PCM moduuli

Nykkii

Sanokaapa mitä virkaa on 99 vanissa:
PCM powertrain control module:lla ?

Vani on silloin tällöin ihan vähän nykinyt,periaatteessa kerran sadan kilometrinmatkalla ,ja nykäisy on hiukan isompi kuin ilmastointilaite nappaisi kompuran päälle.
Vakionopeuden säädin ei pysy aina päällä.

itse epäilen pumpun "mustaa palikkaa",mutta korjaamolla epäilivät PCM moduulia. Testeriä vain heillä ei viimoviikolla ollut = ....Odotellaanpa!

5

3561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ccontrol

      ....ai mitä virkaa sillä on? Sinun vanisi ei liiku minnekään ilman tuota palikkaa. Sen toinen nimi on ECM ainakin vanhemmassa OBD I systeemissä ja se on vanisi aivot. Minulla oli Capricessa kummallisia oireita cruisessa ja muissakin toiminnoissa jotka sitten johtuivat aika yksinkertaisista syistä. Nyki ja cruise tippui pois. Enpähän ensiksi ainakaan lähtisi epäilemään PCM:ää vaan tutkailisin muitakin paikkoja.....käy katsomassa ainakin periaatteita asioista vaikka autosi onkin uudemmalla OBD II systeemillä toimiva... http://www.handen.us . PCM saa tietonsa niin monesta eri paikasta että vikamahdollisuuksia kyllä löytyy kymmeniä ennenkuin voisi todeta PCM:n vialliseksi. Tietty jos laittaa testerin kiinni niin siinähän se äkkiä selviää eikä tartte käsiään paskata :-)

    • Chevy63

      Kuten tuossa todettiin, PCM on auton aivot. Chevyssä on useampia ohjausyksiköitä, joista taitaa tuo PCM olla arvoltaan korkein ja ohjailee ja seurailee melkein kaikkea mitä autossa tapahtuu (paitsi laakerien kulumista...).

      Esim. palaneet jarruvalopolttimot (molemmat( aiheuttavat sen, ettei vakionopeussäädin mene kuin satunnnaisesti päälle. Tämänkin vaikuttaa tuo PCM...

    • Subu

      PCM ja PMD. PMD=FSD on ohjaus driveri moduulli pumpun kupeessa ja aiheuttaa just noita vikoja.Nykii ja ei ota gruisea päälle.

      ECM vika ei ole 100%!

      Voi olla optinen lukupääkin pumpusta? pitäs tulla kyllä silloin vikakoodia.
      Mulla on käytetty PMD-moduuli ja anna takuut sen kunnosta, jos kiinnostaa kokeilla.
      Kannattaa myös tarkistaa öp-anturi ja siirtopumpun kunto tuon PMD vaihdon jälkeen, että ei riko sitä uudestaan.

      Yleensä tuon PMD:n tai optisenanturin vioittumin johtuu viallisesta öp-anturista tai s-pumpusta.

    • Anonyymi

      OBD-vikakoodinlukijalla on kohtuu helppo selvittää missä vika tällaisissa tapauksissa.
      Itselläni käytössä tämä vikakoodinlukija: https://automasa.fi/tuote/icarsoft-cr-max-vikakoodinlukija/
      Vastaavan vian selvittelin pari vuotta sitten ja aika monta vikaa tullut tässä vuosien saatossa pongattua testerillä, ei tarvitse arpoa.

    • Anonyymi

      piti sanoa että nykyyä käytössä tuo mainitsemani laite, aiemmin oli vain yhden merkin testeri... yhdelle merkille löytyy 200e hintaluokasta päteviä laitteita, mutta kun kerralla sijoittaa monimerkkitesteriin, niin ei tarvii joka autonvaihdon jälkeen ostaa uutta
      -vahingosta viisastunut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      95
      3761
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      44
      3091
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      2997
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2795
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2714
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2422
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2177
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2088
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1886
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1838
    Aihe