lääkkeitä jännitystiloihin

mitä vois kysyy?
Olen ollut koko ikäni armoton jännittäjä,heti kun on lähtö johonkin maha menee kuralle....Kiitos vastauksistanne
41673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi! Sun kannattaisi ihan ensiksi varata aika terveyskeskus-lääkärille.Tällaisiin jännitysoireisiin lääkäri varmaan ehdottaisi beetasalpaajaa.Propral on yksi hyvä lääke siihen.Se hidastaa sydämmen sykettä,ahdistuneisuutta ja auttaa monesti muihinkin jännitysoireisiin esim.punasteluun.Se on semmonen hyvä peruslääke tämmöisiin vaivoihin ja monet käyttää sitä.Itse olen käyttänyt sitä joitakin vuosia sitten ja alussa se oli hyvä,mutta menetti pitkän käytön jälkeen tehonsa.Mutta on se kuitenkin kokeilemisen arvoinen!Lääkkeitä kyllä on monenlaisia ja jokaisen täytyy vaan löytää se itselle sopiva.Ei kannata kärsiä turhaan,apua on aina saatavilla.Tsemppiä =)

Äänestä

niin kannattaa harkita masennuslääkettä. Ei tarvitse koko aikaa olla "pikku pillereitä" napsimassa.

Äänestä

stesolid hyvä lääke?vaiko jokin muu

Äänestä
  • Olen jännittänyt koko ikäni. Lapsena ja nuorena se oli vähäistä,enkä tiennyt mitä se oli. Noin 30 vuotiaana "sairastuin". sydän alkoi hakkaamaan, tuntui huimausta, luulin tulevani hulluksi jne. Terveyskeskuslääkäri silloin viime vuosituhannella sanoi mahavaivoiksi tai jotain.
    Olin kotiäiti. Kaikki alkoi pahana silloin kun työelämään aloin hakeutua. Olen töitäkin tehnyt, nyt en. Vasta viimeiset 10 vuotta (olen 57) ovat asiat sujuneet.
    aluksi sain jo 30:senä Oxepamia.Myähemmin se vaihdettiin Rivatriliin ja iän myötä masennukseen Seranolia 2 aamulla. Olen jopa tehnyt etelänmatkoja ihan yksin ja nauttinut.
    Käyn noin 3kk välein erik.sairaanhoitajan kannssa keskutelemassa. Hän on lasteni ikäinen noin 35 vuotias mies ja hyvä työssään. Meillä on suorastaan hauskaa joskus; joskus itkettää. Kaiken voin puhua. No tämä kaikki on yksilöllistä. Minulla kävi tuuri lääkevalintojen ja terapian suhteen. HEIPPA!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva apuva kirjoitti:

mitä vois kysyy?
Olen ollut koko ikäni armoton jännittäjä,heti kun on lähtö johonkin maha menee kuralle....Kiitos vastauksistanne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu