Koira hoitoon- vakuutus?

lottami

Koira menee tuttavien kotiin hoitoon viikoksi. Jos koira aiheuttaa hoidon aikana jotain vahinkoa (pissaa parketin pilalle, puree nappurin hamsteria, syö arvokorun tms.), kenen vakuutuksesta vahinko korvataan? Koiralla ei ole vakuutusta.
Kiitos jo ennakkoon, jos joku sattuu tietämään.

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm?

      Vakuutuksista riippuen vakuutukset kattavat tai eivät kata vahinkoa, mutta loppujen lopuksi olet kaikesta koirasi osalta vastuussa. Tuttavasi ovat vastuussa vain mikäli vahinko aiheutuu heidän huolimattomuutensa tai laiminlyöntinsä vuoksi, mutta silloinkin vastuu voi loppujen lopuksi olla sinun. Näin minä asian olen ymmärtänyt.

    • ...

      sinä korvaat kaikki koirasi aiheuttamat vahingot kun sillä ei ole vakuutusta joka kattaisi sen tekemät tuhot... Mutta kotivakuutus voi korvata jotain, jos esim parketit menee pilalle tai televisio putoaa, mutta omavastuuta on paljon, jonka joudut sinä korvaamaan. Jos jotain tapahtuu kodin ulkopuolella, eli koira hyppää esim autoa vasten, ei kukaan muu korvaa kuin sinä, vaikka koira olisi kenen hoidettavana, vaikka sinulla itselläsi.

      • sassa

        Kotivakuutus tai koiralle erikseen otettu vakuutus kyllä korvaa. Omavastuu useimmmissa on, mutta senkin suuruuden voi varmistaa etukäteen.Kannattaa kysyä omasta vakuutusyhtiöstä, tai vaikka muistakin jos ei ole vakuutuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe