Onko se hyvä, kun jättää puiden lehtiä nurmikolle,
vai pitääkö ne haravoida pois?
vai pitääkö ne haravoida pois?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
siis ei tartte
haravoida pois ainakin ne lehdet, joissa on joku sienitauti, kuten esim. vaahteranlehdissä loisiva nokisieni ja härmäsieni.
Näillä sienillä on paha taipumus 'nousta' uudelleen ensi vuoden lehtiin ja rumentaa sitten nekin. Haravoinnilla voi ainakin yrittää hillitä näitä kasvitauteja.
Ei tietenkään tarvitse haravoida! Ainoa haitta sinulle on,että kun keväällä haluat siistin ympäristön niin lehdet ovat painuneet ja vaikeammat näin ollen haravoida.
Itse olen kerännyt lehdet ruohonleikkurilla säiliöön ja sirotellut ne sen jälkeen nurmikolle ravinteita kun ovat.Keväällä ne ovat maatuneet eivätkä haittaa uuden ruohon kasvua.
Kyllä se ruoho nousee lehtien seastakin,vaan jonkinverran myöhempään,kas kun routa ei sula lehtipeitteen alla niin nopsaan!