointia, mutta miten se hylly oli siihen kiinnitetty? Olisi nimittäin ihan kiva laittaa vaikka pieniä kukkaruukkuja tai kynttilöitä siihen..