ennen muinoin Vappua on vietetty työläisten juhlana. Sitä minä vaan ihmettelen että (nyt mie saan kaikkien vihat kuiteski niskaan)ku tänä päivänä menee kattomaan ihmisten vappua niin kas kummaa siellähän heiluupi muutama sata ylioppinutta ylioppilasta. Ja osa niistäki on kirjottanu joskus ennen maailmansotia. että silleen. Miksi ei meitä ammattikoulun käyneitä arvosteta samanlailla ja perusteta meillekki oma liputuspäivä ku vappu jo meni teekkareille ja ylioppilaille. Mie oon "vaan" amiksen käyny mutta so what... eipä mulla muuta. Kiitos ja kumarrus. Kahden ammatin ylpeä amis.
työläisten juhla????
namukilli
1
426
Vastaukset
- ammatintaitaja
Mitäs pahaa ammattikoulussa on?no ei mitään kerrassaan.
Mitä jos arvostaisit itseäsi ja ammattiasi vähän enemmän.
Antaa ylioppilaiden juhlia se kuuluu heille, niin kuin myös meille (PS. omat lapseni on myös yo-laita eikä he ole koskaan ajtellun noin.)
Mielestäni vappu on myös kevään juhla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825097Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813646SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt602692Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72375SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412306Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922049