30.4.2006 (sunnuntaina?) päivätyllä kirjeellä Oulun Sähkönmyynti Oy ilmoittaa korotuksista sähkön hintaan. Pääasialliseksi syyksi mainitaan päästöoikeuksien oletettua korkeampi hintakehitys. Otsikolla ”Päästöoikeuksien hinnat romahtivat” uutisoi Helsingin Sanomat täysin päinvastaisesta kehityksestä muutamaa päivää aiemmin ( http://www.hs.fi/lahetalinkki?target=/talous/artikkeli/1135219682309 ).
Pitäisikö pyytää paremmat perustelut?
Oulun Sähkönmyynnin perustelut
2
546
Vastaukset
- pyytää,
mutta sähkön hinta nousee kuitenkin, olipa ne perustelut mitä tahansa. Onhan sen noustava, kun sähkön hinta on nyt ties millä mittarialla mitattuna liian halpaa. Kohta suomalaiset saavat ylpeillä myös euroopan kalleimmalla sähkön hinnalla.
- pään menoksi
Semmosta se on kun sähkön myyjät ovat samassa asemassa kuin bensafirmat että saavat laittaa minkä hinnan vaan. Sitten sitä maksetaan kiltisti. Itse sain tiputettua sähkönkulutusta niin paljon että sähkönkorotukseen nähden lasku oisi pitänyt pysyä samana. Olivatpa näköjään nostaneet aivan älytömästi myös sähkön siirtomaksua myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647
