Moneltako lakki päähän?

Uudehko ylioppilas

Jostain luin, että lakin saisi painaa päähänsä vasta patsaiden lakituksen jälkeen, eli yleensä klo 18? Rikkooko jotain tärkeää etikettiä, jos nyt lähtee hattu päässä kaupungille?

6

1242

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heka

      ...juntti tahdot olla niin hattu vaan ennen 18.00 päähän:)

    • Amismies 26

      Kun näen sen hatun päässäsi niin otan sen ja paskannan siihen. Lyön turpaan sua ennen sitä, vitun elvis, luuletko olevasi lakitonta parempi, vittu se ei ole minkään muun symboli kuin sen, että olette olevinanne valkolakittomia parempia ja halauatte sen tuoda esille pitä,
      mällä valkolakkia. Samoin treffisysteemien akateemiset naiset etsivät akateemisia miehiä ja väittävät, ettei muun kuin akateemisen miehen älykkyys ole heille riittävää. Ei kaikki niin ajattele ääneen, mutta sen huomaa suhtautumisesta kirjoitusten kautta. Mulla kun on akateeminen kaveri ja jutut ja äly sillä on samaa luokkaa kuin mullakin, ainoa ero on ammatillisen osaamisen kohdalla, siinä hänellä on ammatistaan enemmän tietoa.

      Suomi24:n treffipalvelussa näitä akateemisia mulkkunaisia on paljon. Pituusvaatimus on taas se jossa kepitän akateemisen kaverini 191-170....onneksi kaverilla on edes se murhe kun akateeminen ämmä haluaa pitemmän akateemisen miehen kuin kaverini...kai se pituuskin sitten lisää älykkyyttä, vai mitä akaqteemiset h....t?

      • Heka

        ..tämä kommentti selventänyt valkolakin ja amismiehen eron. Että näin:)


      • ihme jupinaa

        No olipas siinä katkeraa tilitystä kerrakseen. Miksi
        sinun täytyy siitä stressata, jos joku haluaa lakkia
        päässään pitää? Monet kun eivät pidä sitä elvistelläkseen,
        vaan perinteen vuoksi.

        Ei minuakaan aikoinaan haitannut kavereideni valkolakki,
        vaikka itse ammattikoulun valitsinkin. Teekkarilakki
        tuli itsekin hankittua kun opintoja jatkoin. Onhan se
        kuitenkin mukava muisto opiskeluajoilta.


    • Pavel

      Virallinen Suomen valtakunnan eviketti ylioppilas-lakin pitämisestä vappuna kuuluu näin:


      1. Suomen ylioppilaslakin voi laittaa päähänsä sellaisen ansainnut aina vappuisin.

      2. Hatun päähänlaittoon ei ole olemassa mitään kellonaikasäädöstä. Jos hatun on laittanut päähänsä, on sitä pidettävä päässä koko vapun ajan.

      3. Jos hattua pitää päässään julkisella paikalla, on erittäin loukkaavaa muita lakkipäitä kohtaan, jos itse ei ole erittäin kovassa humalatilassa. Selvinpäin lakki päässä esiintynyttä voidaan rangaista loukkaavilla herjauksilla ja syrjimisellä.

      4. Saat kanssajuhlijoiltasi erittäin paljon kannatusta ja respektiä, kun suoritat mahtavan vomituksen suoraan hattuusi. Pyydän huomaamaan että tämä oksentaminen ei kumoa kohdan "2" sisältävää ehtoa.

      5. Tämä on lakkisi, on olemassa monta samanlaista mutta tämä on omasi. Lakkisi on paras kaverisi. Se on elämäsi. Sinun tulee hallita sitä kuin hallitsisit omaa elämääsi. Ilman sinua, lakkisi on hyödytön ja ilman lakkiais sinä olet hyödytön. Sinun tulee suojella lakkiasi varkailta ja vihollisilta. Sinut tulee lakittaa ennen vihamiehiäsi. Lakkisi ja sinä, olette vapun puolustajat. Olette vihamiehienne kauhu ja elämän pelastajat. Olkoon niin, kunnes ympärillä ei ole enää Vappua, vaan ikuista krapulaa. Amen.


      Tässä, olkaa hyvä! Toivotamme oikein iloista vappua kaikille!! :))

      • harvinaisen

        tyhmä juttu

        JEEE vappu, saa taas yhden lisäpäivän kitata viinaa. No ei, eiköhän tämä päivä ole aivan normaali siinä missä muutkin. Sitä paitsi tänäänhän on sunnuntai pyhäpäivä, ei tulisi kuuloonkaa juoda.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      86
      1388
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      20
      1122
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1063
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      908
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      744
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      720
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      596
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      575
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      537
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    18. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      35
      503
    Aihe