tällä Äidit&Isät-palstalla.
Oletteko huomanneet samaa?
Ihmiset kirjoittelee ongelmistaan ja omista kokemuksistaan, ja aika usein joku vastaa inhottavaan sävyyn ja kyseenalaistaa toisten tarinoita.
Paljon kivampi olisi jakaa kokemuksiaan, jos saisi vain asiallista palautetta, ja ehkä vertaistukea.
Mitä mieltä olette?
Oletteko huomanneet samaa?
Ihmiset kirjoittelee ongelmistaan ja omista kokemuksistaan, ja aika usein joku vastaa inhottavaan sävyyn ja kyseenalaistaa toisten tarinoita.
Paljon kivampi olisi jakaa kokemuksiaan, jos saisi vain asiallista palautetta, ja ehkä vertaistukea.
Mitä mieltä olette?
Vastaukset 10
Vanhimmat
TODELLAKIN!!!
Netissä on niin helppo olla isoa ja olla ilkeä toisille, toista se on tosielämässä.
Moni täällä pyörivistä vattuilijoista on varmasti hyvin, hyvin hiljaista ihmistä muuten.
Ne pitää vaan ohittaa ja ajatella, kuinka huonosti joidenkin asiat ovat.
outoa, että sinä vastaat tähän.. Aikamonta ilkeää ja hyökkäävää viestiä on sinulta tullut luettua..
...kehtaat ihastella lapsesi taitoja ja ihanuutta, joku taatusti hyökkää ja väittää että syyllistää muita äitejä joiden lapset eivät ole ihan yhtä kehittyneitä. ihan kuin pitäisi vain valittaa ongelmia eikä saisi hehkuttaa ollenkaan.
sano mitään positiivista itsestään tai lapsistaan. Se on KEHUMISTA ja sitä EI SAA tehdä! Sitä on silloin itsekäs, omahyväinen, itseriittoisa, sairas tai ei ainakaan terve, hullu, huomion kipeä ja vaikka mitä muuta. Itsekehua tai lastensa ylistystä ei sallita, se ei ole hyvää käytöstä.
Muistakaa tämä! Valitkaa sananne todella tarkkaan!
noin kovasti itseesi otit kasvatus-palstan "pienen pojan kasvatuksen"!
Joskus taas pitäisi osata ottaa normaalia kritiikkiä vastaan eikä ottaa itseensä toisten mielipiteistä. Kaikenlaista olen minäkin kuullut, mutta osasta olen oppinutkin. kauheaa jos olisi niin täydellinen ettei olisi mitään korjattavaa! Olen myös päättänyt, että setvin mieluummin asiat suoraan kyseisen henkilön kanssa (kuin myös oikeassa elämässä), enkä ala jossain muualla "purkamaan" selän takana pahaa oloani tai muuntaudu toiseksi henkilöksi puolustaakseni itseäni. se olisi mielestäni todella raukkamaista!
Mutta meitähän on moneen junaan.
kaija
tapausta!
jujuu
etten kirjoita enää mitään koko suomi24:än, kun aina on vastaajissa viisastelijoita. Moni/joku on lisäksi ottanut asiakseen haukkua kirjoittajia, joille sattuu kirjoitusvirheitä.
Ilkeilijöitä ja vinoilijoita piisaa, etenkin näillä keskustelupalstoilla. Jokainen joka tänne julkiselle palstalle kirjoittaa juttuja yleisesti luettavaksi, pitäisi jo etukäteen miettiä ja tiedostaa se, että myös sitä sontaa saattaa päällensä saada. Kestääkö myös sen kriittisen palautteen ja loan heiton? Jos ei, niin paras on olla kirjoittamatta ollenkaan tai vain kylmästi noustava moisen yläpuolelle ja sivuuttaa asiattomat kommentit.