Olen hieman kahden vaiheilla.
Mietin tässä juuri että kumpi on halvempi vaihtoehto.. Varmaankin Turkki. Mutta haluaisin mielipiteitä kummassakin maassa käyneiltä. Tai sitten sellaisilta ketkä on käynyt jommassa kummassa, kuhan saisin vastauksia. :)
Kiitoksia kovasti vastaajille. Ja toivon että lähetätte asiallisia viestejä.
Hyvää kesän odotusta kaikille :)
Mietin tässä juuri että kumpi on halvempi vaihtoehto.. Varmaankin Turkki. Mutta haluaisin mielipiteitä kummassakin maassa käyneiltä. Tai sitten sellaisilta ketkä on käynyt jommassa kummassa, kuhan saisin vastauksia. :)
Kiitoksia kovasti vastaajille. Ja toivon että lähetätte asiallisia viestejä.
Hyvää kesän odotusta kaikille :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
turkissa en ole käynyt mutta uskoisin sen olevan mukavampi paikka kuin italia(ainakin rooma)..yritä roomasta etsiä vaikka puiston penkkiä jostain.ei paljoa niitä näy.puistoissa on muutama penkki minkä ovat vallanneet juopot ja nistit.eräskin robinson crusoen näköinen spurgu asui yhden penkin takana pahvien päällä.italian tullikin oli hieman omituinen(ciampinon lentokenttä).konepistoolein varustautuneet poliisit/karabinieerit ajoivat kentältä kaikki pihalle aamuyöllä"siivouksen ajaksi."mentiin nurmikolle lepäämään ja odottamaan aamua mutta just kun sai unen päästä kiinni niin italiaanot laittoivat sadettajat päälle.porukkaa kastui ja samoin niiden tavarat.toimitusta valvoivat sotilaat.passikin piti näyttää kahteen kertaan yön aikana.aamulla tullissa tullimiehet eivät suostuneet tai osanneet puhua englantia ja jouduin tuplatarkastukseen.eli töppelsekking,niin kuin se tullimies sanoi.kengät läpivalaistiin ja laukku piti penkoa kokonaan tyhjäksi ja yrittää kertoa samalla mitä ko.tavarat ovat.esim aurinkovoide,särkylääkkeet,hammastahna jne jne.mä menisin ainakin turkkiin.syyskuussa häivyn taas palloa kiertämään.
Kiitoksia vastauksestasi.
Hyvä puoli Italiassa on se että osaan kieltä :)
Mutta luulen että kuitenkin Turkkiin menen.
Hei, menet ehdottomasti Italiaan! =)
Turkissa ainakin hyvin monet paikat ovat vain ja ainoastaan turisteille tehtyjä, joissa ei ole mitään aitoa (tätä on toki myös Italiassa, mutta sieltä löytyy paljon enemmän näitä ns. puhtaita kohteita, joissa ei tilata ravintolassa suomeksi nakkia ja perunamuusia). Toki jos haluat koko loman viettää vihreiden ja punaisten aurinkovarjojen alla turistien kanssa vierivieressä, Turkki voi olla sinun paikkasi.
Itseäni Turkissa häiritsee lisäksi islamilaisuus, joka välillä ihan oikeasti häiritsee. Lisäksi tinkimiskulttuurista en pidä.
Italiassa saisit hyödyntää kielitaitoasi, mikä olisikaan ihanampaa!?
Miten vain valitset, niin hyvää ja aurinkoista matkaa!
No mikäli osaat italiaa, niin mikä onkaan mukavampaa kun tulet toimeen paikallisten kanssa. Paikalliset myös arvostavat kielitaitoasi!
Yleisesti ottaen edullisemmassa Turkissakin on vaikka mitä nähtävää aurinkovarjojen lisäksi, riippuu siitä mitä pitää arvossaan.
Ehdottomasti Sinuna valitsisin Italian, vaikka se hieman kalliimpi maa onkin näistä kahdesta vaihtoehdosta. Sinunhan ei kielitaitoisena tarvitse roikkua turistien kansoittamissa kalliissa lomapaikoissa.
Siis näistä kahdesta vaihtoehdosta EHDOTTOMASTI Italia! Turkki on mulle ainakin niitä kohteita, ettei jäänyt kyllä mitään käteen. Oikein harmittaa että piti silloin olla niin nuuka ja valita halvin mahdollinen kohde... Pienellä lisäbudjetilla olisi päässyt paljon mielenkiintoisempiin kohteisiin! Mutta tulipahan sielläkin käytyä. Kyllähän Turkistakin varmasti elämää löytyy, mutta eiköhän nuo järjestetyt lomat pääasiasa tehdä niihin turistien rantalomakohteisiin.
Italiassa sen sijaan erilaisia kohteita, joista varmasti löytää mieluisan. Roomassa en ole käynyt, Riminillä (Riccionessa) ja Milanossa kylläkin. Ja siinäkin siis 2 hyvin erilaista paikkaa, joka tarkoittaa myös sitä että tulevaisuudessa tulen varmasti matkustamaan Italiaan (eri alueille) vielä monet kerrat.
Ilmeisesti kukaan ei ole vaivautunut oikeesti tutustumaan Turkkiin, sillä se, jos mikä, on niin monimuotoinen maa, ettei toista ole! Maa on niin laaja, että menee useita päiviä matkustaa sen läpi vaikkapa idästä länteen - tai päinvastoin. Älkää tuomitko ennenkuin olette nähneet muutakin kuin ne turistikohteiden rantojen aurinkovarjot!
Sen kauniimpaa, monimuotoisempaa, ystävällisempää ja kaikintavoin mielenkiintoisempaa maata kuin Turkki on, en ole löytänyt mistään! Vaatii vain pikkuisen viitseliäisyyttä lähteä - vaikkapa etelärannikon pikkukohteesta päiväksi bussilla pääkaupunkiin Ankaraan - niin tai Istanbulin hulinaan yöksi tai pariksi. Molempiin pääsee kätevästi busseilla! Entäs puuvillalinnoitus, Pamukkale! Olettekos kaikki senkin jo nähneet?
Kohteita voisi luetella satoja! Eikä liikkuminen mukavilla, nopeilla linja-autoilla maksa paljoa, joskin tupakansavu saattaa vieläkin joillakin pitkillä bussilinjoilla haitata tupakoimatonta matkustajaa.
Minkä takia ihmiset kertovat vain huonoja juttuja maista. Jos joku kysyy teiltä suomesta jotain, niin en usko että rupeatte selittämään kaikki huonot puolet suomesta.. kerrotte kuitenkin vain hyvät puolet.Eikö näin ole??
Kaikki varoittelee aina menemästä turkkiin kun siellä ne miehet on niin vaarallisia. NIIN ON MYÖS SUOMESSA!!! Mutta ei kaikki turkkilaiset eikä suomalaiset ole sellaisia. On niitä aivan mahtavia ihmisiä kummassakin maassa. Mutta kun me suomalaiset olemme niin hemmetin tuomitsevaisia jokaisessa asiassa että saisimme kyllä ottaa mallia hieman tuolta etelän maista!!
moip!olen ehdottomasti sitä mieltä että turkkiin!!siellä on paljon muutakin näkemistä kuin aurinkovarjot..sitä paitsi rannat ovat aivan mahtavia...itse olen käynyt alanyassa/turkissa kaksi kertaa ja kumpikin reissu oli aivan mielettömän upeita..!meri matkalla kannattaa käydä yhtenä päivänä,koska jos pidät kivoista maisemista sekä auringon otosta ynnä uimisesta ja muusta hauskanpidosta tämä on juuri sinua varten..vesipuisto on aika huippu joten kannattaa mennä!kaikin puolin suosittelen turkkia,halvat hinnat yms..italiassa paljon rikollisuutta jne...turkki!
mutta mahdoton vastata!
