Olen kuullut, että Turun alueella on vauvojen koliikkihoityoon erikoistuneita vyöhyketerapeutteja. Onko kokemuksia, voitteko suositella? Montako hoitokertaa vaatii ja vähän hintoja?
Koliikkiin vyöhyketerapiaa
6
1640
Vastaukset
- vyöhyket
Itse hoidan lapsiamme 2v 4v ja 6v miltei joka ilta vyöhyketerapialla ja se auttaa. allerginen 2 vuotias on vasta nyt alkanut nukkumaan kokonaisia öitä, uskon että kiitos vyöhyketerapian ja lapsi nauttii hoidosta siten että itse sitä pyytää joka ilta. Sängystä kuuluu että: "iti telapiaa"
- tehokkaan konstin
vauvan koliikkihoidoksi : anna lusikallinen puolukkamehua ( itsetehdyn puolukkahillon mehua ) lapsen suuhun päivittäin, niin eiköhän koliikkivaivat lopu.
- Aatu
Kysyit kokemuksia. Meillä ei toiminut yhtään, vaan oli vain haitaksi. Vauva huusi paniikissa läpi koko hoidon. Hoitaja sanoi, että kuuluu alussa asiaan ja pitää vaan jatkaa jotta lapsi tottuu hoitoon. Sitkeästi sitten vietiin hoitoon, mutta eipä huuto lakannut. Lopulta jätettiin käymättä, kun alkoi hoitajankin naamasta selvästi nähdä, miten usko hoidon tehoon loppuu.
Näin siis meillä, eli ei ole mikään kaikille sopiva ihmelääke tämäkään hoito. - marska70
itse käytin toisen lapsen vyöhykkeessä, mutten siellä teidän alueella. tämä oli ihan tavallinen vyöhyketerapeutti, joka osasi hoitaa hommat myös koliikki lapselta! SUOSITTELEN! käytin lasta siellä 4 kertaa ja itkut loppui siihen. Aina kertojen jälkeen tilanne rauhoittui päiväksi, sitten se taas alkoi, mutta joka kerran jälkeen itkut vain heikkeni, kunnes loppuivat kokonaan. Ihanaa kun se auttoi. Olin tollo kun en tajunnut ensimmäistä koliikki lastani siellä käyttää, vaan kärsimme siitä koko perhe 3 kuukautta!
- minä
Perttelissä on Terhi Suominen joka tekee hoitoja, numero löytyy tiedustelusta
vyöhyketerapia koliikkiin, vauva oli silloin jo niin kireä itkemisestä että oli mahtavaa kun vyöhyketerapialla sai vauvan ihan rennoksi, ekan kerran moneen viikkoon.
En kuollaksenikaan nyt muista sen hoitolan nimeä jossa kävimme, sijaitsi silloin n 2 vuotta sitten kaupunginteatterin vieressä, siellä sen sinisen vaunutaideteoksen takana. Hoitajana oli mukava nainen joka ei todellakaan rahastanut hommalla, kävimme siellä kolme kertaa, hän näytti tarkasti miten kotona hierotaan ja neuvoi hyvin yksityiskohtaisesti ja antoi vielä kotiin erilliset ohjeet. Kannattaa kokeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194689
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741524Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2451395Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651033