Haalareista..

Eikö haalareiden käyttäminen ole tyhmää mielestänne? Näyttää nyt köyhän opiskelijan status?? On se kai aika säälittävää ulkopuolisten silmissä. Ainakaan mun kaveriporukassa kukaan ei halua käyttää. Eikun Burberryt päälle vappuna, parempi vaikutelma. Ja yo-lakitkin on jätetty kotiin, eihän niillä ole mitään arvoa, jokainen saa sellaisen halutessaan. Nykyään kun voi hajauttaa ja uusia, korottaa kaiken...tai ostaa suoraan Stockalta... heittäisinkö omani roskikseen ja nauraisin moiselle tyhmälle näyttäytymiselle, heh heh...
71555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jo ekan vuoden opiskelijana olin sitä mieltä, että haalareissa hilluminen näytti (ja kuulosti) tyhmältä. En siis hankkinut eikä ole kaduttanut.

Äänestä

No niinhän se noilla joillakin puolilla on ettei kehdata näyttää sitä mitä opiskellaan. Minullakin on muutama kaveri TKK:ssa eivätkä he uskalla lähteä niissä haalareissa yhtään minnekään.

Itse sen sijaa uskallan näyttää että olen opiskelija, ja olipa ihan vappuna myös ylioppilaslakki päässä. Ei minun tarvitse hävetä sitä että olen myös ylioppilastutkinnnon aikoinaan suorittanut. Mutta tiedän kyllä että monet häpeävät sitä nykyään.

Äänestä

En oikeen tajua, että miks se yo-lakin käyttämisen pitäis olla jotain ylpeilyä siitä että on semmosenkin tutkinnon joskus suorittanut, jotta sitä voisi käyttää. Miksi et voi käyttää yo-lakkia sen vuoksi, että kuka tahansa voi sen kaupasta ostaa? Voihan kuka tahansa ostaa Burberrytkin. Sanojesi mukaan yo-lakin käyttö on "tyhmää näyttäytymistä", etkös itse pue Burberryt päälle juurikin näyttäytymistarkoituksessa ("parempi vaikutelma")?

Minä ainakin pidän yo-lakkia ihan vaan päähineenä, jota perinteisesti käytetään vappuna. Vähän niin kuin tonttulakki (lapsilla) jouluna. Eihän senkään käytöllä mitään koiteta todistaa, se vaan kuluu siihen juhlaan.

Jos oisin ite laittanut yo-lakin päähän, niin se olis tapahtunu tasan näistä kahdesta syystä:
a) mulla sattuu olemaan se
b) vappu on ainoa aika vuodesta jolloin sitä voi käyttää.
En minä omaa erinomaisuuttani (eli sen puutetta) lakin käytöllä mainostaisi. Vaalisin vain perinteitä.

No, en käyttänyt vappuna yo-lakkia. Minulla oli sen sijaan teekkarilakki, jota ilolla käytän, ja haalarit, jotka ovat päällä mukavat ja joita ei tarvitse juhlinnan tuiskeessa varoa. Sitä paitsi haalareihinkin liittyy perinteitä. En silti ole mielikuvasi känninen teekkari. Köyhä tosin olen, mutta senhän nyt kaikki tietävät ilman haalareitakin.

Äänestä

Minä olen niin köyhä opiskelija ettei minulla ole varaa Burberryihin. Niin ja tietysti burberrius on lähinnä wannabesnoppailua. Yksi mauttomuus taas lisää. Jos haluaa olla tyylikäs niin painosta johonkin muuhun kuin burberryyn. Daa. Mulle ylioppilaslakin ostivat vanhemmat ja ainejärjestö antoi haalarit ilmaiseksi.
Näyttäydyin mieluummin köyhänä opiskelijana haalareissa ja yolakissa kuin yritän pukeutua johonkin johon minulla ei ole varaa (eikä edes halua).

Ei silti, olen kuullut samankaltaisia kommentteja muiltakin sosiologian opiskelijoilta (siis samanlaisia kuin sinun näkökulmasi). Toisaalta he ovat niitä, jotka laittavat luennolla villasukat jalkaan kun luentosalissa on niin kylmä. Joten se kertoo ja kaiken.

