Niin että ajattelin täsä hankkia nenäkorun, mut oon hirveen allerginen ihminen. Korviksetki tulehtu aina pienenä (otin taas korvikset vuos sitte eikä tullu mitään ongelmia).
Niin että tuliko teille ongelmia nenälävistyksen kanssa?
Ja millainen koru teillä on?
Kuinka kauan ollu? Sattuko?
Haittaako koru jos on nuha? Jos muu lävistys niin mikä?
Miten sitä hoidetaan (onko joitain aineita)?
Kerro siitä lävistyksestä ja siitä kun otit sen!!!
Ja jos sul on joku muu ku nenälävistys ni kerro siitä!
Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille!
Niin että tuliko teille ongelmia nenälävistyksen kanssa?
Ja millainen koru teillä on?
Kuinka kauan ollu? Sattuko?
Haittaako koru jos on nuha? Jos muu lävistys niin mikä?
Miten sitä hoidetaan (onko joitain aineita)?
Kerro siitä lävistyksestä ja siitä kun otit sen!!!
Ja jos sul on joku muu ku nenälävistys ni kerro siitä!
Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
mulla on ollu nenäkoru 3kuukautta....ei mitää ongelmia oo tullu:)mulla on semmonen pieni kultanen nappi,joka kimaltelee,kerran se vaan kirpaasi ja nenäs se oli:)vesi valu silmistä ja nipisti mut sit se oli siinä:)ei se haittaa paitsi jos se reikä ei oo vielä parantunu..eli jos tulee 2viikon sisäällä nuha kun on laittanu nenäkorun niin se tulehtuu tosi helposti...mut myöhemmin se ei enää haittaa vaikka on nuhaa..sit mul on napalävistys..ei sen kans mitää ongelmii:)))
mä yritin kyl lähettää jo vastausta,mutta nähtävästi siinä epäonnistu jotain koska sitä ei ilmestynyt tohon.
eli mulla on nenäkoru jo jotain kaksi kuukautta, eikä se ole tulehtunut vaikka olenkin unohtanut puhdistaa. vaikka joissain paikoissa suositellaan käyttämään desinfiointiainetta,minä käytän pelkkää kuumaa vettä,koska desinfiointiaineet saattavat kuivattaa ihoa => parantuminen hidastuu. jos näin käy, voi laittaa nenääsi vähänrasvaista ja nopeasti imeytyvää rasvaa.
mulla on sellanen kullanruskee kimalteleva nappi. koru on titaania, kultainen koru saattaa värjäytyä tummaksi ja hopeinen taas saattaa värjätä ihoa vihertäväksi.
lävistäminen ei kestänyt kuin pari sekuntia. Itse koin sen aika kipuliaaksi, silmät vuotivat ja ajattelin että ei enää koskaan mitään lävistystä!
Kaverillani se ei taas sattunut lähes yhtään. Että se on aivan kipukynnyksestäsi kiinni kuinka paljon sattuu.
jos otat napin,en suosittelisi pitsilakanoita, tai tyynyliinoja. koru saattaa nimittäin jäädä niihin kiinni ja sitten saattaa repäistä aika pahasti. Ja voin sanoa että se sattuu,varsinkin,jos korun ottamisesta ei ole pitkä aika!
mulla oli nuha kun otin lävistyksen. Koru ei tulehtunut, eikä niistäminenkään ollut mikään ongelma.
...en ainakaan kadu korun ottamista!! =)
kun sanoin että kultainen koru saattaa värjäytyä ja hopeinen taas saattaa värjätä ihoa vihertäväksi,tarkoitin,että jos sellaisen korun laittaa avohaavaan,eli ensikoruksi,näin voi käydä!!
Joo nyt tuli paljon uutta tietoa!
Lisää vaan! Niin ja millä se lävistettiin? neulalla?
Kyllä,noin kymmenen sentin neulalla. Ampumista ei yleensä käytetä laadukkaissa lävistyspaikoissa,koska se laite EI ole kertakäyttöväline, eikä sitä voi/pysty puhdistamaan täysin....lisäksi nenässä on jo liian paljon hermoja, ja ampumalla ei saa niin tarkkaa tulosta kuin neulalla => saattaa lävistää hermon, joka voi aiheuttaa jopa kasvojen halvaantumista.
-Kulmakoru ja nenäkoru.
-Molemmat renkaita sillä tahdoin että ne näkyykin jonnekin :)
-Kulmakorun laitto tuntui ihanalta, nenäkoru kävi hiukkasen kipeää
-Kulmakorua ja nenäkorua täytyy kahdesti päivässä keitetyllä[mutta anna sen sit viilentyä] vedellä.
-Kulmakorut kasvaa helposti ulos, tosin ei kaikilla niin nopeeta. Nenäkoru on ollu mulla jo 2v eikä ole menny mihinkään
-Koruja täytyy pyöritellä puhdistuksen yhteydessä ettei ne luudu kiinni tai jumitu.
-Ei saa pyöritellä/rämplätä koruja muulloin kuin putsauksen yhteydessä
Siinäpä olikin mun asiani, kiitos >:)
Mulla on ollut nenäkoru n. 5 ja puol vuotta. Otin sen sellasessa pienessä liikeessä, laittoivat se sellaisessa "tykillä". Ei oikeestaan sattunut, mutta pääni liikahti ja koru ei mennyt täysin läpi. Se jouduttiin sitten sormella työntää läpi.. Ei sattunut oikeestaan yhtään. Kaverini otti samaan aikaan, ennen minua ja häneen sattui hiukan. Luulen, että jos se olisi kerralla mennyt suoraan läpi, olisi sattunut enemmän. Tai en tiiä..
Ekaks mulla oli siinä nappi, sitten jossain vaiheessa rengas. Ja nyt on taas vuosia ollut pieni timantti. Rengas näyttäisi nykyään niin kamlalta kun on jo "aikuinen nainen".
Mulla on jatkuvasti nuha, ei se haittaa. Ainoo vaan, että siihen voi tarttua kuivunutta räkää.. se ei oo kovin mukavaa :) Pitää muistaa aina puhdistaa se lukkokin kunnolla. Muuten en sitä oikee puhdistakkaan enään. Ihan alussa vähän aikaa muistin/jaksoin desinfioida, mutta en ole enään moneen vuoteen puhdistanut. paitsi tietenkin sen lukon.
Ei oo koskaan ollut mitään ongelmia, ei oo tulehtunut tai vastaavaa. Enää en edes aina muista/tajua, että minulla on nenäkoru. Siitä on tullut osa minua, en edes ajattele sitä kummemmin. Enkä kyllä varmaan osaisi olla ilman sitä.