Helon sähkökiukaasta on yksi vastuslanka sulanut poikki. Voiko tällaista korjata, tuleeko kalliiksi, mistä löytyisi korjauspaja pääkaupunkiseudulta?
Sähkökiuas rikki
Helo kiuas
34387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä palaneen vastuksen voi korjata. Itse et saa mennä siihen koskemaan eli parempi jättää ammattilaiselle. Huolto voi myös tsekata, mistä syystä vastus on palanut, ettei mitään vaaraa ole.
Yleisesti voisi sanoa, että jos kiukaasi on n. 10 vuotias "normaali" 4..6 kW seinämalli, niin sitten vastuksen vaihto kannattanee unohtaa ja ostaa tarjouksesta uusi kiuas. Helon hetivalmiit yms. kalliit kapistuksen kannattaa huoltaa iäkkäinäkin.
Hesassa vastuksia saa monestakin paikkaa. Huollon voi tehdä esim. Huoltokaari Oy Manskulla, mut toki muitakin huoltoliikkeitä löytyy. Selaile vään netistä ja päristele puhelimella, niin kyllä apua löydät.
tarjouskiuas, saat sen pelkällä huototyön hinnalla ja tuleehan uudet kauniin kuoret.
Helo sähkökiuas maksoi vähän yli 100 euroa - uusi sähkökiuas on aina uusi verrattuna käytettyyn sähkökiukaaseen - uusi sähkökiuas uudet kiuaskivet = paremmat löylyt ja sähköä säästyy.