Escort '88, takapyörien laakerien kiristys

Sko

Vaihdoin noin 10 tkm sitten '88 Escortin (Saksa, henkilömalli) molempiin takapyöriin laakerit, mutta nyt niille pitäisi tehdä jälkikiristys. Korjausopaassa neuvotaan kiristämään napamutteri aluksi 25 Nm momenttiin jarrurumpua vastapäivään pyörittäen, löysäämään sitten mutteria puoli kierrosta ja kiristämään mutteri sormitiukkuuteen. Ei toimi. Laakereihin jää tolkuton välys. Silmämääräisesti tarkistettuna laakerit vaikuttavat kuitenkin olevan hyvässä kunnossa. Ja vaikka laakerit kiristää tiukemmalle siten, että välys rumpua vääntelemällä tuntuu kohtuulliselta, niin koeajon jälkeen välys on jo mahdoton.

Onkos teillä tiedossa mitään toimivaa metodia kiristämiseen, vai onko ainoa tapa saada välykset kohdalleen vain kiristää lisää ja kokeilla, kiristää lisää ja kokeilla... Tuo saksisokkien kanssa tuhertaminen korpeaa sen verran, että mieluummin voisi laittaa välykset nopeasti kohdalleen. Kuinka tiukalle laakerit arvaa kiristää ilman kiinnileikkaamisvaaraa?

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pari pulttia katkaissut..

      aluksi kannattaa tarkistaa onko laakeripintaan kulunut uraa laakerin kohdalle jos on niin uudet laakerit eivät toimi enää siinä sinne..

      Laakerit olen itse kiristänyt aina ilman monenttiavainta niin että kokeilen välystä ja pyörivyyttä ja kiristän sen mukaan sitten.. ja ne takalaakerit saa vetää suht tiukalle eli sormilla kiristys ei riitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8291
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      459
      7488
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      218
      5657
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4627
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4592
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4442
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4152
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      17
      2970
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2700
    Aihe