Nielurisaleikkaus?

Hei miten miten nykyään poistetaan nielurisat? Millanen projekti koko homma kaiken kaikkiaan on? Kauanko sairaalassa? Nukutetaanko? Kauanko sairaslomaa? Millaisia ongelmia?
51766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

- nukutetaan ja leikataan aamupäivällä sekä loppupäivä syömättä (sain 1 jäätelön illalla)
- sairaalassa 1 yö eli seuraavana aamuna kotiin lääkärin tarkastuksen ja aamupalan jälkeen
- saa hyvät kipulääkkeet eli paljoakaan ei tarvitse kärsiä
- sairaslomaa 2 viikko ja tarvittaessa tietenkin enemmän riippuen työstä (oopperalaulaja jne...)
- kivut kestää 1-2 viikkoa ja helpottavat päivä päivältä eli lyhyt aika ihmisen elämästä
- kaikissa leikkauksissa on aina riskinsä, mutta todella harvinaisia ovat eli joskus harvoin jollain leikatulla voi tikit aueta, mutta kyllä ne korjattua saa
- ekan viikon ainakin täytyy syödä vain nestemäistä ruokaa ja sekin mieluummin kylmänä tai haaleana eli mehukeitot ja jäätelö ovat hyviä sekä paljon filmejä katottavaksi, niin aika kuluu paremmin jos ei ole tietokonetta

Äänestä
  • Kiitti : )! Selkis.

    Äänestä

Juuri torstaina leikattiin nukutuksessa, kesti puolisen tuntia heräämössä jonkin aikaa. Yö sairaalassa ja perjantaina aamupäivällä kotiin. Tällä hetkellä olo on kuin olisi angiina, paitsi sillä erotuksella että ei voi syödä mitään kovaa, eli vellejä ja puuroa vaan. Juoda pitäis paljon, mutta sekin on välillä vaikeaa koska nieleminen sattuu. Ja itse asiassa jos ottaa isomman kulauksen vettä, mulla tulee se nenän kautta ulos. Mutta nämä kaikki vaivat on kestämisen arvoisia kun vaan pääsi niistä risoista eroon.

Äänestä

nukutuksessa leikkaus, yö sairaalassa. seuraavana päivänä kotiin vaikka huimasi kamalasti. 5 päivää leikkauksen jälkeen tikit aukes, verta konkreettisesti tulvi ja syöksyi suusta, koko olohuone ja kylppäri veressä. ambulanssilla sairaalaan 2 pv. siellä ja kesti 2 kuukautta ennen kuin tolpillani pysyin.

Äänestä

aamulla sairaalaan, annettiin joku diapami, ja se vaikutti n. puoli tuntia. Olo oli aika letkee kun vietiin leikkaussaliin. Muistan kun vessassa kävin sitä ennen ja ihan ajatuksissani join vähän vettä hanasta, vaikkei olisi saanut. En maininnut kyllä asiasta, toivittavasti siitä ei ollut mitään haittaa... :)
Sitten leikkaussaliin, suoneen pistettiin vissiin puudutusainetta, tai jotain, muistan vaan kun se rupesi yskittämään ihan älyttömästi. (siis onko tämä normaalia; suonensisäisesti annetaan jotain ja samalla hetkellä tuntuu, että keuhkot on täynnä jauhoa tms.) Oli outoa, mutta kuulemma kuului asiaan. :D

Unilääke suoneen ja samalla sekunnilla taju veks. Heräsin sitten myöhemmin, ja hoitsut ja lääkärit kävi kyselemässä vähän väliä vointia ja muuta. Väsytti ihan tajuttomasti, enkä muutaman ekan tunnin ajan pystynyt pitää edes silmiä auki, olin vaan sellasessa unen ja valveillaolon välimaastossa. Sitten toinen juttu mitä ihmettelin, että siinä "tilassa" kieli teki sellasta jännää nykimisliikettä. Vaikea selittää, mutta sitä ei ole koskaan sitä ennen, tai sen jälkeen tapahtunut. Se tuntu vähän hassulta, mutta loppui sitten iltaan mennessä. Illalla kuudelta äiti tuli hakemaan ja sitten tuli todella paha olo, ja minulle annettiin suonensisäisesti jotain pahoinvointi lääkettä jonka jälkeen tuli oksennus saman tien :)
Illan aikana oksensin 3 kertaa. Olin kuulemma niellyt vähän verta, mistä se johtui. Olo oli koko sairaalassaolon ajan ihan mukava, vaikkakin vähän sekava. Pääsin jo samana iltana kotiin, tosin ihan tokkurassa olin. Kotona seuraavasta päivästä eteenpäin oli aika piinaa. Kurkku oli todella kipeä, vaikka säännöllisesti söin niitä särkylääkkeitä. Teki ihan hirveästi mieli RUOKAA, oli ihan älytön suolasennälkä, mutta en sitten voinut kun juoda mehua ja imeskellä jääpaloja. (Juoma tuntui tulevan koko ajan nenästä ulos, ja jatkui satunnaisesti vissiin pari kuukautta, kunnes vissiin "opin" nielemään oikein)
Ensimmäinen viikko kotona oli ihan hirveä. Mutta toinen viikko otti päähän vain koska olo oli jo paljon parempi, mutta äiskä tietenkin kielsi kaiken muun kun sohvalla tai sängyssä makaamisen :D
Mutta yhtään en kadu leikkausta. Monta vuotta sairastelin melkeen kerran kuukaudessa, ja leikkauksen jälkeen en ole ollut kipeä, kuin ehkä kerran (siitä on nyt n. puolitoista vuotta)
Tällänen oli oma reissu.
Muiden mahdollisia kokemuksia tuosta kielen nykimisestä ja puudutuslääkkeen yskittämisestä olisi kiva kuulla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

Hei miten miten nykyään poistetaan nielurisat? Millanen projekti koko homma kaiken kaikkiaan on? Kauanko sairaalassa? Nukutetaanko? Kauanko sairaslomaa? Millaisia ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu