tietäiskö kukaan et mitä mielt eri uskonnot on abirtista?!?!?? siis esim kristityt, hindut, muslimit jne. ja sit veil kiinnostai tietää et paljonko se abortti maksaa. kumpi on kalliimpi kirurginen vai lääkkeellinen abortti???
uskonto ja hinta
kiiski
5423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikki uskonnot lähtevät opista, että täytyy toimia mahdollisimman kauniisti. Opit perustuvat samoihin asioihin kuten meille tuttu kristinusko; 10 käskyä, anteeksi antaminen , lähimmäisen rakkaus... Mikään uskonto ei poikkea niin, että uskoisi ihmisten pahantekemiseen (ei edes saatanan palvonta, vaikka siinä uskotaankin pahuuteen).
Uskontoja ei ole olemassa ilman ihmistä. Jokainen uskova on ihminen. On jokaisen oma asia miten uskontonsa oppeja tulkitsee. Abortista ei löydy esim. kristillisessä mitään kantaa, sillä asia on jokaisen mielipide, toisaalta voi pitää tappamisena (älä tapa) toinen voi pitää palveluksena lapselle (lähimmäisen rakkaus). Toisaalta jos uskoo raamattuun ja tulkitsee, että Jumala rakastaa kaikkia lapsiaan, niin voi ajatella, että kuolemahan ei sitä muuta, eli abortti vastauksen voi löytää siitäkin positiivisena (täytyy kuolla, että pääsee taivaaseen) tai negatiivisena (täytyy antaa elää). Kuolema ei ole kuitenkaan missään uskonnossa lopullinen, vaan sitten ne juhlat vasta alkavat tai elämä jatkuu muualla. Uskontojen tarkoitus on siis vain tuoda lohtua ihmiselle kuoleman pelossaan, ei sen ole tarkoitus tuoda oikeasti mitään vastauksia, jolloin sitä voisi tulkita yksiselitteisesti.
abortti maksaa n. 40- 100 euroa eli aika kallis. ei kannate!111111111
onko nyt aivan varma että abortti maksaa niin paljon? luulis sen olevan kuitenkin ilmainen suomessa? :o
Ei kannate!111111
ole ilmainen. (Kuin ehkä alaikäisille?) Tuo 40-100 euroa oli aika hyvä hintahaitari abortin tekijälle tulevista kokonaiskustannuksista. Lääkkeellinen on hieman edullisempi kuin kaavinta.