PCM moduuli

Nykkii

Sanokaapa mitä virkaa on 99 vanissa:
PCM powertrain control module:lla ?

Vani on silloin tällöin ihan vähän nykinyt,periaatteessa kerran sadan kilometrinmatkalla ,ja nykäisy on hiukan isompi kuin ilmastointilaite nappaisi kompuran päälle.
Vakionopeuden säädin ei pysy aina päällä.

itse epäilen pumpun "mustaa palikkaa",mutta korjaamolla epäilivät PCM moduulia. Testeriä vain heillä ei viimoviikolla ollut = ....Odotellaanpa!

5

3774

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ccontrol

      ....ai mitä virkaa sillä on? Sinun vanisi ei liiku minnekään ilman tuota palikkaa. Sen toinen nimi on ECM ainakin vanhemmassa OBD I systeemissä ja se on vanisi aivot. Minulla oli Capricessa kummallisia oireita cruisessa ja muissakin toiminnoissa jotka sitten johtuivat aika yksinkertaisista syistä. Nyki ja cruise tippui pois. Enpähän ensiksi ainakaan lähtisi epäilemään PCM:ää vaan tutkailisin muitakin paikkoja.....käy katsomassa ainakin periaatteita asioista vaikka autosi onkin uudemmalla OBD II systeemillä toimiva... http://www.handen.us . PCM saa tietonsa niin monesta eri paikasta että vikamahdollisuuksia kyllä löytyy kymmeniä ennenkuin voisi todeta PCM:n vialliseksi. Tietty jos laittaa testerin kiinni niin siinähän se äkkiä selviää eikä tartte käsiään paskata :-)

    • Chevy63

      Kuten tuossa todettiin, PCM on auton aivot. Chevyssä on useampia ohjausyksiköitä, joista taitaa tuo PCM olla arvoltaan korkein ja ohjailee ja seurailee melkein kaikkea mitä autossa tapahtuu (paitsi laakerien kulumista...).

      Esim. palaneet jarruvalopolttimot (molemmat( aiheuttavat sen, ettei vakionopeussäädin mene kuin satunnnaisesti päälle. Tämänkin vaikuttaa tuo PCM...

    • Subu

      PCM ja PMD. PMD=FSD on ohjaus driveri moduulli pumpun kupeessa ja aiheuttaa just noita vikoja.Nykii ja ei ota gruisea päälle.

      ECM vika ei ole 100%!

      Voi olla optinen lukupääkin pumpusta? pitäs tulla kyllä silloin vikakoodia.
      Mulla on käytetty PMD-moduuli ja anna takuut sen kunnosta, jos kiinnostaa kokeilla.
      Kannattaa myös tarkistaa öp-anturi ja siirtopumpun kunto tuon PMD vaihdon jälkeen, että ei riko sitä uudestaan.

      Yleensä tuon PMD:n tai optisenanturin vioittumin johtuu viallisesta öp-anturista tai s-pumpusta.

    • Anonyymi

      OBD-vikakoodinlukijalla on kohtuu helppo selvittää missä vika tällaisissa tapauksissa.
      Itselläni käytössä tämä vikakoodinlukija: https://automasa.fi/tuote/icarsoft-cr-max-vikakoodinlukija/
      Vastaavan vian selvittelin pari vuotta sitten ja aika monta vikaa tullut tässä vuosien saatossa pongattua testerillä, ei tarvitse arpoa.

    • Anonyymi

      piti sanoa että nykyyä käytössä tuo mainitsemani laite, aiemmin oli vain yhden merkin testeri... yhdelle merkille löytyy 200e hintaluokasta päteviä laitteita, mutta kun kerralla sijoittaa monimerkkitesteriin, niin ei tarvii joka autonvaihdon jälkeen ostaa uutta
      -vahingosta viisastunut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1546
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      957
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      956
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      831
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      584
    Aihe