Japaniin vapaaehtoistöihin

Dorakyura

Ohayo

Suunnitteilla olisi mennä vapaaehtoistyöhön( onkohan oikea termi) Japaniin, Honshun saarelle.
En ole ollut vapaaehtoistyössä ikinä ennen ja tarvitsen neuvoja.
Kertokaa kaikki mitä tiedätte Japanin vapaaehtoistyö toiminnasta.

有難う

2

486

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymystä

      minkälaisiin vapaaehtoistöihin olet menossa? Oletko jo osallistunut johonkin ohjelmaan vai yritätkö saada tietoa ohjelmista?

      http://www.mofa.go.jp/j_info/visit/jet/

      Tuossa olisi JET-program, josta olisin itse kiinostunut jos käy niin hyvä tuuri, että pääsen englantia opiskelemaan ensi syksynä.

      • Yatsu

        Ikävä kyllä JET-ohjelmaan voi hakea avustavaksi kieltenopettajaksi (ALT) vain, mikäli puhuu englantia, saksaa, ranskaa tms. äidinkielenään :-(.

        Paikallishallinon avustajaksi (CIR) voi toki hakea, jos japanin kielen taitoa on riittävästi (about JLPT :n kakkostasoa vastaava).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      559
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      485
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      101
      442
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      34
      388
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    Aihe