Kari.A mainitsikin tuolla aikaisemmassa kirjoituksessa näistä kamppailu-aerobikkien mainosten vaaroista ja moni tietysti ansiokkaasti käsitti asian väärin.
Se ikävä kyllä kertoo myös siitä että moni uskoo näitä mainospuheita. Kaikilla kun ei valitettavasti ole sitä vuosien kokemusta lajeista/elämästä että osaisi suodattaa kuulemaansa.
Kamppailulajien valmentajalla pitäisi olla vastuu sanomisistaan sillä joku kuuntelee heitä aina varauksettomasti. Hyvä esimerkki viime vuodelta Helsingistä, jossa kävin erään seuran näytöstä katsomassa. Näytöksessä 50 kiloinen tyttö väänteli ja käänteli ja kaateli(ei heitellyt:) )
n.100 kiloista miestä ja valmentaja kertoi lajin sopivan erityisesti naisille, sillä mitä isompi mies vastassa ja mitä enemmän voimaa niin sitä paremmin nämäkin tekniikat toimivat ja komeammin kaatuu!!!!!
Jätetään laji ja seura mainitsematta sillä näitä esimerkkejä löytyy ikävä kyllä aika monesta paikkaa jatkuvasti.
Eli pingiskin on varmasti mukava ja urheilullinen laji, mutta kannattaa vaan itse tietää minkä takia
mitäkin lajia haluaa treenata. Pingiksen harjoitteleminen kun ei auta snooker-turnauksessa
vaikka palloja käsitellään molemmissa...
Vaarallisia mielikuvia valmentajilta
Hans-ka
1
887
Vastaukset 1
- ainaskin
Judossa naisten itsepuolustus perustuu siihen että pystyy pakenemaan paikalta. Jos ei sitä usko niin sitten vaan randorissa kokeilemaan miten pärjää miestä vastaan. 70 kiloinen mies on jo erittäin vaikea voitettava 50 kiloiselle naiselle vaikkei judoa osaisikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141361
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.100499Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e96459- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 42410
- 52403