Laamanen ja Suomalainen Kärppiin

Jes! sijoitus ylämummoon ka...

29-vuotias Laamanen voitti päättyneellä kaudella Suomen mestaruuden HPK:n riveissä. Hän teki Kärppien kanssa nelivuotisen sopimuksen.

- Laamanen on hyvin liikkuva ja meidän tyylisemme pakki. Hänen kauttaan saamme kokemusta ja ennen kaikkea tulivoimaa joukkueeseen, Kärppien päävalmentaja Kari Jalonen sanoo.

Laamanen on pelannut 1990-luvun puolivälistä alkaen lähes 350 SM-liigaottelua JYP:n, Ässien, Ilveksen ja HPK:n riveissä.

- Mahdollisuus päästä mukaan yhteen Euroopan parhaimmista joukkueista ja porukkaan, joka tavoittelee mestaruuksia on riittävä syy valinnalle. Kotimaasta ei löytynyt Kärpille haastajaa, kun uutta seuraa hain, Laamanen perustelee.

Suomalainen vakuutti Mestisessä
Mestiksen mestarijoukkueesta Jukureista saapuu Kärppiin maalivahti Jaakko Suomalainen. 27-vuotias Suomalainen oli menneellä kaudella Mestiksen paras maalivahti. Mestiksen pudotuspeliotteluissa hänen torjuntaprosenttinsa oli 95,10.

- Liigatasolla Suomalainen on vielä kääntämätön kortti, mutta hänessä on potentiaalia kehittyä liigamaalivahdiksi", seuran maalivahtivalmentaja Ari Hilli toteaa.

(MTV3)

1

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kärppien pakkiosastolla alkaa olla meökoisesti tunkua. Kukkonen, Lehtonen, Vallin, Mikkola, Loponen, Jaakola ja Korpikari ennestään ja nyt Laamanen. Tässä ollaan jo varauduttu Kukkosen ja miksei Lehtosenkin NHL-pesteihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5305
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      53
      1857
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      136
      1707
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1385
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1250
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      26
      1249
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe