tällä hetkellä paikat on todella kipeät,jopa päänahka on arka.onko kellään kokemusta e-epasta ja zinax-inkivääristä. onko auttanut? sairastan myös selkärankareumaa johon on lääkitys salazopyrin 4 tab.päivässä. jouduin vähentämään kahteen koska alkoi huimata ja silmiin tuli sumetta,käytän myös tarvittaessa 800mg pitkävaikutteista buranaa.liikunta auttaa jos ei ole kovin kipeä. itse sauvakävelen ja käyn punttisalilla.
fibro
minä vaan
41050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tota inkivääriä en ole vielä kokeillut, mutta kaikkea muuta lähes olen eikä mitään vaikutusta ole ollut minun kohdallani.
Mulla ei ole auttanut mitkään ruokadieetit eli ihan sama mitä suuhunsa laittaa. Ei pahenna eikä paranna.
Liikunnasta parhaimpia ovat uinti ja kävely. Kuntosali on ihan myrkkyä, kun lihakset ovat liian jännittyneinä. Eli kaikki millä saa aineenvaihdunnan ja verenkierron tehokkaasti liikkeelle auttaa.
Jokaisella on se joku oma, mikä auttaa ja kaikkea täytyneen kokeilla et sen omansa löytää.
Aion kyllä kokeilla tuota valkosipulihommaa seuraavaksi.
jos mmullakin se sali pahentaa oireet. en ole tullut ennen ajatelleksi sitä. pitää seurata tilannetta. aion myös itse kokeilla sitä valkosipulia. mutta mietin sitä että jos fibro oireet johtuu siitä maitohappo jutusta miksi sauna sitten myös pahentaa oireita. mulla ainakin menee joka jäsen ihan letkuksi,jo siinä vaiheessa kun tulen saunasta vaikka en ole kuin vartti.uiminen aiheuttaa mulla kallonpohjasärkyjä ja käsien polttelua,ehkä se vois auttaa jos kävis säännöllisesti mutta aina ei ole mahdollisuutta siihen. pitää kokeilla kaikkea mahdollista niinehkä sieltä joku hyvä jippo löytyy tähänkin.
Minulla auttaa täsmäruokavalio, mutta siinä on todella oltava ehdottoman tarkka.
Ei niin, että muuten ruokavalio olisi kohdallaan, mutta kiskoo päivät kahvia, niin ei auta minullakaan silloin ruokavalio. Yhden sopimattoman ruoka-aineen syönti voi ja minulle tekee koko ruokavalion tehottomaksi.
Ei siis minullakaan tarvitse olla, kuin yksi sopimaton aineosa mukana, kaikki on turhaa, ruokavalio on tehoton.
Mutta kun tiedän tämän, ja olen vuosikymmeniä hionut tietotaitoa, niin tiedä, mistä se apu tulee, ja jos ei tule, niin tiedän, miksi se ei tule.
Koska minulla on vakaa, omiin kokemuksiini perustuva käsitys siitä, että orgaaninen rikki voi auttaa fibromyalgian hoidossa, neuvoisin sinua kokeilemaan MSM-jauheen vaikutusta uupumuksen ja kipujen hallinnassa. Etsi jonkun hakukoneen (esimerkiksi Suomi24 tai Google) avulla hakusanalla "MSM-jauhe, fibromyalgia".