Pieni Karhunkierros (12 km)

kuutti

Onko joku käynyt ko. vaellusreitillä? Mitä kannattaa ottaa huomioon ennen retkeä? Varusteet? Kulkuyhteydet? Itse olen jo pitkään miettinyt meneväni ensi kesänä vaeltamaan Kuusamoon.

14

11582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdaasasd

      Siis 12km? Ei noin lyhyellä lenkillä tarvi kyllä mitää erityistä ottaa huomioon. Kato ikkunasta ulos ennen kuin lähdet niin tiedät sataako seuraavan parun tunnin aikana. Jos erikseen meinaat Kuusamoon lähteä 12km vaelluksen takia, niin haloo!!
      Mieti mielummin sitä "oikeaa" karhun kierrosta. Pituutta sillä taitaa olla jotakin 80km. Ottaa muutaman päivän etkä tarvitse mitään erityistä tavallisten retkeilykamojen lisäksi.

      • önnikkä

        Minä olen menossa Kuusamoon kesällä. Pääasiallinen tarkoitus on kiertää tuo pieni karhunkierros. Toki aiomme tehdä muutakin, mutta tuo on se pääsyy jonka takia valitsimme Kuusamon tämän kesän lomakohteeksi. Että haloo vaan sinnekin!!


      • dfeaera

        miksi ei saisi kuusamoon lähteä 12 km takia.. hei haloo ?????????
        ne maisemat on upeat ja miksi niuhottamaan siitä jos joku haluaa kävellä 12 km siellä?


    • Karhunkierroksen kiertäjä

      Olen kiertänyt sekä ison että pienen Karhunkierroksen. Tosi upeita maisemia. Kamera mukaan! Pieni Karhunkierros on mahdollista kulkea päivässä, jolloin kantamusta ei kannata ottaa mukaan kuin päivärepun verran siis tarpeeksi syötävää päiväksi ja erityisesti juotavaa, joku suklaapatukka tai rusinoita energiaa antamaan.

      Kengät ovat kaiken a ja o, ettei tarvi itkeä metsässä niinkuin minun on pitänyt, kun jalat olivat kunnon rakoilla ja iho kuoriutui varpaista (isolla karhun kierroksella). Nyt hymyilyttää, mutta silloin ei. Sukat ovat yhtä tärkeät, ettei kengät ole liian ahtaat paksujen sukkien vuoksi. Kannattaa kokeilla kengät ja sukat jo kotona vähän pidemmällä lenkillä, että ei tule yllätyksiä.

      Pikku kierroksen voi kiertää myös hitaammin ja yöpyä Jyrävällä metsähallituksen kämpässä, jolloin tarvitset mukaasi enemmän varustuksia. Makuualusta ja makuupussi sekä sadeasu ja enemmän ruokaa ja WC-paperia. Otsalamppu sekä varaparistot auttavat, kun tulee pimeää. Ulkona ei tarvi olla kovinkaan hämärää, kun kämpän sisällä on jo melkein pimeää. Ilta toimet sujuvat paremmin lampun valossa kuin "käsikopelolla".

      Pienellä karhunkierroksella alku ja loppu ovat samassa paikassa, joten voit jättää auton Juumaan ja käydä vaelluksesi palaten takaisin lähtöruutuun. Myös linja-autot liikkuvat harvakseltaan ja taksit ovat käytössä kellonympäri. Onnea matkaan.

    • Jermu

      Kyseessä on ehkäpä 3-4 tunnin päivälenkki.Selviät parilla litralla vettä.

      • Hiski

        ollaan menossa karhunkierrokselle kesä-heinäkuun vaihteessa? Onko silloin turistiryysistä vai saammeko vaeltaa noiden pienten inisijöiden (hyttysten) kanssa? Niitä siellä taitaa olla.. Mites Kuusamon seutu muuten kesällä (Ruka yms.), onko paljon turisteja? Mitä muita aktiviteettejä Kuusamosta päin kesällä löytyy?