Eihän noita voi verrata!
Tottakai Turkki on halvempi mutta maat ovat täysin erilaisia.
Italiassa olen käynyt useinkin. Eka kerran 1971, viimeeksi 2005.
Napoli, Rooma, Pisa, Firenze, Venetsia ym. 'pakolliset.
Parhaiten viihdyn Gardan seudulla monestakin syystä.
Turkin kokemukseni perustuvat viikkoon Istanbulissa ('pakollinen') ja toiseen Marmariksessa.
En mene enää Turkkiin mutta tämähän on mielipidekysymys.
Yksi arvostaa yhtä, toinen toista!
Jos sulla on rahaa käytössä, mene Italiaan. siellä on kaunista, siistiä, kivaa ostettavaa, mutta ainakin meikäläisissä hinnoissa. Turkissa alkaa olla myös hinnat lähempänä meidän hintoja, mutta vielä halvempi. Siellä on likaisempaa, vähemmän nähtävää ja joenkin alkeellisempaa
ei pitäis olla vaikeaa päättää, Italia vai Turkki?
Ilmanmuuta Italia, ei ne hinnat niin suuresti poikkea ja
Italiassa rahoillensa saa vastinetta.
Toisaalta Turkkiin saa sikahalpoja matkoja, miksiköhän?
on kuulemma todella kaunis paikka, monet ovat kehuneet, ja käyvät siellä uudestaan ja uudestaan.
Olin turkissa vuosi sitten ja pidin maasta todella paljon! Ihmiset siellä ovat uskomattoman rentoja ja ihania, ruoka hyvää ja edullista, vaatteet on halpoja. Ja siellä puhutaan yleisesti suomea. Suosittelen lämpimästi.
>>Olin turkissa vuosi sitten --- Ja siellä puhutaan yleisesti suomea.>>
Alkuperäinen kysyjä kertoi osaavansa italiaa. Eikö siis olisi kannattavampaa lähteä treenaamaan italiaa Italiaan kuin puhumaan suomea Turkkiin?
Ehdottomasti.
Olen käynyt Marmariksella ja se riitti Turkista. Sisäänheittäjiä ravintoloihin riittää sekä lapsia myymässä jotain halpoja helyjä. Kaiken lisäksi nämä lapset on opetettu kerjäämään selvällä suomen kielellä. Minua moitittiin siitä että miksi en ole opettanut tokaluokkaa käyvälle lapselleni englantia, eikä auttanut vaikka kerroin että Suomessa koulussa englannin opetus aloitetaan kolmannella luokalla. Vaikka kaupassa maksoin ostokset niin myyjä antoi aina vaihtorahat miehelleni. Liian miesvaltainen kulttuuri minun makuuni.Seuraavaksi menemme Kreikkaan ja sen jälkeen haluan käydä Gardajärvellä Italiassa.
Molemmissa maissa on kulttuuria ja historiaa. Italiassa ehkä enemmän ja helpommin saavutettavissa. Maisemat ovat mielestäni Italiassa kauniimmat, rantapaikat ovat samanlaisia molemmissa, varjoja vierekkäin. Ruoka on ehdottomasti Italiassa parempaa, musiikki ja kieli on italiassa kauniimpaa. Eli jos minun pitäisi valita lähtisin nyt Italiaan ja unohtaisin Turkin. Turkissa olen käynyt 2 kertaa 90-luvulla, Alanya ja Marmaris sekä vieraillut nämä pakolliset. Italiassa olen käynyt eka kerran v.81 reppumatkalla Roomassa ja Firenzessä, toistaiseksi viimeisen kerran automatkalla 02 kesällä Maggioren rantamilla. Välissä kymmenittäin omatoimi- seuramatkoja. Uudestaan sinne palaan kunhan saan tyttäreni vähän vanhemmaksi, viimeksi oli masumatkaaja.