Heij!
Ollaan Hammamettiin menossa 3.3.2007. Voisiko joku kertoa mitä kannattaa ottaa huomioon? Minkälainen sää on noin yleensä tuossa maaliskuun tuntumassa? Kiitoksia jo näin etukäteen, vastaukset tulevat tarpeeseen!
Ollaan Hammamettiin menossa 3.3.2007. Voisiko joku kertoa mitä kannattaa ottaa huomioon? Minkälainen sää on noin yleensä tuossa maaliskuun tuntumassa? Kiitoksia jo näin etukäteen, vastaukset tulevat tarpeeseen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
yhtään lukea näitä ketjuja...? haluatko tarkan tiedon, milloin aurinko paistaa millekin puolelle katua ja mitä joku muu söi ja missä ja milloin ja oliko hyvää vai eikö ollut hyvää. Ja mistä saa laukkuja ja muuta ostaa.
Ihan pikkuista oma-aloittesiuutta siis !
Takuuvarmasti kylmää.
Hyvällä tuurilla päivällä jopa 15
mutta huonolla tuurilla jäätävää sadetta
ja öisin painuu jopa nollan tuntumaan.
Se hyvä puoli siellä on silloin että on todella
rauhallista kun ei ole juurikaan muita turisteja
kuin pieni lauma suomalaisia. Huononapuolena
että monet paikat ja ravintolat vielä kiinni.
Vasta vappuna alkaa sesonki ja tarkenee shortseilla.
Tänä vuonna tosin oli jo pääsiäisenä poikkeuksellisen lämmintä.
Tervehdys "Tuhattaituri"! :))
Sinä se jaksat TAAS jankuttaa, että "Tunisiassa alkaa vasta toukokuulla tarjeta" jne. jne...
LOPETA JO NUO PERÄTTÖMÄT HÖPINÄSI - JOS ET TIEDÄ ASIOISTA NIIN OLE HILJAA äläkä sotke ihmisten lomatunnelmia jo heti alkuunsa!!!
Niissä kymmenissä viesteissä joita näillä sivuilla olet kirjoitellut, ei yhdessäkään ole ollut asiaa?
Missä se pakkasen puolelelle menee? Suo nyt anteeksi, mutta sinun korviesi välissäKÖ? Missä jäätävää sadetta? SielläKÖ edelleen? Saharassa saattaa kyllä lämpötila joulu-tammikuulla yöllä lähelle nollaa laskea, mutta eipäs nyt liioitella sentään - TAAS!!!
Maaliskuussa Tunisiassa alkaa kevät kukoistaa ja lämpötila päivä päivältä myös nousta. Päivän ylin on silloin noin 20-22 astetta, yön alin noin 12-15 ja merivesi noin 16-17 astetta.
Ja vai on vain pieni lauma suomalaisia turisteja silloin? Oletkos Tunisiassa koskaan edes käynnyt??? Kyllä siellä suomalaisten lisäksi ovat niin ruotsalaiset, norjalaiset, saksalaiset, puolalaiset, tsekkiläiset kuin englantilaisetkin.
Sesonkiaikana kesä-syyskuussa (ei toukokuu ole vielä sesonkiaikaa!!!) tulevat lähinnä ranskalaiset ja italialaiset. Suomalaisille Tunisian "talvi", siis joulu-helmikuu on kuin meidän lämmin syksy.
Jos ei nyt ihan rantalomaa lähde hakemaan niin Tunisia on erittäin mielenkiintoinen ja kaunis maa myös maalikuussa. Keväällä erikoisesti luonto on erittäin kaunis ja historiallisia nähtävyyksiä riittää varmasti jokaiselle haluavalle. 2 päivän Saharan retki on unohtumaton kokemus, kuten monet maassa käyneet ovat näillä sivuilla kirjoittaneet.
Lämpimiä vaatteita tarvitsee kyllä mukaan ottaa, varsinkin jos Saharan retkelle lähtee, mutta kyllä aurinkoisia päiviäkin maaliskuussa jo on vaikka ei nyt hellettä vielä olekaan. Itse ainakin olen rusketuksen pintaani maaliskuussa saanut. Tuulista tosin saattaa olla ja silloin kyllä uima-altaallakin voi olla viileää.
SUOSITTELEN kaikkia Tunisiasta kiinnostuneita lukemaan "Yleistä Afrikan matkailusta" -osastolta, "KYSY TUNISIASTA", "KYSY TUNISIASTA M-OPAS JATKAA", "MATKAOPAS TIEDOTTAA" "TUNISIAN SÄÄ KEVÄÄLLÄ" otsikoiden alta matkalaisten kysymyksiä oppaalle ja niihin antamiani vastauksia, sekä matkalta palanneiden asiallisia ja mielenkiintoisia palautteita Tunisiasta. Tällä Tunisia-sivustollakin on muutamia poikkeuksia lukuunottamatta erittäin hyviä Tunisiasta palanneiden lomalaisten kirjoituksia - kannattaa lukea! :))
Sovitaankos "Tuhattaituri", että lopetat nämä naurettavat höpinäsi ja alat kirjoittamaan asioista joista jotakin tiedät eikä aina vaan - ASIAN VIERESTÄ!
Oikein hyvää kevättä Sinulle toivottelee ystävällisesti :))
matkaopas
Valehtelet selvästi työn puolesta ;)
Maaliskuussa olen ollut Tunisiassa ja todella
kylmää oli. Olen ollut myös vapun aikaan jolloin
jo päivällä oli lämmintä mutta yöt kylmiä
Olen ollut myös lukuisia muitakin kertoja Tunisiassa
mutta en kyllä ennenn toukokuuta lähtisi.
Oppaat valehtelee epätoivoisesti että saisi
sinne asiakkaita sillä nytkin myydään viikon
matkaa Tunisiaan 199 eurolla kun ei ole lähtijöitä.