      • Kesävieras
        Hiski kirjoitti:

        ollaan menossa karhunkierrokselle kesä-heinäkuun vaihteessa? Onko silloin turistiryysistä vai saammeko vaeltaa noiden pienten inisijöiden (hyttysten) kanssa? Niitä siellä taitaa olla.. Mites Kuusamon seutu muuten kesällä (Ruka yms.), onko paljon turisteja? Mitä muita aktiviteettejä Kuusamosta päin kesällä löytyy?

        hiljaista aikaa.Vaikka onhan siellä kesähiihtoakin mahdollisuus kait harrastaa ja Golf-kenttäkin löytyy.
        Luontoa ja koskia Kuusamossa sitävastoin riittää. Koskenlaskua voi harrastaa kumiveneellä Käylästä Juuman suuntaan,melontaan, kalastukseen jne on oivat mahdollisuudet. Julma Ölkky kaupungin eteläpäässä on ainakin kertavierailun väärti. Karhunkierroksella kyllä tapaa väkeä, tuo ajankohta voi olla hiljaisempaa juuri niiden siivekkäiden "ystävien" ansiosta. Yleensä räkkä hellittää elokuulla kylmien öitten myötä, vaikka on tässä ollut monia kesiä ettei ininää ole juuri havainnutkaan.
        Karhunkierroksen varteen sattuvat monet Kuusamon parhaat maisemat, kannattaa kokea. Hyvää reissua.


      • MiHa00
        Kesävieras kirjoitti:

        hiljaista aikaa.Vaikka onhan siellä kesähiihtoakin mahdollisuus kait harrastaa ja Golf-kenttäkin löytyy.
        Luontoa ja koskia Kuusamossa sitävastoin riittää. Koskenlaskua voi harrastaa kumiveneellä Käylästä Juuman suuntaan,melontaan, kalastukseen jne on oivat mahdollisuudet. Julma Ölkky kaupungin eteläpäässä on ainakin kertavierailun väärti. Karhunkierroksella kyllä tapaa väkeä, tuo ajankohta voi olla hiljaisempaa juuri niiden siivekkäiden "ystävien" ansiosta. Yleensä räkkä hellittää elokuulla kylmien öitten myötä, vaikka on tässä ollut monia kesiä ettei ininää ole juuri havainnutkaan.
        Karhunkierroksen varteen sattuvat monet Kuusamon parhaat maisemat, kannattaa kokea. Hyvää reissua.

        Karhunkierroksen kiertää kaudessa n. 10.000 - 15.000 henkilöä, joten yksin ei tarvitse olla, päinvastoin. Itse meinaan myös mennä vaimon kanssa Pienen Karhunkierroksen alkukesästä. Joten nähdään siellä.


    • vegetra 13

      Mää meen huomenna ton pienen karhunkierrosken.Oon nyt kalastellu täällä rukalla viikon kuusinkijoella.Pieni karhunkierros on kiva pääte lomalle(=.

    • 2 + 19

      Suoraan sanoen Pieni Karhunkierros oli aika tylsä lukuunottamatta riippusiltoja ja koskia. Isolla Karhunkierroksella taas on hienoja maisemia, esim. pätkillä Ristikallio-Taivalköngäs-leirintäalue ja leirintäalue- Taivalköngäs-Oulangan kanjoni.

    • Pate....

      onko kellään kokemuksia lasten kanssa pikku-karhun kierroksesta? lapset 5-8-10v....

      • Joe`s29

        Kyllä lapset tuon jaksaa kun pitää taukoja. Varovainen pitää olla Kallioportin portaissa ja Kitkajoen jyrkänteellä.


    • 10vaeltaja01

      Mää oon 10 v ja meni aivan leikiten helppo ja kiva.

    • kiertäjä

      oon käyny ison että pienen kierroksen monesti. mukavia molemmat. pienelle kierrokselle riittää tosiaan joumapullo jos et halua sinne enempi kantaa.lasten kannsa tietenkin on hyvä olla jotain syömistäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3023
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1517
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1336
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1161
    6. 37
      1031
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1012
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      967
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe