Hei olen/olemme lähdössä ensi kesänä kiertämään
eurooppaa polkupyörillä. Tarkoitus olisi mennä
aluksi Saksaan, joko laivalla(se on kyllä aika kallista) joten halvempi vaihtoehto voisi olla juna. Eli siis olisi tarkoitus ajaa joku
4500-6000 km. pitkä lenkki!
Päivä vauhdiksi olen suunnitellut n. 60-160 km.
ja joskus voisi ajaa 200 kilometriäkin. Tarkoitus
olisi siis kiertää eurooppa myötäpäivään niin, että tulisi ajeltua mahdollisimman monen maan kautta! Esim. Saksa-Itävalta-Unkari-Kroatia-Slovenia-Sveitsi-Italia-Ranska-Hollanti-Belgia-
ja takaisin Saksaan ja sitten suomeen.
Voi kuulostaa hurjalta mutta en ole edes ammattilainen ja ajattelin lähteä ihan maastopyörällä matkaan....
Jotain kunnostani kertoo se, että veren maku suussa pystyn ajamaan 200km.10 tuntiin!
eli ei ihan hirveen hyvä... mutta kohtalainen...
Kaikki joita vaan edes yhtään kiinnostaa niin ottakaa yhteyttä! mielummin vain mailitse
e-mail osoite: [email protected]
pyöräillen euroopan ympäri
10
1143
Vastaukset
- mok
Tuo on ihan realismia, kunhan ottaa etukäteen selvää pyöräilyolosuhteista eri maissa. Alppimaat eivät kyllä ainakaan minua ihmeemmin houkuttelisi pyöräilemään...
Superfast-lautta Hangosta Rostockiin on ainoa hintavertailun kestävä suora yhteys Suomesta Saksaan, ruotsalaiset junat ovat kalliita eikä niissä tietääkseni edes kuljeteta fillareita. Toinen mahdollisuus olisi tietysti bussikyyti Tallinnasta Varsovaan (Via Baltican liikennekulttuuri ei juuri houkuttele pyöräilemään). Se kestää vajaan vuorokauden ja on varsin kohtuuhintainen.
Toisaalta homma voisi olla ihan järkevä tehdä niinkin, että matka poljetaan toiseen suuntaan kokonaan (paitsi lauttakyydit Itämerellä) ja tehdään toiseen suuntaan lentokoneella. Näin aikaa "kauempana" jäisi enemmän.
Keski-Euroopan maissa pyöräileminen kiehtoisi minuakin, olen viime aikoina ajellut vain kotimaassa. Meikäläisissä oloissakaan 120-180 km/vrk on ihan mahdollinen ajomatka sopivasti tauottaen. Esim.Helsinki-Tampere on varsin käypä päivätaival.
Jatketaan keskustelua! - Janna
Kuinka paljon aikaa olet ajatellut varata tälle matkalle?
- Mankeli
Miten isolla porukalla olette lähdössä. Aiotteko kuskata kaikki tavarat pyörien päällä mukana, vai otatteko huoltoauton mukaan?
hei hyvät ihmiset mailailkaa mulle kanssa!!!
en aina viitsi katsella tätä palstakeskustelua koska usein kukaan ei mitään kirjoita.
Mutta mitä muistan kysymyksiä niin nyt minä olen ainoa varma lähtijä ja 2 on erittäin kiinnosttunut mun lisäksi matkasta. ja matka kestäisi näillä näkymin väh.40 päivää. tottakai
olisi aivan upeaa jos olisi huoltoauto.. se olisi aivan fantastista.. mutta tod.näk. kaikki kamat kannetaan pyörien päällä, tuohan se lisäpainoa vähän mutta minkäs teet?!?!
Mä itse olen 81 syntynyt jos ikä kiinnostaa jotakin. mutta mailailkaa mulle kanssa niin voi keskustella vaikka ei matkaan lähtisikään. ja voi tälle palstallekin kirjoitella nyt voin tätä käydä aina silloin tällöin katsomassa.- sama
osoitteessa www.box55.pp.fi on kerrottu erään eurooppalaisen järjestön
yhteismatkasta euroopan ympäri. se alkaa suomesta turusta 26.6.2003. auta
tiedottamisessa niin saadaan iso porukka mukaan.
- johannes
osoitteessa www.box55.pp.fi on kerrottu erään eurooppalaisen järjestön yhteismatkasta euroopan ympäri. se alkaa suomesta turusta 26.6.2003. auta tiedottamisessa niin saadaan iso porukka mukaan.
oli vähän outo, kyllä mä sen englannin ymmärsin jotenkuten mut kyllä mulla paljon paremmat suunnitelmat itselläni. ja onneksi on löytynyt jo mullekin pari jotka on erittäin kiinnostuneita matkasta. ja eikös tuolla reissulla ole vaikka ketä mukana? kyllä omasta mielestäni paras ryhmän koko on tolle mun pyöräreissulle 3-6 tai siinä paikkeilla. et ottakaahan yhteyttä jotka on kiinnostuneet tästä mun operoimasta reissuta!
- Biker
Itse viime heinäkuussa pyöräretken eurooppaan tehneenä voisin sanoa että jos Sulla menee Suomessa 200km 10 tuntia niin ei hyvältä vaikuta... Koska jos realistisesti ajatellaan niin siihen sais kuloa max. 8h. Europpassa on keskimäärin raskaampi ajaa kuin täällä, lämmön ja korkeuserojen takia. Toiseksi 4000-6000km ton tason harrastelijalta on aika kovapala 40päivässä... Suosittelisin autoa mukaan, jotta näkisitte jotain muutakin kuin punaista..
eli yrittänyttä ei laiteta. ja miten niin enintään muka saisi kulua aikaa 8 h. usein olen ajanut 16 tuntisia päiviä ja nukkunut sen 8 tuntia ja 40 päivää on vain tavoite! aina olen jäänyt tavoitteistani ainakin vähän.... eli varmaan realistinen tavoite olisi 60 päivää mut sen näkee sitten..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729