Onko kaukolämpö keskimääräistä edullisempaa kokkolassa? Motivassa laskelmat tehty kaukolämmön energiahinnoilla 0,0389€/kWh 250€ vuosimaksu. Noilla hinnoilla näyttäisi sähkölämmitys tulevan halvemmaksi puhumattakaan jos lisäksi laittaa ilmalämpöpumpun.
kaukolämpö
kokkolassa
2498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näinhän se on! Monessa paikassa kaukolämmölle ei löydy enää mitään järkiperustetta. Hinnat nousee ja mitään ei voi. Sähköllä lämmitys on ylivoimaisesti edullisinta jos talossa on vähänkään eristeitä.
Niin no, ainakin meillä päin sähköllä lämmittäminen tulee vielä kalliimmaksi. Kaukolämmön perusmaksu on 23 euroa/kk, mutta sähkölämmitteisessä talossa sähköliittymän kuukausimaksu on 18 euroa suurempi, eli 5 euroa kuukaudessa eroa perusmaksuissa, mutta energianhinta kaukolämmössä huomattavasti edullisempi(3,2 snt/kWh vs. 5,5/8,1 snt/kWh). Sähkönhinnassa mukana siis siirtomaksutkin.
Motivan arvioimat perustamiskustannuksetkin ovat tuulesta temmattuja, 7500 euroa liittymämaksuineen vuosi sitten toteutuneet kustannukset kaukolämmössä(sisältää myös vesikiertoisen lattialämmityksen).
Toisaalta, paljonko on sitten "vähänkään eristeitä"?