Radon

torjunta

Olen rakentamassa omakotitaloa maavaraisella laatalla.
Radon kaasujen torjumiseksi suunnittelin laittaa kattohuopaa kivijalan ja maanvaraisen laatan liitokseen.
Yleisesti radonin torjuntaan suositellaan käytettäväksi kumibitumikermiä.

Ajaisiko kattohuopa saman asian?

Millaisia ratkaisuja on teillä tai onko kysymykseen tietoa/ mielipidettä?

Kiitokset asiallisista vastauksista!

11

1766

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysy rak.tarkastajalta vaad...

      lisäksi kapilaarikatkokseen peltosalaoja-putkea
      ja jostain kohtaa tiivis putki ylös esim vinttiin.
      Voit parin vuoden kuluttua mittauttaa nouseeko radonia kuinka paljon ja tarvittaessa lisätä huipparin siihen putkeen.
      Kannattaa tiivistää myös laatan ja seinän saumat.

      • tekisin

        ja rakentaja.fi on aiheesta lisää. Tuota vaan että millä se seinän ja laatan sauma tulee tiivistää ?


      • Sivusta seurannut
        tekisin kirjoitti:

        ja rakentaja.fi on aiheesta lisää. Tuota vaan että millä se seinän ja laatan sauma tulee tiivistää ?

        ns. uiva laatta niin valukaistan tilalle vaikka uretaanivaahtoa tai jotain massaa.

        Ehkä joku taitavanpi tietää paremmin...


    • huopa

      ajaa saman asian, tosin teet pienen virheen jos poikkeat rakennesuunnitelmista ja talon ostaja voi vaatia korjausta.

    • heikki

      tee rossipohja!

    • konnari

      ja kumibitumikermi ovat molemmat yleisnimityksiä. Eli kysymyksesi ei kerro mitään. Ei voi verrata. Jokaiselle vedeneristystuotteelle löytyy tarkka tuotenimi ja luokitellut ominaisuudet. Ja jos ei löydy niin älä koske tikullakaan.

    • Akio

      Käy vaikkapa kirjastossa lukaisemassa radonin torjuntaa käsittelevä RT-kortti. Siitä löytyy vastaus useimpiin tätä asiaa koskeviin kysymyksiin.

    • torjunta

      Kiitoksia vastauksista!
      Perinnäisenä tarkoituksena oli siis VERRATA virallista, esim Lemminkäisen valmistamaa kerabit patokaistaa (mikä asetetaan perusmuurin ja betonilattian liittymäkohtaan) ja "EPÄVIRALLISTA" huopakatto materiaalia (esim. Lemminkäisen valmistamaa kerabit K, S tai L ym. vastaavaa).

      Onko näillä käytännössä mitään eroa, torjuuko molemmat käytännössä samaten radonkaasun?

    • Radon pois

      Radon on kaasu jolle on tehtävä helpoin tie purkautua pois rakenteista. Se hoituu Radon tuuletus putkistolla talon alta ulkoilmaan.
      Kunnon sepelikerros puhdasta sepeliä ja kokoomaputkisto, tiivis hormi katolle ja pelittää. Tehostaa voi myös kanavapuhaltimella, joka imee sepelikerroksesta.

    • Hyvä tietää

      Uusia pohjoismaisia suosituksia asuntojen sisäilman radonista

      "Vanhoille asunnoille radonpitoisuuden suositusrajan tulisi olla välillä 100–200 Bq/m3. Korjaustoimenpiteitä tulee vauhdittaa. Tavoitteena on saada sisäilman radonpitoisuus korjausten avulla niin alas kuin se käytännöllisin toimin on mahdollista, mieluiten alle 100 Bq/m3. Radonkorjaukset tulee suorittaa menetelmillä, jotka ovat kustannustehokkaita, hyvin ohjeistettuja sekä toimiviksi todettuja."


      http://www.stuk.fi/sateilytietoa/sateily_ymparistossa/radon/fi_FI/pohjoismainen_radonsuositus/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe