tytön leikkaamiseesta

Eli tyttö leikattiin tasan kaks viikkoa sitten ja siitä asti on ollu se "lampunvarjostin" kaulassa. Välillä ollu pois et saa puhistaa itteään, mut valvotusti et ei nuole haavaa. Ellääkäri sano et kaks viikkoa pitää pitää varjostinta. eli siis nyt on pidetty. Mut kuitenkin siinä on näkyvillä niitä tikkien naruja. Onko ok? itsestään sulavia on, mut nythän kissa pääsee niitä pureen ja nuoleen. Haittaako edelleen? Tää nyt tuli vähän sekavasti, mut yrittäkä..
3341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minkänäköinen sen haavan pitää olla, et olis parantunut? juuri otin taas kopan pois ja heti alko nuoleen. Piti laittaa takaisin..

Äänestä
  • juuri myös leikkautettiin tyttökisu viime viikon maanantaina. Ell käski pitää tötsää päässä 5päivää. Pidettin sen ajan ja sitten otettiin pois, kyllähän se sitä haavaa on vähän nuollut, alkuun varsinkin , mutta tikkejä ei ole alkanut repimään. Haavakohta on ihan hyvin alkanut paranemaan, ei punoitusta tai mitään.
    Ei varmaan haittaa vaikka vähän repisikin niitä tikkejä, kun ell ei siitä mitään sanonut ja meillä leikkauksesta aikaa vain 8päivää.

    Äänestä

Meillä oli tötterö 10 päivää ja sit otin pois vaikka tiesinkin kissa menevän haavalle. Myös tikinpäät törrötti (sulavat tikit). Siinä, että ne tikit tippuu itestään voi mennä vaikka kuinka ja kauan. Minä ymmärsin niin, että kun haava on parantunut sisältä ja ulkoa riittävän hyvin, ei siis ala vuotamaan verta yms. niin se ei niin haittaa jos kissa vähän nuolisikin haavaa. Kyllä sen 14 päivää jo luulisi paranemiseen riittävän.

Meillä haavassa oli rupi, kun otin kaulurin pois. Koitin leikata tikinpäät steriileillä saksilla läheltä ihoa (neuvottiin ell näin tekemään). Mutta kissa otti hampailla kiinni nysistä ja repi langat pois.. ei tullut verta, eikä se kissaa tuntunut sattuvan. Seuraavaksi lähtikin rupi kissan toimesta ja alta paljastui siisti vaaleanpunainen "viiva". Luulen että meillä ainakin haava parantui näin nopeammin kun kissa pääsi sitä hoitelemaan, mutta ei olisi tietenkään tullut kysymykseen, kun haava oli tuore.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2viikkoa kirjoitti:

Eli tyttö leikattiin tasan kaks viikkoa sitten ja siitä asti on ollu se "lampunvarjostin" kaulassa. Välillä ollu pois et saa puhistaa itteään, mut valvotusti et ei nuole haavaa. Ellääkäri sano et kaks viikkoa pitää pitää varjostinta. eli siis nyt on pidetty. Mut kuitenkin siinä on näkyvillä niitä tikkien naruja. Onko ok? itsestään sulavia on, mut nythän kissa pääsee niitä pureen ja nuoleen. Haittaako edelleen? Tää nyt tuli vähän sekavasti, mut yrittäkä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu