Simatsiinin myynti on täytynyt lopettaa kun Juutalaisten kaasuttajat on näin vaatineet.Onko mitään vastaavaa tullut tilalle.Voisi olettaa että Saksalainen tehdas olisi tuonut hyväksytyn valmisteen myyntiin.Siellä maassa on pitkät perinteet kemian tietämyksessä.
Simatsiini loppu
mikä tilalle
42320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minäkin kaipailisin tietoa vastaavasta .Kattaminen ei käy joka paikkaan
rakkaalla lapsella on monta nimeä...
Käsittely tehtävä kun rikat hyvässä kasvussa - vaikuttaa lehtien kautta ja näivettää kasvin. Ei leviä maata pitkin eli voi käyttää esim mansikkamaan riviväleissä ja käsitelty maa on valmis kylvöä tai istutuksia varten heti kun myrkytetyt kasvit lakastuneet. Totaalihävite - katsottava minne ruiskuttelee mutta toimii hyvin, kaikkeen muuhun paitsi kortteisiin.
Vaikka sanotaankin nykyään, että maa on kylvövalmis niin ei todellisuudessa ole. Suihkuttelin (varovasti) muutamaa putkikasvien alkua 4 vuotta sitten toukokuussa muutaman kerran. Putkikasvit kyllä hävisivät, samoin nurtsi. Olen kylvänyt eka kesästä lähtien alueelle kesäkukkien siemeniä, ne kyllä kasvavat ja kukkivat, mutta yhtään rikkaruohoa ei 5:n neliön aluella ole ollut kun vasta myöhään viime syksynä.
Samanlaisia tutkimustilastoja on -70 luvulta Roundupin Suomeen tulon jälkeen eli jäämiä kasveissa ja reippaasti.
Ja jos suihkuttelet mansikkamaan rivivälit pitää mansikat peittää muovilla ruiskutuksen ajaksi; eikä riviväli riitä vaikka tyynellä ilmallakin sen tekisi.
jos mielestäsi se rikkojen häviäminen 4:ksi vuodeksi selittyy roundupilla niin miksi ne kesäkukat ylipäätänsä itävät ja kasvavat ko paikassa ? Ei se "saastunut" maapläntti osaa valikoida.
Mistähän syystä se simatsiini vedettiin markkinoilta ?!
Ihmiset kylvävät surutta kasvimaillensa tuhkaa jossa haitallisia jäämiä raskasmetalleista, viljellyissä ruukkusalaateissa nikkeliä sellaiset pitoisuudet joista voi tulla allergisia oireita jos nikkeliyliherkkyyttä, amalgaanipaikoista liukenee elimistöön suuria määriä elohopeaa...Jotkut kuolemaa halveksivat ihmisrodun edustajat jopa vetävät vapaaehtoisesti keuhkoihinsa syöpää aiheuttavaa savua, toiset taasen tuhoavat aivosolujansa alkoholilla !
Ai niin, nythän oli kyseessä OIKEA MYRKKY !