Onko joku kokeillut perämoottorikopan äänieristämistä sisäpuolelta? Yleensä kai kopan sisällä ei mitään fyllinkejä ole. Luulisi, että ohutkin eristys vaimentaisi ääntä. Kovin paksua ainetta ei yleensä kopan alle mahdukaan. Mikäköhän voisi olla sopiva eristysaine?
Perämoottorin
äänieristys
41024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
laittavani raskasmattoa sisälle mutta eipä ole vielä ollut miehiä työhön irroittaa ja nyt vaihtui moottori Mörkö F60EFIin jossa kopan sisäpinnalla on noin 10mm vaahtomuovi. Tuskin se mitään auttaa mutta enpä viitsi poiskaan repiä.
Ja ahdasta on. Vaahtomuovi on joistakin paikoista lutussa.
Testasin kerran jopa telttapatjan äänieristys kykyä.
Perämoottorin koppaa varten. Meinasin, jos laittaisi useamman kerroksen, mihin sitä sopii.
Laitoin "vanahan kansan" herätyskellon patjarullan sisään ja soimaan. Hämmästys oli melkoinen. Ei sitten pienintä vihjettäkään, jotta ääni olisi himmennyt.
Siis vaahtomuovi ei kelpaa kertakaikkiaan mihinkään äänieristeeksi.
Lyijymatto on paras ja sekin pitää laittaa viisimillisen bitumin sisään, niin jotkut räminät saattaa vaimentua noin 10%.
Se pahaääninen herätyskello on muuten mainio testikone, kokeile sen avulla eri aineita.
Laitoin vanhaan 20 hv terhiin, sellaista makuualustan kaltaista, hieman tiheämpää mattoa, jossa liimatarra molemminpuolin. Siihen liimasin paksun folion, mukamas estämään palamista.
Äänet vaimeni huomattavasti. kaksi kesää olen ajanut. Tulen taatusti tekemään saman tempun jos ostan joskus uuden koneen.
Taitaa olla moottorin alakoppa. Se kun on alumiinia, eikä millään vaimennettu, niin sehän soi kun kirkonkello.
Äänen vaimentamiseksi pitäisi varmaan alakoppa liimata lyijymatolla ja yläkoppaan paras eriste, sekä eristeen pintaan vielä lasikuitu peite.
Ja samat temput myös ulkopuolelle, niin saattaisi joku vaikutus olla. Ja ilmanotto reiätkin pitäisi vaimentaa jollain auton pakovaimentajalla.