Kuka kokenut kaikkea sellaista "kivaa" kotonaan?
Sitten oli myös se kamala ulkovessa - vieläpä useamman perheen yhteinen. Voi kamala! Öisin jos iski hätä niin tehtiin tarpeet ämpäriin.
On se mukavaa kun on kaikki mukavuudet eikä torakatkaan enää kipitä nurkissa.
Sitten oli myös se kamala ulkovessa - vieläpä useamman perheen yhteinen. Voi kamala! Öisin jos iski hätä niin tehtiin tarpeet ämpäriin.
On se mukavaa kun on kaikki mukavuudet eikä torakatkaan enää kipitä nurkissa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täystuhoa, DDT:tä tupsuteltiin katonrajaan ja nurkkiin, muistan, että se oli kuin puuteria. Taisinpa tupsutella sitä naamallenikin.
Hetekassa nukkui koko meidän perhe, isä, äiti, ja minä keskellä. Jos isä sattui olemaan töissä, viikottain sai pelätä hänen tulevan päissään kotiin. Siitä seurasi taas pakomatka.
Vuokrakasarmissa kullakin perheellä oli sentään oma "ulkohyyskä".
Jos ei muusta, niin lämpimästä vedestä ja sisävessasta osaa olla nyt kiitollinen.
lapsena oli hetekat,myös torakat,sodan jälkeen ei ollut kunnon pesuaineita,saippua tehtiin itse,olen maalta lähtöisin,oli niitä meilläkin,äitillä oli jatkuva kamppailu niiden hävittämiseen,kyllä sitä kaikkia kokeiltiin,paras tapa oli,kun talvella oli 30 astetta pakkasta,äiti vei kaikki ulos,sänkyjä myöten,lähti torakat ja se ulkovessa,pimeän aikana en uskaltanut mennä yksin.olihan ne aikoja mutta silti oltiin tyytyväisiä,kun ei paremmasta tiedetty
Kerran näin vain yhden torakan lapsuuden kodissani, mutta isä sanoi mulle, että kohta et nää yhtäkään, kun myrkytetään tää meidän koti ja ulkorakennukset....mahdoin miettiä hetken hiljaa. Hetekoita meillä ei ollu, patjat kylläkin oli täytetty oljella ja isossa ja aina kun meni nukkumaan, niin oljet pisti nahkaan aika ilkeesti, mutta kuitenkin parisängyssä pikkuveljeni kanssa nukuttiin....meillä ei tainnu olla yhden hengen sänkyjä...kaikki oli parisänkyjä tai levitettäviä sohvia. Ulkovessa oli, mutta onneksi yöllä ei tarttenu mennä sinne, vaan meilläkin oli sankko mihin sitten losotettiin. Oli se elämää, kun vihdoin muutettiin pois maalta ja lämmintävettä saatiin sisävessan kera. :))
Enkö mä vaan muista vai...? Mulla ja veljellä oli ainakin sellaset "nuorisosängyt", vaneripohjaiset ja siinä ihan perus-superloni-patja. Torakoita ei ollut kotona, mutta ulkovessan sentään muistan lapsuudesta - taisin olla jo toisella kymmenellä kun meille rakennettiin sisävessa.
ämpärijutun muistan....oli ulkovessa sen verran kaukana,ettei sinne koskaan pimeällä uskaltanut lähteä....
torakkaa. Vuonna -47 muutettiin ja kaikki ulos, rikkijauhetta pataan ja tuli siihen. Ovet ja ikkunat kiinni.
Huomenna kunnon tuuletus ja yhtään ainutta ötökkää ei koskaan enää ollut.
Ei ollut hetekaa. Puusängyt (sohva kaiketi) oli, matrassin eli makkerin sisälle syksyllä uudet oljet naapurista. Siellä puivat rukiita riihellä ja ne oljet pantiin makkeriin.
Ei ollut täitä eikä kirppujakaan, hirveä häpeähän se olisi ollutkin!
Puusee oli, pienenä paskottiin ämpäriin sisällä, yäk! Vähän isompana kovilla pakkasilla navettaan sontaluukun alle ja tuotteet sitten luukusta ulos.
vuokrakasarmissa, ei oman kodin siisteys taannut sitä, etteivät pienötykät huökänneet pienimmistäkin rakosista, vaikka kuinka olisi omassa hellahuoneen kokoisessa asunnossa yritetty myrkyttää.
Kirpuista ei ole koskaan ollut omia kokemuksia.
olen saanut kumpaiseenkin.
Hetekassa olen nukkunut lapsena mummulassa, ja tietysti hyppinyt, pomppinut.
Torakoita ei onneksi pyöri nurkissa.
Lomamatkalla niitä näkynyt hotellihuoneessakin, ei mikään kaunis otus!