synnytys

delilah

haluaisin kuulla kokemuksia kaksos-synnytyksistä!
mulla on jo 7.v. tyttö ja 5.v. poika ja synnytykset oli suht helppoja ja nopeita.
en haluais millään ottaa e-puudutusta nyt!

10

4350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaksosten äiti

      oli! Käynnistettiin tipalla, mutta vasta kalvojen puhkaisun jälkeen alkoi tapahtua.

      Supistukset alkoi melkein heti kalvojen puhkaisun jälkeen ja A-vauva syntyi siitä kolmen tunnin päästä ja B-vauva 19 minuuttia A:n jälkeen.

      Alateitse molemmat ja ilman kivunlievitystä. Koko homma ohi 3½ tunnissa. =)

    • BMS

      Sain identtiset kaksostytöt vuonna -99. Oksitosiinitipalla käynnistettiin ja synnytys kesti reilu 11h. Meidän tyttärillämme on 50 min.ikäeroa.A-vauva saapui pää edellä maailmaan,B-vauva tuli jalat edellä ja onkin selkeesti jalat maassa oleva tyyppi. Sain Epiduraalia ja ilokaasua ja kokonaisuudessaan synnytys oli UPEA kokemus! ONNEA!!!

    • Kaksosten äiti

      Omat kaksoseni syntyivät rv 36, A syntyi alakautta hyvin nopeasti (syöksysynnytys) enkä ehtinyt saada mitään kivunlievitystä. B-vauva oli perätilassa eikä kääntämisyritys onnistunut, supistukset lakkasivat kokonaan eikä oksitosiinitippa auttanut ja vauvan sydänäänet laskivat, joten B:n kohdalla päädyttiin loppujen lopuksi hätäsektioon.

      • Itsekkin tuplaäiti

        sanottiin sairaalassa ( synnytysvalmennuksessa) sen verran tilastotietoja, että kyseisenlainen synnytys on hyvinkin yleinen. Eli A-vauva alakautta ja B-vauva leikkaamalla.

        Meidän pirpanat kuitenkin syntyivät kumpainenkin alakautta ja ilman kivunlievitystä. ("Luomu"synnytyksetkin kuulema aika yleisiä kaksosten kohdalla, koska vauvat kooltaan yksösiä pienempiä.)


      • Tuplat täälläkin
        Itsekkin tuplaäiti kirjoitti:

        sanottiin sairaalassa ( synnytysvalmennuksessa) sen verran tilastotietoja, että kyseisenlainen synnytys on hyvinkin yleinen. Eli A-vauva alakautta ja B-vauva leikkaamalla.

        Meidän pirpanat kuitenkin syntyivät kumpainenkin alakautta ja ilman kivunlievitystä. ("Luomu"synnytyksetkin kuulema aika yleisiä kaksosten kohdalla, koska vauvat kooltaan yksösiä pienempiä.)

        ... pienempiä kuin yksin syntyneet :) Eihän sekään aina pidä paikkansa, ei minunkaan kohdallani.
        Eikä tuo hyvältä kuulosta tuo "luomu-synnytyskään", onko olemassa muitakin kuin luomusynnytyksiä? Virtuaali? Eiköhän synnytys ole AINA luonnonmukainen, tapahtui se alakautta tai sektiolla?! Vai tarkoitatko synnytystä ilman kivunlievitystä? Ei helvetti jos en olisi saanut mitään kipuihin, kyllä ne supistukset ovat ihan yhtä kivuliaita lapsien koosta riippumatta.
        Ja taas; ei millään pahalla! Mutta faktana väittämiset tuppaa raivostuttamaan...