Jos et tiennyt niin hyvin kauan on voinut uusia ja korottaa yokirjoituksissa. Jos taas olet valmistunut ylioppilaaksi sellaisena aikana jolloin ei voinut korottaa/hajauttaa/uusia niin voisimme pohtia mitä ihmettä vielä teet yliopistolla? Etenkään perustutkinto-opiskelijana? Tottakai voit heittää ylioppilakkisi roskikseen jos niin tahdot. Miksi muuten yleensä hankit sen jos se on niin turhaa? Jos mä ajattelisin noin niin en olisi edes mennyt koko lakitustilaisuuteen.

Taitaa olla niin, että nyt fuksivuonnasi olet vain kuullut muilta sosiologian opiskelijoilta, että yolakki ja haalarit ovat ihan tyhmiä. Kun tuutori sanoi, että ne on tyhmiä niin niitä ei kannata käyttää.

Äänestä

Mikäs vika niissä nyt on? Haalarit on hyvä asuste rypemiseen, niihin voi kerätä matkamuistoja ja jokainen voi rakentaa itsensä näköiset haalarit. Kuitenkin ne ilmaisevat selkeästi opiskelijayhteisön, mihin kuulut. Eikä niitä haalareita jaeta kelle tahansa vaan ainoastaan killan jäsenille. Onhan se mukava, kun ihmiset kadullakin näkevät, ettet opiskele mitään pseudotiedettä vaan kovaa ja arvostettua alaa.

Mulle kyllä sopisi sekin, että teekkarit siirtyisivät takaisin alkuperäiseen linjaansa eli aina puku päällä lakin kanssa. Erotuttaisiin tavallisesta rahvaasta selkeästi. En sinällään ymmärrä miksi rahvaanomaisuutta pitäisi enää näin vasemmistolaisuuden kulta-ajan jälkeen niin hirveästi korostaa.

Mitään Burberryä en kyllä kuunaan suostuisi päälleni laittamaan! Sellaisenhan nyt voi kuka tahansa käydä hakemassa Mere-keskuksesta ja vielä feikkinä. Itse asiassa meillä on koulussa yks trendipelle, joka pistää päälleen pelkkää BB:tä ja jotain Lacostea, kyllä siitä jätkästä on monet hyvät naurut saatu. Rahaa sillä tosin taitaa olla, mutta eipä silläkään saa tyylitajua ostettua.

Yo-lakissa oon mm. paistanut makkaraa ja juonu siitä skumppaa, mutta teekkarilakkia kohtelen asianmukaisesti. Sinällään on kuitenkin ikävä, ettet arvosta suorittamaasi tutkintoa.

Äänestä
  • Mulle on ainakin aivan sama, että käyttääkö joku haalareita vai ei.
    Itselläni ei ole mitään tarvetta näyttää kuuluvani johonkin ryhmään, jonka vuoksi pidän haalareita vain vappuna ja jossain suuremmissa tapahtumissa. Muut voivat varmaan tehdä tämän päätöksen aivan itse.

    Äänestä

Onpa suloista, kun humanisti yrittää esittää kauppatieteilijää. Olet aika lutunen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TY sosiologia kirjoitti:

Eikö haalareiden käyttäminen ole tyhmää mielestänne? Näyttää nyt köyhän opiskelijan status?? On se kai aika säälittävää ulkopuolisten silmissä. Ainakaan mun kaveriporukassa kukaan ei halua käyttää. Eikun Burberryt päälle vappuna, parempi vaikutelma. Ja yo-lakitkin on jätetty kotiin, eihän niillä ole mitään arvoa, jokainen saa sellaisen halutessaan. Nykyään kun voi hajauttaa ja uusia, korottaa kaiken...tai ostaa suoraan Stockalta... heittäisinkö omani roskikseen ja nauraisin moiselle tyhmälle näyttäytymiselle, heh heh...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu