Miten saa häirikön asunnosta

Miten saa häiriön aiheuttajan pois vuokra-asunnosta. Auttaisko, jos koko talonasukkaat keräisi nimilistan, että halutaan se asukas pois.
41132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tai asukkaat aiheuttavat häiriöitä jotka menevät reippaasti "yli" niin parasta on kutsua poliisit paikalle. Ja tuo joka kerran kun mekkalointi ja häiriköinti alkaa. Siitä sitten ilmoitus isännöitsijälle tai vastaavalle joka vuokrataloyhtiössä on. Vaikka ei ole poliisia kutsuttukaan ilmoitus häiriöstä tulee tehdä asukastoimistoon. Yleensä asukastoimistoissa on nimetty erikseen henkilö, joka ottaa vastaan asukashäiriöilmoistuksia. Joissakin vuokrataloissa/yhtiöissä on tosiaan käytäntö, että vaaditaan usean asukkaan vahvistus häiriöstä ennen kuin siihen puututaan, mutta toisissa voi ilmoittaa yksikin asukas ja siihen puututaan. Kannattaa kysyä oman vuokratalon asukastoimistosta mitä tulee/voi tehdä, jotta häirikön saa pois.

Äänestä
  • Yksi asukas on jo useasti ilmoitellut toimistoon ja sieltä on lähetetty jo huomautusta ja jopa viimeinen varoitus.Isännöitsijä pyysi kirjaamaan kaikki häiriöt ja miten kauan ne kestää, mutta kuka sitä töissäkäyvä joutaa vahtimaan, kunhan sais edes nukuttua melulta. Kaikki talon asukkaat kärsii siitä metelistä ja kolinasta. Sitten kai se olisi käräjät, jossa viimeisen sanan sanovat. Mutta kuka sinne uskaltaa mennä todistamaan, pimeässä kolkkaavat kostoksi.

    Äänestä

  • haluaa kirjoitti:

    Yksi asukas on jo useasti ilmoitellut toimistoon ja sieltä on lähetetty jo huomautusta ja jopa viimeinen varoitus.Isännöitsijä pyysi kirjaamaan kaikki häiriöt ja miten kauan ne kestää, mutta kuka sitä töissäkäyvä joutaa vahtimaan, kunhan sais edes nukuttua melulta. Kaikki talon asukkaat kärsii siitä metelistä ja kolinasta. Sitten kai se olisi käräjät, jossa viimeisen sanan sanovat. Mutta kuka sinne uskaltaa mennä todistamaan, pimeässä kolkkaavat kostoksi.

    Kannattaa kirjata niitä häiriöitä päivien kellonaikojen tarkkuudella ylös ja käydä sitten kysymässä naapureilta allekirjoittavatko he paperia. Esim. jos viikolla metelöivät, niin parin kerran jälkeen kysyyn naapureilta nimmaria. Liikaa ei kannata vitkutella koska kaikkien allekirjoittaneiden pitäisi muistaa minä päivänä/yönä sitä häiriöö on ollut ja millaista.

    Sitten paperi toimistolle.

    Häätöhän menee oikeuteen vaan jos häädetty sen sinne vie ja silloin siellä pitää olla valitusten allekirjoittajia paikalla todistamassa vähintään yksi, mieluiten useampi.

    Äänestä

kaikista yksinkertaisinta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haluaa kirjoitti:

Miten saa häiriön aiheuttajan pois vuokra-asunnosta. Auttaisko, jos koko talonasukkaat keräisi nimilistan, että halutaan se asukas pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu