Yksinkertainen kysymys muslimeille:
Pidättekö arabian kieltä maailman kauneimpana ja täydellisimpänä kielenä?
Pidättekö arabian kieltä maailman kauneimpana ja täydellisimpänä kielenä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
...persia on maailman kaunein kieli, sitä sanotaankin runoilijoitten kieleksi :) Riippunee varmaan ihan ihmisestä itsestään, makuasioista kun ei voi kiistellä. Mutta varmasti se arabia on Islamissa se tärkein kieli kuitenkin.
Olen kuullut joskus persiaa, joka kuulostaa jotenkin pehmeämmältä ja soinnillisemmalata kuin vaikkapa arabian ähinät.
>>Mutta varmasti se arabia on Islamissa se tärkein kieli kuitenkin.
Eli arabialaisilla on aika etuoikeutettu asema islamilaisessa maailmassa. Arabin maa ja kieli ovat kaikkein tärkeimpiä ja pyhimpiä maailmassa.
tähän on pakkoa sanoa, että suomen kieli on maailman kaunein kieli ja minulle ainakin perheen jälkeen seuraaksi pyhimpiä asioita.
Lueppa vaikkapa Eino Leinon tuotantoa, niin eiköhän rupea avautumaan.
Mutta nyt riennän vapunviettoon perheen kanssa, joten kiirettä pitää, joskaan ei vappuheilan etsinnässä.
Moikka.
ja vappuja vaan!
Eino Leino on lempirunoilijani ollut lapsesta saakka, hyllyssä lienee jokainen runo :)
Lempirunoni on Höyhensaaret, entä sinun?
mutta mielestäni islam kuuluu arabiaan,sinne mistä on syntynytkin
Eino Leino fani. Höyhensaaret osaan varmasti ulkoa.
...9 - 10 vuotiaana koulussa erikoinen opettaja, joka pani meidät oppimaan ulkoa useita pitkiä Leinon, Koskennniemen ja Uuno Kailaan runoja. Muistan kun hän sanoi, että kun ne osaa, se on elinikäinen aarre. Silloin en asiaa tajunnut. Osaan vieläkin Leinon runot "Tumma" ja "Räikkö Räähkä", Koskenniemen "Koulutiellä" ja Kailaan "Pallokentällä". On mukava, kun ne ovat aina mukana, ja siksi ne ovat omia lempirunojani.
Myöhemmin ymmärsin, että monet näistä runoista kuvaavat syrjäytettyä, kärsivää ihmistä ja pyrkivät asettumaan hänen asemaansa. Ehkä tämän opettaminen oli tuon erikoisen opettajani tarkoituksena.
"Tumma"-runossa on pelokas poika, joka "näki kauhut kaikkialla, haltiat pahat havaitsi, ei hyviä ensinnäkä" ja joka lopulta löytää ratkaisun.
Räikkö-Räähkässä kuvataan kavaltajaa, joka neuvoo vainolaiselle piilopirtit ja "teki sen henkensä hädässä". Runossa kuvataan, kuinka hän joutuu vastakkain tekonsa kanssa, tuomitsee itse itsensä, "otti köyden orren päältä" ja häviää metsään pyydettyään vaimoltaan anteeksi. Runoilija kuitenkaan ei tuomitse häntä.
"Pallokentällä"-runossa kerrotaan surullisesta pienestä, rammasta pojasta, joka katselee muiden riemukasta pallopeliä voimatta osallistua siihen, unohtaa hetkeksi rampuutensa: "Hän askelen astui, mutta, kuin unesta havahtuin, näki itsensä: oikea jalka oli kuihtunut tynkä vain."
Myötäelämistä.
Surullisista runoista huolimatta:
Oikein hauskaa Vappua!
Mutta sopii palstallesi ainakin vappuna.
"Filosofeeraava ylioppilas"
Ote:
"Ja löytyykö mitään Jumalaa,
ja jos löytyvi, minkähän moinen?
Hän itsekö ohjaa maailmaa,
vai tehnee sen joku toinen?"
(vuodelta noin 1896)
Löytyykö hyllystä, tai onko tuttu?
Eino Leinon suhde uskontoihin on käsittääkseni muutenkin ollut välillä vähintään skeptinen.
Kuten vähän "Höyhensaaressakin".
Höyhensaari on paitsi toiveikas, niin myös hirveän surullinen runo. Mutta kuitenkin tosi kaunista kerrontaa.
Surullinen valinta tuo Höyhensaaresi, piristy hieman vapun kunniaksi.
hyvää wappua :)
Toinen lemppari runoni Eikalta on Löysäläisen laulu, siihen jotenkin samastuin jo ihan pienenä jolloin sen ekan kerran jostakin luin, muistan kuinka itkin aina kuin vesiputous kun luin sitä ( ja vähän kyllä vieläkin...), taidetaan olla sukulais sieluja, Löysäläinen ja minä :)
Fiksu opettaja oli sinulla,muuten!
Taivaallista !
Itse asiassa en ole mitenkään erityisen kulttuurihenkinen.
Sattui vaan niin, että jossain vaihessa joku kuukausi sitten että rupesin lukemaan Leinon tuotantoa, kun sitä oli jäämistöstä ilmestynyt kirjahyllyyni muutama vuosi sitten.
Huomasin, että pidän Leinosta paitsi hienona kerrontana myös hänen tavastaan katsoa maailmaa ja ihmistä maailmassa. Jossain pidin myös Leinon tavasta pohtia ihmistä suurempia asioita.
Leino kirjoitti myös hienosti Suomesta, suomalaisuudesta ja suomenkielestä jo noin 20 vuotta ennen Suomen itsenäisyyttä.
Soutelemassa
...kuin silloin pienenä poika arvasinkaan. Hän oli aika vanha, pitkälle koulutettu, hyvin kielitaitoinen ja ilmeisen paljon lukenut. Ilmeisen ylikoulutettu tuon ajan luokanopettajaksi. En tiedä, miksi hän tuli valinneeksi tuon ammatin.
Olen silloin tällöin muistellut tuota opettajaa. Joskus hän puhui meille pienille pojille ja tytöille ikään kuin olisimme olleet aikuisia. Muistan esimerkiksi joltain uskontotunnilta hänen kommentoineen Pilatuksen kuuluisaa kysymystä "Mikä on totuus?" sanomalla, että Pilatus tunsi sivistyneenä roomalaisena filosofiaa ja että tuo kysymys oli filosofiassa tärkeä. Ihmetytti kovasti, koska olin luullut, että tuon ajan ihmiset olivat Raamatun henkilöitä lukuun ottamatta suurin piirtein luolissa asuvia.
Muistan myös hänen vastustaneen jyrkästi koulukiusaamista. Asiastahan ei tuolloin paljoa puhuttu.
Kerran satuin nuorena opiskelijana vanhaan koulukaupunkiini ja käväisin vanhalla koulullani katsomassa, olisiko vanha opettajani vielä siellä. Kuulin, että hän oli mennyt jo eläkkeelle, mutta kielitaitoisena ihmisenä oli aloittanut uuden uran ulkoministeriön palveluksessa.
Joten kerrassaan poikkeuksellinen ihminen hän ilmeisesti oli.
Tämä nyt meni kokonaan palstan aihepiirin ulkopuolelle, mutta tulin kirjoittaneeksi, kun monet muistot palasivat mieleen.
vähän aiheen ulkopuolelle koko ketju ja oikein mukavalla tavalla menikin, vaihteeksi! Jotenkin tähän vapun aikaan, ylioppilaiden ja suomalaisuuden aikaan sopii Eino Leinot ja vanhat koulumuistot oikein hyvin, ja onpa nuo sananvapaus-härskitkin jättäneet koko ketjun rauhaan! ;)
Itselleni ei ole sattunut koskaan mitenkään erityisen kultturellia opettajaa....*koittaa muistella* Tai no lukiosta on mieleeni jäänyt äidinkielen opettaja, joka kovasti koitti leipoa minusta kirjailijaa, ja aina se on mielessäni vieläkin niin, että jos joku hengentuotos ikinä päätyy pöytälaatikkoa pidemmälle, pistän hänelle kyllä omistuskirjoituksen, sen verran teki kyllä vaikutuksen moinen kannustavuus, joka tuntuu olevan perin harvinainen ilmiö koulumaailmassa tässä kulttuurissa.
Olen kanssasi samaa mieltä. Minunkin mielestäni persia on todella kaunis kieli.
=) Aurinkoista kevättä!
"mutta mielestäni islam kuuluu arabiaan,sinne mistä on syntynytkin"
Olen samaa mieltä kristinuskosta.Kristinusko kuuluu sinne mistä on syntynytkin eli lähi-itään.
Mielestäni arabia on kaunein kieli mitä olen kuullut.
minusta erityisesti arabian kurkkuäänteet ja korahdukset ovat runollisen herkkiä.
varsinkin sen kiemurainen ja monimutkainen kalligrafia.
Itse en ihastunut arabiankieleen ensikuulemalla ja se kuulosti korvaani karkealta ja luotaantyöntävältä. Mutta kun aloin oppia sitä, aloin myös pitämään siitä enemmän ja enemmän.
Osaan niin vähän kieliä, etten pysty vertaamaan arabiaa muihin kieliin, mutta täydellistä kieltä tuskin löytyy. Mielestäni kukin kieli sopii parhaiten sen kotikunnaille, siis arabia Lähi-Itään ja suomi Suomeen.
.
O°°°°O°°°°O°°°°O
Arabian kieli on kauniin kuuloista ja pehmeää. Mun korvaan se on kaunein kieli.