      • delilah

        rv viikkoja nyt 28,ja olen ihan hyvällä fiiliksellä,aiemmat synnytykset on ollu helppoja joten en osaa sillee jännittää,mut jännittää tämä vauva aika,jos toisel,molemmil koliikkia? tai muuten itkuisia vauvoja,e


      • !!!!!!!!!!!!!!
        Tuplat täälläkin kirjoitti:

        ... pienempiä kuin yksin syntyneet :) Eihän sekään aina pidä paikkansa, ei minunkaan kohdallani.
        Eikä tuo hyvältä kuulosta tuo "luomu-synnytyskään", onko olemassa muitakin kuin luomusynnytyksiä? Virtuaali? Eiköhän synnytys ole AINA luonnonmukainen, tapahtui se alakautta tai sektiolla?! Vai tarkoitatko synnytystä ilman kivunlievitystä? Ei helvetti jos en olisi saanut mitään kipuihin, kyllä ne supistukset ovat ihan yhtä kivuliaita lapsien koosta riippumatta.
        Ja taas; ei millään pahalla! Mutta faktana väittämiset tuppaa raivostuttamaan...

        pahalla sullekkaan...

        Se nyt vaan sattuu olemaan sellainen sanonta tuo "luomu-synnytys". Varmaan aika moni tietää mitä sillä tarkoitetaan...YLEENSÄ ainakin...Kasviksetkin ovat luomuja ilman torjunta- ja lannoiteaineita, miksei synnytyskin ilman puudutteita ja muita lääkkeitä? Ei pidä ottaa kaikkea niin kirjaimellisesti! Eli kyllä: tarkoitin, että synnytin siis ilman minkään valtakunnan kivunlievitystä! Lasken synnytykseksi niin supistukset, synnytyksen sekä istukan -koko homman siis.

        Ja "helpommalla" synnytyksellä tarkoitin sitä, että luultavasti kahden kilon vauva on vähemmän kivuliasta synnyttää alateitse kuin viiden kilon. Mutta en siis väitä, että näin välttämättä olisi. Ja vauvan koko ei tietenkään vaikuta supistusten voimakkuuteen millään tavalla.

        Ja tilastoja tarkasteltaessa sattuu vaan käymään niin, että se asia mitä tapahtuu eniten on todennäköisintä. Eli voi sanoa, että YLEENSÄ ja sehän on aivan eri asia kuin AINA? Eikö? =) Ja kaikki vähemmän pilkkua viilaavat tietävät, että se ei edes kovinkaan todennäköisesti satu itselle, vaikka asia olisikin todennettu aika YLEISEKSI. Eli kaksoset voivat tottakait olla vaikka viisi kiloisia ja mennä vaikka yliajalle, mutta YLEENSÄ ei näin ole.

        ELI en ole kirjoituksisani väittänyt asioiden olevankaan faktaa, VAAN kirjoitin miten asiat tilastojen mukaan hyvin monesti ovat. En vain älynnyt mainita erikseen, että ei vältämättä aina ja poikkeuksiakin on ja ne eivät siitäkään huolimatta välttämättä edes ole poikkeuksia, koska ajattelin, että mainita YLEENSÄ jo kertoo sen.


    • amatsoni

      muksut syntyi molemmat alakautta, käynnistettiin vko 38 5, heillä oli väliä 10 minuuttia. Otin epiduraalin, en näe mitään syytä kieltäytyä kivunlievityksestä.

    • monikkomamma

      Synnytys kesti 5,5h, A rt:ssa ja B pt:ssa (syntyi lopulta jalat edellä). Kokoa oli molemmilla n. 3,5kg, ikäeroa 25min. Kivunlievitykseen ilokaasu ja aquarakkulat. Lähtisin tekemään saman urakan ihan milloin vaan uudelleen :)!

    • 05 syntyneiden kaksosten äiti

      asiahan on niin ettet tiedä vielä synnytys tapaasi..ja sä et ite välttämättä päätäkkää sitä!!se riippuu ihan vauvojen tilasta loppu vaiheessa.mut leikattii kiireellisellä leikkauksella,ja siinä ei multa kysytty juuta eikä jaata!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5530
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3428
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2507
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2394
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      300
      1721
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1176
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      133
      1056
    Aihe