Rakas mieheni!
Tänään on vappuaatto ja siitä saat taas hyvän syyn juhlia ja juoda itsesi humalaan. Vaimo on vaan nipottava riesa, "Älä nyt vappuna viitti motkottaa, nythän kaikki juhlii", sanot minulle.
Et käyttäydy väkivaltaisesti humalassa, et nimittele tai ole sen ilkeämpi kuin tavallisestikaan. Harmitonhan minä olen, sanot itse.
Etkö silti tajua, millaista on katsella "juhlimistasi" = tissuttelua ja nukahtamistasi sohvalle. Itse en viinaksista välitä, ja vaikka välittäisinkin, en lasten takia voisikaan heittäytyä juhlatuulelle.
Yritän kaikin keinoin saada lastesi huomion muualle, yritän kaikin keinoin viihdyttää ja leikkiä ipanoiden kanssa jotta eivät huomaisi humalatilaasi.
Toivon että tämä olisi vihonviimeinen tällainen vappu kanssasi, toivon että minussa olisi rohkeutta tehdä asialle jotain muutakin kuin motkottaa...
Isi viettää vappua...
10
2700
Vastaukset 10
- ex-vappuheila
...ehkä todellakin sinun olisi aika tehdä jotain, eikä vain toistaa samaa vanhaa kavaa. Miestäsi et voi muuttaa, mutta itse voit tehdä omalla kohdallasi muutoksen. Uhriasenteella junnaat vain paikoillasi ja koet elämäsi kurjaksi.
- Nitta
Vanhemmat ovat lapsistaan vastuussa, molemmat.
Mutta jos toinen ei kykene olemaan vanhempi, toisen pitää olla.
Eli miksi sinä annat lastesi katsella vuodesta toiseen isän kännistä häröilyä?
Isä näköjään tarvitsee jonkin sortin apua/ tukea tuohon touhuun, mutta mieti ensin lasten asiat kuntoon, he seuraavat tilannetta ihan koko ajan, vaikka kuinka heitä leikittäisit.
Eivät lapset tyhmiä ole.
- Sara
Oli kuin oma kuvaus perheeni vapusta. Vietetään me tahoillamme ihana vappu lasten kanssa ja yritetään olla kuin ei sitä miestä olisikaan.
*halaus sinulle*- viestin kirjoittaja
On lohdullista tietää että en ole yksin...
Oikein leppoisaa ja lämmintä vappumieltä kaiken tämän huolenkin keskellä Sinulle ja lapsillesi!
- vesiselvänä vapunkin...
on tuo kännääminen surullista--- kuinkahan moni ÄITI ja isi vetää viinaa koko päivän ja lapset kattoo vierestä ????
SURULLISTA
Tämä isi viettää vapunpäivää tyttären kanssa työläispeliä.. Monopolia pelaillen ! Kohta kasvitieteelliseen kävelylle ja sitten laittamaan ihanaa vappuruokaa ( paistit on ostettu viina ja kalja rahoilla)
t
ISI joka viettää vapun ilman viinaa ja on mielummin perheen kanssa MUKANA !!!!
Hauskaa vappua kaikille
Aurinkoista mieltä ja jaksamista noiden alkkisten kanssa... älkää päätykö turvakotiin....
Mutta liika hyssyttely vaan pahentaa tilannetta ! siin oon samaa mieltä- ex-vappuheila
Hyvä, arvasin, että niitäkin isiä on, jotka osaavat viettää raitista vappua. Eikä se ole edes mitenkään epätavallista. Eikä sekään, että moni suomalainen todellakin viettää ihan raitista Vappua, kuten minä itsekin teen.
- ei tarvii viinaa... ;)
ex-vappuheila kirjoitti:
Hyvä, arvasin, että niitäkin isiä on, jotka osaavat viettää raitista vappua. Eikä se ole edes mitenkään epätavallista. Eikä sekään, että moni suomalainen todellakin viettää ihan raitista Vappua, kuten minä itsekin teen.
Mulla on tarpeeksi hauskaa ilman viinaakin ! aika kuluu rattoisasti ja voi elää AIKUISEN elämää lapsen kanssa ;)
ja viinarahalla saa kyllä super hienon vapun kaikin mukavuuksin !!!!
- *valpuri*
Koko oman lapsuuteni katsoin vanhempieni juomista. Ei ollu väkivaltaa eikä mitään hätää, mutta...Se heijastuu mun elämään vieäkin...Pari suhdettani on kaatunut siihen kun en ole pystynyt elämään sen asian kanssa että poikaystäväni ottaa alkoholia viikottain...Joku raja pitää olla...Sun lapsia ajatellen, toivon että heille ei käy niinkuin minulle...Onneks heillä on äiti joka välittää ja on selvinpäin...Toisin kuin minulla! Sen olen päättänyt että jos joskus saan omia lapsia, niin heidän ei tarvitse katsoa ku vanhemmat juo...Ei koskaan!
Voimia ja pidä lippu korkealla!!! - arjukka
...joskus olen ollut samassa tilanteessa, enkä kadehdi asemaasi yhtään.
tänään minulla on hyvä mieli juhlia vappua, sillä mieheni on oppinut käyttämään juomia kohtuudella, jota en olisi kyllä ikinä uskonut..toivon, että jatkossa myös sinä saat viettää vappua kohtuudella käyttävän miehesi sekä muun perheen kanssa!!voimia ja iloista vappua! - Ehkäpä...
...kunhan ei aina tuollaista ole. Jos taas isukki juhlii joka toinen päivä, eiköhän ois aika antaa isukin juhlii yksikseen? Mä en ainakaan tuollaista kattele, vaikkei lapsia vielä olekaan. Menköön kavereittensa luo rellestään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3541434Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78977Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.82903Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49728- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9566- 28560
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
- 32531
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33508Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 41482
- 80470
- 48459