Rakkaus lapsenlapsiin
3
1617
Vastaukset
- mummeli
Omasta puolestani voin sanoa, että kiintymys lapsenlapseen on puhtaasi pyyteetöntä rakkautta.
Olen ennen ollut sitä mieltä, että suurempaa ja aidompaa rakkautta ei olekkaan kuin äidin ja lapsen välinen mutta kun sain onnen tulla mummuksi, tajusin, että se suurin rakkaus jota voin koea onkin siihen lapsenlapseen.
Vaikea selittää miten se on mahdollista, mutta itse koin mummuksi tulemiseni ihmeenä. Äidiksi tulemisen koin aikoinani maailman suurimpana onnena. Jotenkin se vain oli niin luonnollista ja normaalia, mutta tämä mummuna oleminen on jotain vielä enemmän.
On surullista, että meitä mummoja ei osata arvostaa niinkuin olisimme ansainneet. Se arvostus tulee sitten kun olemme jo poissa.
Surullista on myös se, että samalla kun olen mummo olen myös anoppi ja näinollen lapsenlapseni tapaamiset rajoittuvat muutamaan kertaan vuodessa. Oman poikani luo kun ei enää voi mennä vain käymään ihan normaalisti vaan pitää sopia aika miniän kanssa ja aina se aika on se mikä vain hänelle sopii, ei koskaan se mitä itse haluaisin ja tarvitsisin.
Nuoret vaimot ovat niin kuolettavan mustasukkaisia miehestään juuri miehen äidille. Se on jotenkin kummallista ja surullista.
Tuntuisi näin elämää kokeneena, että kaikille olisi parhaaksi hyvät suhteet, kun eikö pitäisi olla niin, että sekä miehen äiti että vaimo haluavat myös miehen parasta ja sitä ei suinkaan saada anopin ja miniän välisellä eripuraisuudella.
Ihmissuhteet kaikkineen pitäsi ymmärtää rikkautena, ei riistona.- äiti, tytär& miniä
Mielestäni on myös surullista että läheskään kaikki isovanhemmat eivät itse isovanhemmuutta arvosta. Meidän kohdallemme on tällaiset isovanhemmat siunaantuneet molemmin puolin. Anoppi ehdotti meidän sinne suuntaan matkustessamme, että menisimme johonkin muualle yöksi ja oleskelemaan. Välimatkaa meillä on palon, ja kyläilyjä ei useinkaan tapahdu. Siitä huolimatta hän oli sitä mieltä että minä ja hänen lapsenlapsensa emme ole tervetulleita. Mitään sen suurempaa riitaa meillä ei koskaan ole ollut, hän on aina ollut meille tervetullut (ja on tätä oikeutta käyttänyt alle 10 kertaa näiden 13 isovanhemmuusvuoden aikana).
Oma äitini totesi että häntä ei sitten mummuksi kutsuta esikoiseni synnyttyä. Toisesta lapsesta hän ei edes onnitellut. Mutta en voi, enkä osaa isovanhemmuutta vaatia ihmiseltä joka ei koskaan ole ollut äiti.
Minusta on lähinnä surkuhupaista että perheeni kohdalle vaan on osunut kelvottomat isovanhemmat molemmin puolin, lapsena aina unelmoin siitä että mennessäni naimisiin pääsisin osalliseksi oikeasta sukuelämästä, miehni kautta. Toisin kävi, ja lapseni kantavat tätä ristiä vielä mukanaan. Toivottavasti osaan itse aikanani olla kelpo mummu, vaikka siihen(kään) ei minull mitään mallia ole. - *Maiju*
Minulla on kaksi maailman ihaninta ja suloisinta lapsenlasta.olin 41v kun tulin ekaa kertaa mummiksi ja se tunne oli niin valtava etten olisi osannut sitä koskaan kuvitella.Kun aikoinaan tulin äidiksi,niin se oli niin kaiken kattava tunne etten voinut kuvitella mitään suurempaa...mutta kun tulin mummiksi,niin se oli kyllä jotain vielä suurempaa ja ihmeellisempää.Vasta silloin tajusin mitä tarkoitti kun oma äitini joskus sanoi että "Omat lapset ovat rakkaita,mutta lapsenlapset vielä rakkaampia" En koskaan aikasemmin tajunnut miten niin voi olla,mutta, niin se vaan todellakin on.Minulla on suuri onni siinä että poikani asuu kilometrin päässä meiltä ja näemme pikkuisia kerran tai kaksi viikossa,yleensä kaksi kertaa.Aina on mennyt hyvin kaikki miniän kanssa, eikä ole riidelty ikinä mistään.Elokuussa on tulossa kolmas lapsenlapsi toisenpojan ex-tyttöystävälle,ja onneksi minulla on loistavat välit tuon tytön kanssa,ja saamme olla yhteydessä myös tuohon pikkuiseen vaikka eivät enää poikani kanssa yhdessä olekkaan.Lapsenlapset on ihania ja on aivan MAHTAVAA OLLA MUMMI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794323Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt182766Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242628Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod162455Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122414Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102204Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992161Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6252003MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141955Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321756