ristiäiset kotona

Hei!!

Voisitteko rakkaat lukijat kertoa minulle tietämättömälle kuinka teillä ovat sujuneet ristiäiset kotona? Mitä tarjositte, paljonko oli vieraita, kuinka mahduitte? Eniten minua kiinnostaa, että mitä käytitte kastepöytänä, minkäkokoinen se täytyy olla, onko kastepöydässä oltava pakosta valkoinen pöytäliina? Mitä käytitte kastemaljana? Kiitos jo etukäteen!!!
11841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

meijän pojan ristiäiset oli mummolassa koska asutaan niin kaukana muista sukulaisista että oli helpompi meijän mennä sinne ku raahaamaan sukua tänne ja järjestää yöpaikkaa kaikille :)

tarjoilut hoiti anoppi ja miehenin sisko. paljosta olen heille velkaa siis!

tarjolla oli kahvia, teetä, mehua, maitoa, täytekakkua (2 kpl), keksejä, pullaa, kuivakakkua, voileipäkakkua, karjalanpiirakoita, munavoita, margariinia, lohta ja juustoa, näitä nyt ainakin, kaikkea en voi muistaa. :)

vieraita oli oma suku ja miehen suku, eli siis omat vanhemmat, isovanhemmat ja sisarukset (ja yhteensä meitä oli siis pappi mukaan lukien 23) toimituksen ajan osa porukasta istui penkeillä ja sohvilla osa joutui kuitenkin seisomaan. ja mahduttiin kuitenkin ihan hyvin. tosin kahvituksen aikana hankala oli löytää istumapaikkaa ja kahville ja muulle eväälle paikkaa.

kaste pöytänä oli sohvapöytä ja kastemaljana niin sanottu boolimalja ;) en tiiä onko pakko olla valkosta liinaa mut meillä oli ainaki. ja valkosia kynttilöitä ja kukka-asetelma jossa oli valkoisia ja sinisiä kukkia.

itse sitä kuitenki oli melkosen sekasin koko sen ajan ettei meinaa muistaa mitään siitä touhusta, onneks oli koko juttu kuvattu viedeokameralla, tietysti kun eka lapsi oli kyseessä ja kovin monissa ristiäisissä ei tätä ennen oo ollu niin sitä oli jotenki niin shokissa (ja eniten se hirvitti et kuin poika suhtautuu, käykö itkemään, tartteeko syöttää/vaihtaa vaippaa välillä...) vaikka kaikki ihmiset oli tuttuja niin silti kauhistutti :) mutta hyvinhän se sitten loppujen lopuksi meni :)

mukavia ristiäisiä teille vain jos olette kotona ristiäisiä järjestämässä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


annuli81 kirjoitti:

Hei!!

Voisitteko rakkaat lukijat kertoa minulle tietämättömälle kuinka teillä ovat sujuneet ristiäiset kotona? Mitä tarjositte, paljonko oli vieraita, kuinka mahduitte? Eniten minua kiinnostaa, että mitä käytitte kastepöytänä, minkäkokoinen se täytyy olla, onko kastepöydässä oltava pakosta valkoinen pöytäliina? Mitä käytitte kastemaljana? Kiitos jo etukäteen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu