Moneltako lakki päähän?

Uudehko ylioppilas

Jostain luin, että lakin saisi painaa päähänsä vasta patsaiden lakituksen jälkeen, eli yleensä klo 18? Rikkooko jotain tärkeää etikettiä, jos nyt lähtee hattu päässä kaupungille?

6

1184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heka

      ...juntti tahdot olla niin hattu vaan ennen 18.00 päähän:)

    • Amismies 26

      Kun näen sen hatun päässäsi niin otan sen ja paskannan siihen. Lyön turpaan sua ennen sitä, vitun elvis, luuletko olevasi lakitonta parempi, vittu se ei ole minkään muun symboli kuin sen, että olette olevinanne valkolakittomia parempia ja halauatte sen tuoda esille pitä,
      mällä valkolakkia. Samoin treffisysteemien akateemiset naiset etsivät akateemisia miehiä ja väittävät, ettei muun kuin akateemisen miehen älykkyys ole heille riittävää. Ei kaikki niin ajattele ääneen, mutta sen huomaa suhtautumisesta kirjoitusten kautta. Mulla kun on akateeminen kaveri ja jutut ja äly sillä on samaa luokkaa kuin mullakin, ainoa ero on ammatillisen osaamisen kohdalla, siinä hänellä on ammatistaan enemmän tietoa.

      Suomi24:n treffipalvelussa näitä akateemisia mulkkunaisia on paljon. Pituusvaatimus on taas se jossa kepitän akateemisen kaverini 191-170....onneksi kaverilla on edes se murhe kun akateeminen ämmä haluaa pitemmän akateemisen miehen kuin kaverini...kai se pituuskin sitten lisää älykkyyttä, vai mitä akaqteemiset h....t?

      • Heka

        ..tämä kommentti selventänyt valkolakin ja amismiehen eron. Että näin:)


      • ihme jupinaa

        No olipas siinä katkeraa tilitystä kerrakseen. Miksi
        sinun täytyy siitä stressata, jos joku haluaa lakkia
        päässään pitää? Monet kun eivät pidä sitä elvistelläkseen,
        vaan perinteen vuoksi.

        Ei minuakaan aikoinaan haitannut kavereideni valkolakki,
        vaikka itse ammattikoulun valitsinkin. Teekkarilakki
        tuli itsekin hankittua kun opintoja jatkoin. Onhan se
        kuitenkin mukava muisto opiskeluajoilta.


    • Pavel

      Virallinen Suomen valtakunnan eviketti ylioppilas-lakin pitämisestä vappuna kuuluu näin:


      1. Suomen ylioppilaslakin voi laittaa päähänsä sellaisen ansainnut aina vappuisin.

      2. Hatun päähänlaittoon ei ole olemassa mitään kellonaikasäädöstä. Jos hatun on laittanut päähänsä, on sitä pidettävä päässä koko vapun ajan.

      3. Jos hattua pitää päässään julkisella paikalla, on erittäin loukkaavaa muita lakkipäitä kohtaan, jos itse ei ole erittäin kovassa humalatilassa. Selvinpäin lakki päässä esiintynyttä voidaan rangaista loukkaavilla herjauksilla ja syrjimisellä.

      4. Saat kanssajuhlijoiltasi erittäin paljon kannatusta ja respektiä, kun suoritat mahtavan vomituksen suoraan hattuusi. Pyydän huomaamaan että tämä oksentaminen ei kumoa kohdan "2" sisältävää ehtoa.

      5. Tämä on lakkisi, on olemassa monta samanlaista mutta tämä on omasi. Lakkisi on paras kaverisi. Se on elämäsi. Sinun tulee hallita sitä kuin hallitsisit omaa elämääsi. Ilman sinua, lakkisi on hyödytön ja ilman lakkiais sinä olet hyödytön. Sinun tulee suojella lakkiasi varkailta ja vihollisilta. Sinut tulee lakittaa ennen vihamiehiäsi. Lakkisi ja sinä, olette vapun puolustajat. Olette vihamiehienne kauhu ja elämän pelastajat. Olkoon niin, kunnes ympärillä ei ole enää Vappua, vaan ikuista krapulaa. Amen.


      Tässä, olkaa hyvä! Toivotamme oikein iloista vappua kaikille!! :))

      • harvinaisen

        tyhmä juttu

        JEEE vappu, saa taas yhden lisäpäivän kitata viinaa. No ei, eiköhän tämä päivä ole aivan normaali siinä missä muutkin. Sitä paitsi tänäänhän on sunnuntai pyhäpäivä, ei tulisi kuuloonkaa juoda.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      70
      3287
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1068
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      895
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      810
    Aihe