Ei ole olemassa mitään historiallista velvoitetta Itä-Uudenmaan olemassaololle.
Minun mielestä Itä-Uusimaa luotiin, jotta Uudenmaan asukastiheys saatiin nostettua korkeammalla ja saadaan siten näyttämään paremmalta EU-hallinta-aluekartalla!
Itä-Uusimaa on siis tilastokikkailun lapsi!
Oma ratkaisuni olisi erottaa Helsingin seutukunta Helsingin maakunnaksi ja yhdistää Lohjan ja Tammisaaren seutukunnat Itä-Uudenmaan seutukuntien (Porvoo ja Loviisa) kanssa uudeksi Uudenmaan maakunnaksi.
Helsingin maakunta:
================
as.luku: 1 235 514
maa-ala: 3 051,3 km2
as.tih. 404,9 as/km2
kuntia 13.
Uudenmaan maakunta (ilman Helsinkiä):
===============================
as.luku: 216 569 (miltei Satakunnan kokoinen)
maa-ala: 6 080,8 km2 (Etelä-Karjalaa isompi)
as.tih. 35,6 as/km2
seutukunnat: Tammisaari, Lohja, Porvoo ja Loviisa
Itä-Uusimaa Suomen turhin maakunta!
s/pdif
6
1493
Vastaukset
- itselles
vaan.
- yrität
sanoa? Entä sitten vaikka olisikin kikkailun lapsi? Niin olet sinäkin kikkailtu tähän maailmaan...
- eikka
Siis nyt vasta sen huomasit??? Jokainen joka vähänkin järjellä ajattelee niin sen huomaa!
- vittumaisin väki
löytyy Pornainen-nimisestä perseenreiästä.
- asuu
vielä vittumaisempaa porukkaa. Orimattilassa.
- SuksiSauva
asuu kirjoitti:
vielä vittumaisempaa porukkaa. Orimattilassa.
Mun mielestä te ootte kaikki perseestä. Te kaikki ootte vittumaisia. Ja te kaikki asutte paskassa paikassa. Minkäs teette?! Voi, Voi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2435771Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304234Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212440Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3022241Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611319Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1381248Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331237- 351014
- 171944