Miksi L:t ei saa kilpaurheilla?
Täällä pohjanmaalla olisi paljon L lapsia, jotka tahtoisivat urheiluseuroihin urheilemaan, mutta kun kotoa kielletään!
Mihin tämä kielto perustuu?
Täällä pohjanmaalla olisi paljon L lapsia, jotka tahtoisivat urheiluseuroihin urheilemaan, mutta kun kotoa kielletään!
Mihin tämä kielto perustuu?
Vastaukset 9
Vanhimmat
En tiedä, mihin tollanen sääntö perustuu. Luulen sen perustuvan siihen, että ihmisiä ei saisi laittaa arvojärjestykseen. Sellanen tapahtuu kilpaurheilussa, kun kilpailun jälkeen katsotaan tulokset. Kuka oli ensimmäinen maalissa ja kuka viimeinen? Ehkä myös pelätään sitä, että nuori tai lapsi syrjäyttää Jumalan ja vaihtaa sen kilpaurheiluun. Jumalanhan pitäisi olla tärkein asia elämässä. Tunnen itse lestadiolaisia, jotka harrastavat kilpaurheilua. Heidän vanhempansa eivät ole tiukkoja vaan ajattelevat tästä säännöstä toisin. Minua kiinnostaisikin tietää, että onko teistä hyvät lessu-vanhemmat parempi antaa tukapan ja alkoholin viedä lapsenne vai antaa lapselle terveyttä ja virkistystä urheilun parissa?
Parempi hankkia terveyttä ja virkistystä alkoholin parissa. Tupakasta ei nyt niin väliä. Ja kahvista vielä vähemmän.
kerettiläiseen harhaoppiin, jonka kannatus oli varsinkin es.les. -piireissä voimakasta n. 15-20 vuotta sitten. Nykyään ei tällaisia "isiensääntöjä" ole käytössä kuin juutalais -siiven kannattajilla.
Siinä on kunnianperkeleen ansa... Mitä sieltä muuta haetaan, kuin kunniaa? Hyvää oloa ja mieltä saa liikunnasta ilman kilpailua.
on kunnianperkele. Olen kuulun monesti sanottavan sanan pelkän loppuosan, mutta toi kunnia oli ihan uutta.
Ei se ole väärin vaikka urheilee voittaakseen. Ei se vie ainakaan minua kauemmaksi Jumalasta. Kukin kuitenkin taplatkoon tyylillään.
terv katkera kärppä
"Kuinka te voisittekaan uskoa! Te kärkytte kunniaa toisiltanne ettekä etsi sitä kunniaa, joka tulee yhdeltä ja ainoalta Jumalalta."
tuo ote. Ei kilpaurheilussa ole kyse kunniasta vaan onnistumisen kokemuksista. Tämä kilpaurheilu syntien listalta voitaneen poistaa. Se kuulunee samaan kategoriaan polkupyörän, puhelimen, nauhurin ja TV:n kanssa.
se on isomäki, hönö