Hevoskastanjan siemeniä

Löytyykö joltain ylimääräisiä, jotka voisi laittaa postitse tarvitsevalle? Maksan tietenkin kulut ja voin vähän maksaa itse siemenistäkin..
4929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hevoskastanjan siemeniä saat syksyllä myöhään. Kun puu tekee pähkinänsä, ne voi laittaa maahan talveksi ja touko-kesäkuussa pitäisi näkyä uutta. Pähkinöitä ei voi säilyttää kuivassa, ne menettävät pian itävyytensä. Mulla on muutama puun taimi 1v. Voisin antaa, mut millä tavoin saisit sellaisen itsellesi?

Äänestä
  • Hevoskastanjan siemenen nimi on kota. Kuten edellä kerrottiin, hevoskastanjan hedelmät tippuvat syksyllä maahan, otat niitä ja kaivat sen kodan sieltä siemenen sisältä. Kodan voi säilyttää talven yli jääkaapissa, laita se rasiaan jossa on melko kuivaa hiekkaa. Kansi päälle ja jääkaappiin (samalla kannattaa laittaa tietysti useampi). Raota kantta talvella jotta ilma vaihtuu. Keväällä sitten kylvät sen maahan. Jos säilytyspaikka on liian kosteassa tai lämpimässä, kota itää jo siellä jääkaapissa.
    Lähtee helposti kasvamaan, mutta on ainakin nuorena varsin kylmänarka.

    Äänestä

Kiitos ohjeista, vaikkakin ne olikin jo tiedossa, vain ne kodat/siemenet nyt puuttuvat. Täytyy vissiin odotella syksyyn, että tulee uusia.

Äänestä
  • Minulla on tallessa noita kotia. En kerää niitä syksyisin, vaan keväällä. Monet ovat keväisin jo tunkemassa itua, jos kota on sopivasti hajonnut tai halennut.

    Olen saanut itämään keväälläkin sillä tavalla, että olen laittanut siemenet muovirasiaan, jossa on kosteaa multaa ja muovikelmu päällä. Joskus takavuosina sain hyvänkin erän itämään, mutta into meni, kun jätin siemenrasiat yöksi ulkorapulle kokeillakseni istuttamista. Linnut nimittäin olivat popsineet siemenet yön aikana parempiin suihinsa. Tai sitten orava tai joku muu eläin.

    Itse pidän hevoskastanjoista. Kukintohan on aivan upea, ja puu muutenkin ylväs.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kastanja kirjoitti:

Löytyykö joltain ylimääräisiä, jotka voisi laittaa postitse tarvitsevalle? Maksan tietenkin kulut ja voin vähän maksaa itse siemenistäkin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu