Syttyi kyseinen varoitusvalo palamaan tuossa kovien pakkasten aikaan. Vähän ennen valon syttymistä etuistuinta ( autossa sivu-airbag ) siireltiin auton ollessa kylmä. Räpläsin penkin alla olevia liittimiä ja valo sammuu nyt sekunniksi kun auto käynnistetään. Voiko kyseessä olla kosketus häiriö? Mitä muuta mahdollisesti vialla? Sammuuko valo vasta kun vika muisti nollataan huollossa? Kommentteja! Neuvoja! KIITOS!
Airbag - varoitusvalo
VW
3649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sivuturvatyynyn piuhan liitokset ovat saaneet siipeensä pakkasella sen penkin liikuttelun yhteydessä.
Luultavasti se liitin pitää uusia... ehkäpä menee takuuseen.
On ihme jos valon saa pois muuten kuin nollaamalla vikamuistin.
Huoltoon se on vietävä joka tapauksessa. Auton diagnostiikka on niin älykäs että se osaa ilmaista minkä tyynyn laukaisumekanismista tai anturin viasta on kysymys.
Vaikka varoitusvalo sattuisi sammumaan, vie ihmeessä auto huoltoon. Viat jotka häviävät itsestään, ilmestyvät kyllä uudestaan.
MULLA PALOI AIRBAGIN VALON KOKO AJAN JA SIELTÄ OLI ANTURI HAJALLA!!!KORJAAMOLLE!!