Rakas mieheni!
Tänään on vappuaatto ja siitä saat taas hyvän syyn juhlia ja juoda itsesi humalaan. Vaimo on vaan nipottava riesa, "Älä nyt vappuna viitti motkottaa, nythän kaikki juhlii", sanot minulle.
Et käyttäydy väkivaltaisesti humalassa, et nimittele tai ole sen ilkeämpi kuin tavallisestikaan. Harmitonhan minä olen, sanot itse.
Etkö silti tajua, millaista on katsella "juhlimistasi" = tissuttelua ja nukahtamistasi sohvalle. Itse en viinaksista välitä, ja vaikka välittäisinkin, en lasten takia voisikaan heittäytyä juhlatuulelle.
Yritän kaikin keinoin saada lastesi huomion muualle, yritän kaikin keinoin viihdyttää ja leikkiä ipanoiden kanssa jotta eivät huomaisi humalatilaasi.
Toivon että tämä olisi vihonviimeinen tällainen vappu kanssasi, toivon että minussa olisi rohkeutta tehdä asialle jotain muutakin kuin motkottaa...
Isi viettää vappua...
10
2700
Vastaukset 10
- ex-vappuheila
...ehkä todellakin sinun olisi aika tehdä jotain, eikä vain toistaa samaa vanhaa kavaa. Miestäsi et voi muuttaa, mutta itse voit tehdä omalla kohdallasi muutoksen. Uhriasenteella junnaat vain paikoillasi ja koet elämäsi kurjaksi.
- Nitta
Vanhemmat ovat lapsistaan vastuussa, molemmat.
Mutta jos toinen ei kykene olemaan vanhempi, toisen pitää olla.
Eli miksi sinä annat lastesi katsella vuodesta toiseen isän kännistä häröilyä?
Isä näköjään tarvitsee jonkin sortin apua/ tukea tuohon touhuun, mutta mieti ensin lasten asiat kuntoon, he seuraavat tilannetta ihan koko ajan, vaikka kuinka heitä leikittäisit.
Eivät lapset tyhmiä ole.
- Sara
Oli kuin oma kuvaus perheeni vapusta. Vietetään me tahoillamme ihana vappu lasten kanssa ja yritetään olla kuin ei sitä miestä olisikaan.
*halaus sinulle*- viestin kirjoittaja
On lohdullista tietää että en ole yksin...
Oikein leppoisaa ja lämmintä vappumieltä kaiken tämän huolenkin keskellä Sinulle ja lapsillesi!
- vesiselvänä vapunkin...
on tuo kännääminen surullista--- kuinkahan moni ÄITI ja isi vetää viinaa koko päivän ja lapset kattoo vierestä ????
SURULLISTA
Tämä isi viettää vapunpäivää tyttären kanssa työläispeliä.. Monopolia pelaillen ! Kohta kasvitieteelliseen kävelylle ja sitten laittamaan ihanaa vappuruokaa ( paistit on ostettu viina ja kalja rahoilla)
t
ISI joka viettää vapun ilman viinaa ja on mielummin perheen kanssa MUKANA !!!!
Hauskaa vappua kaikille
Aurinkoista mieltä ja jaksamista noiden alkkisten kanssa... älkää päätykö turvakotiin....
Mutta liika hyssyttely vaan pahentaa tilannetta ! siin oon samaa mieltä- ex-vappuheila
Hyvä, arvasin, että niitäkin isiä on, jotka osaavat viettää raitista vappua. Eikä se ole edes mitenkään epätavallista. Eikä sekään, että moni suomalainen todellakin viettää ihan raitista Vappua, kuten minä itsekin teen.
- ei tarvii viinaa... ;)
ex-vappuheila kirjoitti:
Hyvä, arvasin, että niitäkin isiä on, jotka osaavat viettää raitista vappua. Eikä se ole edes mitenkään epätavallista. Eikä sekään, että moni suomalainen todellakin viettää ihan raitista Vappua, kuten minä itsekin teen.
Mulla on tarpeeksi hauskaa ilman viinaakin ! aika kuluu rattoisasti ja voi elää AIKUISEN elämää lapsen kanssa ;)
ja viinarahalla saa kyllä super hienon vapun kaikin mukavuuksin !!!!
- *valpuri*
Koko oman lapsuuteni katsoin vanhempieni juomista. Ei ollu väkivaltaa eikä mitään hätää, mutta...Se heijastuu mun elämään vieäkin...Pari suhdettani on kaatunut siihen kun en ole pystynyt elämään sen asian kanssa että poikaystäväni ottaa alkoholia viikottain...Joku raja pitää olla...Sun lapsia ajatellen, toivon että heille ei käy niinkuin minulle...Onneks heillä on äiti joka välittää ja on selvinpäin...Toisin kuin minulla! Sen olen päättänyt että jos joskus saan omia lapsia, niin heidän ei tarvitse katsoa ku vanhemmat juo...Ei koskaan!
Voimia ja pidä lippu korkealla!!! - arjukka
...joskus olen ollut samassa tilanteessa, enkä kadehdi asemaasi yhtään.
tänään minulla on hyvä mieli juhlia vappua, sillä mieheni on oppinut käyttämään juomia kohtuudella, jota en olisi kyllä ikinä uskonut..toivon, että jatkossa myös sinä saat viettää vappua kohtuudella käyttävän miehesi sekä muun perheen kanssa!!voimia ja iloista vappua! - Ehkäpä...
...kunhan ei aina tuollaista ole. Jos taas isukki juhlii joka toinen päivä, eiköhän ois aika antaa isukin juhlii yksikseen? Mä en ainakaan tuollaista kattele, vaikkei lapsia vielä olekaan. Menköön kavereittensa luo rellestään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5681369Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42743Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468677- 34509
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll4499Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37470Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin27464- 39447
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE143423- 22402