Moneltako lakki päähän?

Uudehko ylioppilas

Jostain luin, että lakin saisi painaa päähänsä vasta patsaiden lakituksen jälkeen, eli yleensä klo 18? Rikkooko jotain tärkeää etikettiä, jos nyt lähtee hattu päässä kaupungille?

6

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heka

      ...juntti tahdot olla niin hattu vaan ennen 18.00 päähän:)

    • Amismies 26

      Kun näen sen hatun päässäsi niin otan sen ja paskannan siihen. Lyön turpaan sua ennen sitä, vitun elvis, luuletko olevasi lakitonta parempi, vittu se ei ole minkään muun symboli kuin sen, että olette olevinanne valkolakittomia parempia ja halauatte sen tuoda esille pitä,
      mällä valkolakkia. Samoin treffisysteemien akateemiset naiset etsivät akateemisia miehiä ja väittävät, ettei muun kuin akateemisen miehen älykkyys ole heille riittävää. Ei kaikki niin ajattele ääneen, mutta sen huomaa suhtautumisesta kirjoitusten kautta. Mulla kun on akateeminen kaveri ja jutut ja äly sillä on samaa luokkaa kuin mullakin, ainoa ero on ammatillisen osaamisen kohdalla, siinä hänellä on ammatistaan enemmän tietoa.

      Suomi24:n treffipalvelussa näitä akateemisia mulkkunaisia on paljon. Pituusvaatimus on taas se jossa kepitän akateemisen kaverini 191-170....onneksi kaverilla on edes se murhe kun akateeminen ämmä haluaa pitemmän akateemisen miehen kuin kaverini...kai se pituuskin sitten lisää älykkyyttä, vai mitä akaqteemiset h....t?

      • Heka

        ..tämä kommentti selventänyt valkolakin ja amismiehen eron. Että näin:)


      • ihme jupinaa

        No olipas siinä katkeraa tilitystä kerrakseen. Miksi
        sinun täytyy siitä stressata, jos joku haluaa lakkia
        päässään pitää? Monet kun eivät pidä sitä elvistelläkseen,
        vaan perinteen vuoksi.

        Ei minuakaan aikoinaan haitannut kavereideni valkolakki,
        vaikka itse ammattikoulun valitsinkin. Teekkarilakki
        tuli itsekin hankittua kun opintoja jatkoin. Onhan se
        kuitenkin mukava muisto opiskeluajoilta.


    • Pavel

      Virallinen Suomen valtakunnan eviketti ylioppilas-lakin pitämisestä vappuna kuuluu näin:


      1. Suomen ylioppilaslakin voi laittaa päähänsä sellaisen ansainnut aina vappuisin.

      2. Hatun päähänlaittoon ei ole olemassa mitään kellonaikasäädöstä. Jos hatun on laittanut päähänsä, on sitä pidettävä päässä koko vapun ajan.

      3. Jos hattua pitää päässään julkisella paikalla, on erittäin loukkaavaa muita lakkipäitä kohtaan, jos itse ei ole erittäin kovassa humalatilassa. Selvinpäin lakki päässä esiintynyttä voidaan rangaista loukkaavilla herjauksilla ja syrjimisellä.

      4. Saat kanssajuhlijoiltasi erittäin paljon kannatusta ja respektiä, kun suoritat mahtavan vomituksen suoraan hattuusi. Pyydän huomaamaan että tämä oksentaminen ei kumoa kohdan "2" sisältävää ehtoa.

      5. Tämä on lakkisi, on olemassa monta samanlaista mutta tämä on omasi. Lakkisi on paras kaverisi. Se on elämäsi. Sinun tulee hallita sitä kuin hallitsisit omaa elämääsi. Ilman sinua, lakkisi on hyödytön ja ilman lakkiais sinä olet hyödytön. Sinun tulee suojella lakkiasi varkailta ja vihollisilta. Sinut tulee lakittaa ennen vihamiehiäsi. Lakkisi ja sinä, olette vapun puolustajat. Olette vihamiehienne kauhu ja elämän pelastajat. Olkoon niin, kunnes ympärillä ei ole enää Vappua, vaan ikuista krapulaa. Amen.


      Tässä, olkaa hyvä! Toivotamme oikein iloista vappua kaikille!! :))

      • harvinaisen

        tyhmä juttu

        JEEE vappu, saa taas yhden lisäpäivän kitata viinaa. No ei, eiköhän tämä päivä ole aivan normaali siinä missä muutkin. Sitä paitsi tänäänhän on sunnuntai pyhäpäivä, ei tulisi kuuloonkaa juoda.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      251
      45449
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      39
      11300
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      219
      10926
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9745
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8558
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      251
      6588
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3240
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2279
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      40
      1867
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1560
    Aihe